Víte, jaká je zákonem předepsaná minimální hloubka vzorku pneumatik?

ojete-sjete-pneumatiky

Přemýšlíte nad tím, jaká hloubka dezénu má být na pneumatikách? Máme pro vás odpověď. Liší se pro letní pneumatiky, ale i pro ty zimní. Stejně jako pro osobní auta a nákladní auta. 

U letních pneumatik je minimální předepsaná hloubka dezénu pro osobní vozidla, dodávky, ale i nákladní vozy shodná, je to 1,6 mm. Pro skútry a motocykly do 50 cm³ je to 1,0 mm. 

V případě zimních pneumatik se však minimální hloubka vzorku pro osobní i nákladní vozy liší. Zatímco automobily do 3,5 tuny musejí mít minimální vzorek 4,0 mm a použít zimní pneumatiky na všechna kola, automobily nad 3,5 tuny musejí mít vzorek hluboký alespoň 6,0 mm. Zimní pneu jsou u vozidel nad 3,5 tuny povinné pouze na hnané nápravy.

Podobně je to u celoročních pneumatik, které musejí mít vzorek hluboký v létě alespoň 1,6 mm, v zimě pak 4,0 mm. 

Jak vzorek měřit?

Pokud si nejste jisti, jak hloubku vzorku změřit, poradíme vám. Existují měřiče (mechanické i digitální), které hloubku vzorku ukáží. Stačí umístit měřící hrot do vzorku a změřit jeho hloubku oproti běhounu pneumatiky.

Pomohou ale také speciální můstky (tzv. indikátory opotřebení), které každá pneumatika ve vzorku obsahuje, a která splyne s běhounem ve chvíli, kdy je vzorek pneumatiky na zákonem požadovaném minimu – tedy 1,6 mm u letních pneumatik, respektive 4,0 mm u těch zimních. Tyto můstky si můžete prohlédnout i na pneumatikách na náhledové fotce.   

Hloubka vzorku nové pneu

Nové pneumatiky mají v případě letního vzorku zpravidla hloubku dezénu přibližně 7 až 8 mm, v případě zimních pneumatik to může být často i 9 až 10 mm. Tím, jak se však hloubka vzorku na pneumatice snižuje, ztrácí své původní schopnosti a vlastnosti a její chování se zhoršuje. Zejména pak na vodě, kde se se snižujícím dezénem zvyšuje riziko tzv. aquaplaningu.

Mohlo by vás také zajímat

  • Jak se značí pneumatiky, tedy co znamenají čísla „205/55 R 16 82 V“, najdete zde.
  • Jak se značí alu kola a plechové disky, tedy co znamenají čísla „6,5J x 16 ET 42“, najdete zde.
  • Jaké rozteče a jaké matice nebo šrouby mají nejčastější automobily na silnicích, najdete zde.

Máte další dotazy? Zeptejte se nás, napište nám. Kontakt najdete zde.