Magazín

Pneumatiky pro elektromobily budou do roku 2024 tvořit více než pětinu produktové řady společnosti Bridgestone EMIA pro originální výbavu

Bridgestone EV

Bridgestone EMIA slaví EVROPSKÝ TÝDEN MOBILITY 2021 představením plánů transformace svého podnikání, která podpoří přijetí elektromobilů a zvýší hospodárnost a dostupnost elektromobility.

Bridgestone je klíčovým partnerem a hlavním dodavatelem pneumatik jak pro inovativní nováčky na trhu v oblasti elektromobility, tak i pro největší výrobce elektromobilů na světě. To se odráží i ve skutečnosti, že Bridgestone vyvíjí na zakázku automobilových výrobců stále více pneumatik se specifickou konstrukcí pro elektromobily. Pneumatiky pro elektromobily v současnosti reprezentují 11 % celkové produktové řady společnosti Bridgestone EMIA pro originální výbavu osobních vozů, což představuje značný nárůst z pouhých 4 % v roce 2019. Podle prognóz vzroste tento podíl na více než 20 % v roce 2024.

V roce 2021 si již 50 % z 10 největších výrobců elektromobilů na světě vybralo pro svá vozidla dodávky pneumatik Bridgestone1 a 50 % z 10 nejprodávanějších elektromobilů v Evropě bylo vybaveno pneumatikami Bridgestone vyráběnými na zakázku. Bridgestone EMIA v současnosti vynakládá více než 30 % svých výdajů na vývoj pneumatik na přípravu originálních pneumatik pro elektromobily.

Přečtěte si také:   Pneumatiky Pirelli pro motorsport FSC debutují ve Velké ceně Formule 1

Bridgestone v rámci své snahy přispívat k utváření trvale udržitelné budoucnosti mobility spatřuje v elektromobilitě obrovskou příležitost ke snižování emisí CO2 a ke zvyšování ekologičnosti dopravy. A to zejména s přihlédnutím k prognózám, které očekávají, že v roce 2025 budou elektromobility tvořit 20 % prodeje nových vozů v Evropě.

Průkopník vyspělých technologií a prémiových pneumatik pro elektromobily

Vzhledem k tomu, že mobilita směřuje rychlým tempem k elektromobilům a nižším emisím oxidu uhličitého, investuje Bridgestone do zvyšování dostupnosti a hospodárnosti elektromobility, z čehož profitují jak výrobci automobilů, tak i řidiči a provozovatelé vozových parků. Bridgestone nabízí průkopnické technologie a prémiové pneumatiky ve spolupráci s předními výrobci elektromobilů a inovativními nováčky na trhu.

Bridgestone vyvíjí v partnerství s automobilovými výrobci prémiové pneumatiky, které mají specifickou konstrukci pro elektromobily s ohledem na jejich jedinečné požadavky, mezi něž patří především důraz na nízký valivý odpor, který umožňuje prodloužit dojezd, a zmírnit tak obavy uživatelů z nedostatečného dojezdu na jedno nabití.

Pirelli představuje pneumatiku s vysokým indexem zatížení HL. Určená je hlavně pro elektrické a hybridní automobily nebo SUV

Pneumatiky Bridgestone pro originální výbavu elektromobilů využívají průkopnické, trvale udržitelné technologie, které umožňují splnit specifické požadavky na provozní vlastnosti elektromobilů. Například technologie ologic prodlužuje dojezd na jedno nabití. TECHSYN zpomaluje opotřebení pneumatiky, snižuje její valivý odpor a současně z dlouhodobého hlediska minimalizuje spotřebu surovin. B-Silent snižuje hlučnost pneumatik, a zvyšuje tak jízdní komfort řidiče a cestujících, zatímco trvale udržitelná technologie ENLITEN s lehkou konstrukcí snižuje valivý odpor pneumatiky až o 30 % a hmotnost až o 20 %, čímž prodlužuje dojez elektromobilu na jedno nabití a omezuje dopady na životní prostředí díky efektivnějšímu využívání zdrojů. V dosavadním průběhu roku 2021 používalo technologii ENLITEN již 6 % pneumatik dodávaných společností Bridgestone EMIA pro originální výbavu nových automobilů. Výrobce očekává, že tento ukazatel vzroste v roce 2022 na téměř 10 %.

Přečtěte si také:   Pneumatiky Bridgestone BATTLAX HYPERSPORT S23 byly vybrány pro originální výbavu modelu Yamaha MT-09

Dalším klíčovým faktorem je vyšší hmotnost elektromobilů. Bridgestone proto v partnerství s výrobci automobilů vyvíjí pneumatiky kategorie HL (High Load) s vyšší nosností, která zohledňuje vyšší hmotnost výkonných vozidel s elektrickými a hybridními pohony.

Společnost Bridgestone EMIA letos zavedla označení EV na pneumatikách pro originální výbavu vyvinutých speciálně pro elektromobily, čímž zdůrazňuje své zaměření na budoucnost elektromobility. Toto označení potvrzuje, že pneumatiky absolvovaly přísné testy a byly schváleny výrobcem příslušného automobilu. Takto označené pneumatiky přispívají k jedinečným vlastnostem elektromobilů a splňují požadavky jejich výrobců. Pro spotřebitele to znamená jistotu dlouhého dojezdu, vynikající úrovně ovladatelnosti a dlouhé životnosti pneumatiky.

Partnerství s předními globálními výrobci elektromobilů a inovativními nováčky na trhu

Bridgestone podporuje automobilový průmysl v realizaci jeho ambicí v oblasti trvalé udržitelnosti. Bridgestone proto navazuje partnerství s předními globálními výrobci elektricky poháněných vozidel v oblasti dodávek pneumatik pro hybridní vozy a elektromobily. Na pneumatikách Bridgestone jezdí mimo jiné modely Mercedes-Benz EQA a EQB, BMW i3, Fiat 500 EV, Nissan LEAF a Volkswagen ID.3 a ID.4.

Nokian Tyres: rostoucí segment elektrických vozidel si zaslouží prémiové pneumatiky, které splní jejich náročné požadavky

Společnost Bridgestone spolupracuje také s inovativními nováčky na trhu v oblasti elektromobility. Bridgestone je v oblasti pneumatik exkluzivním partnerem společností Lightyear (pro model Lightyear One, první elektromobil na světě s napájením ze solárních panelů a s dlouhým dojezdem – v tomto projektu byly poprvé zkombinovány technologie ologic a ENLITEN) a Fisker (pro připravovaný elektromobil Fisker Ocean). Na horizontu se pro Bridgestone již rýsuje mnoho dalších kooperací s revolučními nováčky na trhu i s etablovanými lídry rychle probíhající transformace. Mezi nejnovější elektromobily, které těží z výhod na míru střižených pneumatik Bridgestone, patří Audi Q4 e-tron a CUPRA Born.

Přečtěte si také:   Bridgestone představuje pneumatiku Turanza All Season 6 ENLITEN s technologií DriveGuard RFT

Emilio Tiberio, provozní a technický ředitel společnosti Bridgestone EMIA, k průkopnickému roku pro společnost Bridgestone v oblasti elektromobility uvedl: „Bridgestone EMIA v rámci svého úsilí podílet se na utváření trvale udržitelné budoucnosti mobility prochází transformací, která podporuje přijetí elektromobilů. Na základě zcela integrovaného přístupu investujeme do zvyšování hospodárnosti elektromobility i její dostupnosti pro řidiče a provozovatele vozových parků. Prosazujeme přitom prémiové pneumatiky a inovativní technologie pro elektromobily, nabízíme speciální řešení pro vozové parky a mobilitu, navazujeme partnerství s předními výrobci elektromobilů a připravujeme naši maloobchodní a servisní síť na elektromobilitu. Využíváme již dosaženého pokroku a jsme odhodláni pomáhat našim partnerům, kteří se snaží urychlit přechod na elektrifikaci, abychom zrealizovali naše společné ambice v oblasti trvalé udržitelnosti.“