Pneumatiky Nákladní pneumatiky

Goodyear uvádí na trh novou řadu palivově účinných univerzálních pneumatik FUELMAX ENDURANCE

Goodyear_Fuelmax_Endurance

Společnost Goodyear uvádí na trh novou řadu úsporných  a všestranných pneumatik FUELMAX ENDURANCE. Nová řada pneumatik pro řízené a hnané nápravy nákladních vozidel nabízí inovativní řešení pro dopravní a logistické společnosti, které provozují dopravu jak na dálnicích, tak i na běžných nebo vedlejších silnicích, tedy v nadregionálním provozu.

Nová řada pomůže tisícům evropských dopravců a výrobcům nákladních vozidel v jejich snaze o snižování uhlíkové stopy, protože spojuje úroveň palivové účinnosti obvyklou v dálkové dopravě s odolností, trakcí a kilometrovým výkonem nutným pro jízdy na běžných a vedlejších silnicích. Goodyear uvádí, že nová produktová řada představuje dosud nejuniverzálnější pneumatiky značky, a zdůrazňuje, že nese ve všech rozměrech štítky palivové účinnosti třídy B1, ale zároveň nabízí špičkový výkon při použití v nadregionální dopravě.

Dilema udržitelnosti

Trvalá udržitelnost je dnes v centru pozornosti aktérů ve všech různých odvětvích. Evropská komise představila v prosinci roku 2019 Zelenou dohodu pro Evropu (Zelená dohoda pro Evropu), v níž si klade za cíl, aby se Evropa stala do roku 2050 prvním klimaticky neutrálním světadílem. Dohoda obsahuje ambiciózní plán na snížení čistých emisí skleníkových plynů z úrovně roku 1990 do roku 2030 nejméně o 55 procent.

Přečtěte si také:   Test letních pneumatik 215/55 R17 podle ADAC (2024)

„Výrobci vozidel, správci vozových parků a jejich provozovatelé jsou pod stále větším tlakem, aby plnili cíle trvalé udržitelnosti a zároveň vykazovali nízké marže. Regulační orgány, investoři a koncoví zákazníci požadují „čisté“ výrobky přepravované co nejudržitelnějším způsobem. Skutečný posun směrem ke klimaticky neutrální budoucnosti v tak vysoce složitém systému, jakým je doprava, bude možný, jen půjde-li ekologie a efektivita ruku v ruce, a to bez dalšího zvyšování jeho složitosti,“ řekl Grégory Boucharlat, viceprezident pro nákladní pneumatiky Goodyear v Evropě. „S novými pneumatikami FUELMAX ENDURANCE přenášíme palivovou účinnost známou z dálniční dopravy i na provoz na běžných a vedlejších silnicích. Jsou efektivní a odolné a vyznačují se jak nízkými emisemi a vynikající přilnavostí, tak i dlouhodobou výkonností a vysokým kilometrovým proběhem. Novou produktovou řadou jsme tak chtěli překlenout propast mezi trvalou udržitelností a realitou v každodenním provozu.“

Goodyear svým rozhodnutím uvést na trh novou řadu, která cílí jak na úspornost, tak na výdrž, předjímá přechod k udržitelnější dopravě a nově vznikající poptávku dopravních společností i výrobců nákladních vozidel po co nejuniverzálnějších pneumatikách.

Efektivita a dlouhotrvající výkonnost

Jako nová standardní výbava pro nákladní vozidla z výroby pokrývá nová řada velmi širokou škálu různého nasazení vozidel a zároveň pomáhá výrobcům při dalším snižování emisí nových těžkých nákladních vozidel; ve srovnání s pneumatikami se štítkem palivové účinnosti C jde o snížení v průměru o 2 %.Aby mohla Evropa dostát svému závazku, bude nutné snižovat od roku 2025 emise CO2 nových sériově vyráběných užitkových vozidel o 15 % a od roku 2030 dokonce ještě dvakrát více, tedy o 30 % v porovnání s výchozím rokem 2019-2020.

Dosud museli dopravci při výběru pneumatik často volit mezi životností, vysokým kilometrovým proběhem nebo dobrou palivovou účinností. Pneumatiky FUELMAX ENDURANCE byly navrženy tak, aby správcům vozových parků usilujícím o úspory nákladů a paliva takovou volbu usnadnily, protože nyní již při výběru pneumatik nebudou omezeni typem vozovek, po nichž jejich vozidla jezdí.

„Řada FUELMAX ENDURANCE skutečně mění pravidla hry v odvětví výroby pneumatik a dopravy, protože vedle toho, že je účinná a odolná vůči opotřebení, nabízí také jak nízkou úroveň emisí, tak i vynikající kilometrový proběh a trakci,“ řekl Maciej Szymanski, marketingový ředitel obchodní jednotky nákladních pneumatik Goodyear v Evropě. „Snížení valivého odporu o 2 % představuje roční úsporu přibližně jedné tuny emisí CO2 a 400 litrů paliva na jediné nákladní vozidlo. Pokud by tedy flotila stovky vozidel přešla z pneumatiks označením C na úsporné pneumatiky s označením B, jako jsou FUELMAX ENDURANCE, činilo by to potenciální úsporu 100 tun emisí CO2 a 40 tisíc litrů paliva ročně. Umíte si jistě představit celkový potenciál, kdybychom začali počet vozidel a vozových parků dále násobit.“

Přečtěte si také:   Bridgestone zavádí do nové produktové řady pneumatik Ecopia pro dálkovou dopravu technologie ENLITEN, které vozovým parkům zvýší hospodárnost a sníží provozní náklady

Klíčové úkoly při vývoji nové řady

Odborníci společnosti Goodyear se při návrhu pneumatik s novými parametry zaměřili na to, jak překonat vliv tří protichůdných efektů a zajistit palivovou účinnost a nízké emise i při dobrém kilometrovém proběhu, trakci a univerzálnosti pneumatik.

Výchozím bodem se při vývoji nové produktové řady jako základ staly osvědčené technologie Goodyear. K tomu pak přistoupily inovace přizpůsobené poloze na řízené a hnané nápravě, které rozšiřují známou palivovou účinnost pneumatik Goodyear na širší škálu různých tras a zároveň zajišťují díky robustní a univerzální konstrukci trakci, přilnavost a kilometrový výkon.

Pneumatiky FUELMAX S ENDURANCE na řízenou nápravu spojují osvědčenou technologii žeber IntelliMax společnosti Goodyear v provedení s pěti nebo šesti žebry a vynalézavým novým řešením rozložení žeber a geometrie drážek. Výztužné spojníky v ramenních drážkách se při odvalování pneumatiky propojují, což zvyšuje robustnost pneumatik a omezuje jejich opotřebovávání při náročnějších jízdách mimo dálnice, které pneumatiky kvůli s častějšímu zastavování a rozjíždění, nárazům do obrubníků, většímu počtu zatáček
a manévrů a častějšímu brzdění více zatěžují.

Prohloubený běhoun ve vybraných rozměrech pneumatik na řízenou nápravu zvyšuje objem opotřebitelné pryže, což zajišťuje lepší přilnavost v pozdějších fázích životnosti pneumatik. Inovativní směs běhounu s nízkými energetickými ztrátami kompenzuje vývin tepla v důsledku vysokých sil působících na kola na řídící nápravy. V četných pneumatikách na řízenou nápravu je v bočnicích použita také zdokonalená směs, jež rovněž přispívá ke snižování objemu emisí a spotřeby paliva, protože omezuje ohýbání a deformace bočnic při provozu mimo dálnice.

Pneumatiky pro hnané nápravy těží vedle inovativní běhounové směsi rovněž ze speciálně upraveného procesu vulkanizace, který dále zlepšuje hodnotu jejich valivého odporu. Směrová konstrukce běhounu zahrnuje vysoký počet hlubokých příčných drážek, hluboké dezénové drážky ve středu pneumatik a větší počet záběrových hran, které zlepšují trakci a účinněji odvádějí vodu.

Díky kombinaci osvědčených a nových technologií nabízejí pneumatiky celé řady FUELMAX ENDURANCE vysokou palivovou účinnost (štítková třída B), jsou robustnější a vykazují dobrou přilnavost a trakci v pozdních fázích své životnosti. Pneumatiky na řízené i hnané nápravy mají certifikaci 3PMSF a obsahují technologií RFID, která umožňuje napojení na správu pneuhospodářství.

Přečtěte si také:   Goodyear na Le Mans: logistika největšího závodu motoristického sportu

Trvalejší udržitelnost díky delší životnosti s konceptem Multiple Life a inteligentním řešením

Společnost Goodyear se hlásí k zásadám cirkulární ekonomiky a nová řada pneumatik FUELMAX ENDURANCE to dále potvrzuje; je plně kompatibilní s programem vícenásobného života pneumatik (Multiple Life) pneumatik Goodyear. Pro pneumatiky na hnanou nápravu bude v prodeji prémiový teplý protektor TreadMax, který prodlužuje kilometrový proběh, a přitom nabízí zcela stejné vlastnosti a výhody jako nové pneumatiky s inovativním běhounem, a ve výsledku snižuje náklady na pneumatiky až o 30 %.

V kombinaci s inteligentními řešeními společnosti Goodyear pro monitorování pneumatik, včetně systémů Goodyear TPMS, Drive-Over-Reader a nejnověji uvedeného DrivePoint, lze výrazně zvyšovat životnost a palivovou účinnost. To vše dopravcům pomáhá v jejich úsilí o zajištění trvale udržitelné budoucnosti.