Magazín

Volkswagen ID. R bude usilovat o rekord mezi elektromobily na Nürburgringu na pneumatikách Bridgestone

Volkswagen-ID-R

Dlouhodobí partneři stojí před novou výzvou. Pneumatiky Bridgestone Potenza poskytnou optimální výkony závodnímu vozu Volkswagen ID. R, který se v létě 2019 pokusí překonat rekordní čas v kategorii elektromobilů na Severní smyčce Nürburgringu. Německá automobilová značka a největší výrobce pneumatik na světě dlouhodobě spolupracují v rámci dodávek pneumatik pro prvovýbavu sériově vyráběných vozidel. Obě společnosti nyní rozšíří své partnerství do světa motoristického sportu. ID. R je závodním průkopníkem nové produktové řady ID. Volkswagen bude uvádět rozmanité modely elektricky poháněných vozidel na trh od roku 2020.

„Opravdu se těším na první spolupráci se společností Bridgestone v motoristickém sportu,“ říká Sven Smeets, ředitel oddělení Volkswagen Motorsport. „Pokusem o překonání rekordu pro elektromobily na Severní smyčce chceme ukázat enormní výkonový potenciál elektrického pohonu,“ vysvětluje Smeets. Volkswagen již v roce 2018 stanovil nový historický rekord s vozem ID. R ve slavném závodě do vrchu na Pikes Peaku (USA).

Bridgestone a Volkswagen v současnosti spolupracují při výrobě a vývoji pneumatik pro prvovýbavu sériově vyráběných vozidel. „Obě značky se intenzivně zaměřují na budoucí techniku a inovace,“ říká Mark Tejedor, viceprezident společnosti Bridgestone EMEA, odpovědný za prvovýbavu. „Využili jsme naše know-how v oblastech motoristického sportu a elektrické mobility, abychom vyvinuli závodní pneumatiky Potenza, speciálně přizpůsobené vlastnostem závodního elektromobilu. Pneumatiky poskytují pocit jistoty a úroveň provozních vlastností, které pomohou týmu Volkswagen Motorsport překonávat rekordy na závodních okruzích.“

Současný rekord: téměř 21 kilometrů během necelých sedmi minut

Severní smyčka Nürburgringu je s délkou 20,832 kilometru, 73 zatáčkami a výškovým rozdílem mezi nejvyšším a nejnižším místem cca 300 metrů jedním z nejnáročnějších závodních okruhů na světě. Bývalý mistr světa Formule 1 Jackie Stewart tento závodní okruh, otevřený v roce 1927, kdysi s respektem nazval „Zeleným peklem“. Aktuální rekord v kategorii zcela elektricky poháněných vozidel je 6 min 45,900 s a jeho držitelem je britský jezdec Peter Dumbreck (NIO EP9).