Magazín

Goodyear radí, jak lépe zvládat jízdu v zimě. Naučte se, jak se stát v zimě sebejistějším řidičem

2022-bmw_m340d_xdrive

Zimní sezóna je za dveřmi a s ní přichází pro řidiče i řada různých náročných situací na silnici. Nejnovější evropský průzkum společnosti Goodyear ukazuje, že pro řadu z nich je zima za volantem skutečně spojena s nejistotou a obavami.

Ve snaze pomoci znepokojeným řidičům sestavil Goodyear ve spolupráci s renomovaným psychologem Davidem Waskurim tipy, jak si i během chladného období roku udržet za volantem sebedůvěru. Všechny tyto tipy Goodyear zveřejňuje v návaznosti na uvedení své nové generace prémiových zimních pneumatik, které splňují nejvyšší nároky evropských řidičů.

V novém průzkumu společnosti Goodyear odpovídalo 4 500 Evropanů z devíti zemí na otázky ohledně jízdy v náročných zimních podmínkách a nejlepší možné přípravy, než s vozem na zimní silnici vůbec vyrazí.

Pneumatiky pomáhají snižovat obavy z jízdy v zimě

Výsledky ankety dokazují, že pneumatiky představují důležitý faktor pro snižování stresu za volantem. Téměř devět z deseti evropských řidičů se domnívá, že je důležité mít v zimě na vozidle ty správné pneumatiky. Celých 51 procent je pak považuje za velmi důležité pro pocit bezpečí na silnici. Větší klid při řízení dodávají také drobné každodenní přípravy, mezi nejčastější přípravy patří škrábání oken, kontrola předpovědi počasí a kontrola tlaku v pneumatikách.

Přečtěte si také:   Na co si dát pozor u pneumatik? Continental radí, jak zvýšit bezpečnost jízdy

„Je pochopitelné, že jízda v zimě může v mnoha z nás vyvolávat obavy. Čelit nepředvídatelným povětrnostním podmínkám, jako jsou zledovatělé silnice, může být náročné, ale existují způsoby, jak snížit úzkost a připravit se na možná rizika. Vedle investice do prémiových pneumatik jsou to jednoduché přípravné práce před cestou, například kontrola brzd nebo vyčištění světlometů – nezaberou mnoho času a pomáhají zvýšit bezpečnost silničního provozu,“ říká Sonia Leneveu, ředitelka marketingu osobních pneumatik společnosti Goodyear v Evropě.

Průzkum ukazuje, že míra nejistoty se mezi řidiči v Evropě liší. Největší obavy mají v zimním období za volantem francouzští a polští řidiči, 34 % a 26 % jich uvedlo, že mají určitý strach. Nejméně se naopak bojí Finové, jichž se při zhoršených podmínkách na silnicích cítí nejistě pouze 12 procent.

Pozor na pokuty za označení zimních pneumatik! V Německu platí nová legislativa

Klíčem k úspěchu je příprava

Příprava na zimní podmínky na silnicích vypadá různě podle toho, kde v Evropě řidič žije. Pro severské země jsou hlavním problémem, který je třeba aktivně řešit, namrzlá okna. Ve Finsku si až 72 % lidí před jízdou škrábe okna. V Norsku se stejným způsobem připravuje 59 procent a ve Švédsku a Dánsku je to 57 procent řidičů. Mnoho Němců kontroluje před jízdou hloubku dezénu pneumatik, uvedlo jich to celkem 29 procent. Každý třetí Ital stejně jako každý třetí Francouz prověřuje tlak v pneumatikách a v Rumunsku kontroluje 51 procent řidičů hladinu nemrznoucí směsi. V Polsku uvádí 42 procent řidičů, že hlídají předpověď počasí, a 30 procent provádí kontrolu brzd.

Zvýšení jistoty při řízení v zimě

Nepříznivé zimní počasí znepokojuje mnoho evropských řidičů. Celkem 85 procent řidičů se necítí bezpečně, když musí řídit v náročných zimních podmínkách. Hlavním zdrojem jejich obav jsou namrzlé silnice a strach, že někdo jiný ztratí kontrolu nad vozem. Většina řidičů získává větší jistotu tím, že dodržuje bezpečnou vzdálenost od vozidla před sebou, sníží rychlost nebo si na jízdu vyhradí více času.

Přečtěte si také:   Víte, jak řídit na sněhu? Máme pro vás několik tipů i od testovacího jezdce Nokian Tyres

Existují však i další způsoby, jak lépe zvládat jízdu v náročných zimních podmínkách. Své nejlepší tipy, jak si řidič může v zimě zvyšovat sebedůvěru, nabízí renomovaný švédský psycholog David Waskuri.

Tipy psychologa Davida Waskuriho pro jízdu v zimě

 1. Zamezte rozptylování pozornosti
  Řada nehod je způsobena nepozorností řidičů. Telefonování, konverzace se spolujezdcem nebo to, že řidič nechá svést myšlenky na něco, co ho rozčílilo, otrávilo nebo naopak nadchlo, může být příčinou nevítaného rozptýlení. Pokud pociťujete intenzivní emoce, soustřeďte se na dýchání. Pokud vás přece jen začnou přemáhat, zastavte a udělejte si přestávku.
 2. Dopřejte si dostatek odpočinku
  Pro řízení je nezbytné, aby byl řidič dobře odpočatý, protože únava ovlivňuje jeho reakční dobu i soustředění. Proto se před usednutím za volant dobře vyspěte a pokud vás čeká dlouhá cesta, naplánujte si po cestě zastávky. Pokud během cesty náhle pocítíte únavu, je pro vaši bezpečnost i bezpečnost ostatních důležité, abyste zastavili a odpočinuli si.
 3. Opakovaný trénink
  Když se vrátí zima a na silnicích to zase začne klouzat, mnoho řidičů už neví, jak se jim řídilo loni. Praxe a přivyknutí podmínkám snižují úzkost, takže pokud se cítíte nejistí, věnujte nějaký čas tomu, abyste si vyzkoušeli jízdu v klidu už na začátku zimy. Nácvik brzdění a akcelerace vám později umožní cítit se jistěji při vjezdu na frekventovanější komunikace. Vezměte si s sebou ideálně i zkušeného řidiče, který vám v případě potřeby poradí.
 4. Dodržujte odstup
  Ujistěte se, že dodržujete dostatečný odstup od vozu před vámi. Budete tak mít dost času na reakci v případě náhlého zastavení provozu. Mějte na paměti, že brzdná dráha se prodlužuje v závislosti na počasí a stavu vozovky. Dodržování dostatečného odstupu vám pomůže cítit se při řízení klidněji a může snížit úzkost za volantem, zejména v náročných podmínkách.
 5. Cvičte se v soustředěnosti
  Co můžete použít kdykoli v autě i mimo něj, je všímavost. V zásadě jde o to, plně se soustředit na přítomný okamžik. Pokud se cítíte naštvaní, máte obavy nebo jste ve stresu, existují jednoduché metody, jak se uvolnit. Zastavte auto na místě, kde není provoz. Pokuste se začít plně uvědomovat, co je kolem vás. Co vidíte? Co slyšíte? Soustřeďte se také na sebe. Jak cítíte své nohy a záda na sedadle? Soustředění se na vlastní tělo a na daný okamžik snižuje tepovou frekvenci a má uklidňující účinek. Soustředíte-li se na přítomnost, zbavíte se negativních myšlenek a v důsledku toho se budete cítit uvolněněji a pozitivněji.

Tyto rady odborníka vám pomohou stát se sebejistějším člověkem nejen za volantem, ale i v každodenním životě. Zároveň je ovšem také velmi důležité, aby byl váš vůz správně vybaven pro provoz v zimních podmínkách. Průzkum ukázal, že již polovina evropských řidičů přezouvá na zimní pneumatiky, aby se připravili na zimu, a velká většina souhlasí s tím, že zimní pneumatiky jsou pro pocit bezpečí v chladných měsících velmi důležité.

Přečtěte si také:   Goodyear zkoumá sníh. Chce, aby jeho pneumatiky fungovaly ještě lépe

Prémiové pneumatiky přitom nabízejí výrazně lepší užitné vlastnosti. Nedávný test časopisu Autobild například ukázal, že brzdná dráha na mokré vozovce v rychlosti 80 km/h může být s levnými zimními pneumatikami až o 10 metrů delší než s prémiovými zimními pneumatikami.

„Ve společnosti Goodyear se snažíme vyvíjet ty nejlepší zimní pneumatiky, které pomáhají evropským řidičům cítit se na silnici sebejistěji a jízdu si pořádně užít. Dnes mohu s potěšením představit dvě zcela nové zimní pneumatiky vycházející z našich nejnovějších špičkových technologií. Obě nastavují novou laťku užitných vlastností a splňují požadavky i těch nejnáročnějších evropských řidičů,“ dodává Sonia Leneveu.

Připravte se na zimu s novými zimními pneumatikami Goodyear

Nové zimní pneumatiky Goodyear vycházejí z nejnovějších technologií, které posouvají jejich výkonnost pneumatik na novou úroveň. Díky speciálním užitným vlastnostem se skvěle hodí pro širokou škálu vozidel, včetně silných a těžkých modelů SUV a elektromobilů.

Společnost Goodyear představuje nové zimní pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance 3 ve většině evropských zemí. Nezávislá německá zkušebna TÜV Süd potvrdila, že ve srovnání se čtyřmi prémiovými konkurenčními pneumatikami jsou UltraGrip Performance 3 lídrem v jízdních vlastnostech na sněhu a při brzdění na mokru i na suchu.

Přečtěte si také:   BESIP: Zimní pneumatiky nejsou pro legraci

Nové bezhroté pneumatiky Goodyear UltraGrip Ice 3 byly vyvinuty speciálně pro zimní jízdu v severských zemích. Nezávislý severský testovací orgán UTAC (dříve Test World) potvrdil, že ve srovnání se čtyřmi prémiovými konkurenčními pneumatikami jsou UltraGrip Ice 3 lídrem v trakci, brzdění a ovladatelnosti na ledu i na sněhu.

„Během zimy, až teplota opět klesne a změní se podmínky na silnicích, budou řidiči v Evropě opět čelit náročným situacím. Vybaveni našimi nejnovějšími zimními pneumatikami a připraveni na základě Davidových odborných rad se mohou řidiči na nadcházející sezónu těšit díky získané větší sebedůvěře,“ uzavírá Sonia Leneveu.