Magazín

Nové Lamborghini Urus SE bude jezdit na pneumatikách Pirelli P Zero Elect

Pirelli_P Zero Elect_Lamborghini Urus SE

Společnosti Pirelli a Lamborghini společně vyvinuly 21palcovou, 22palcovou a 23palcovou pneumatiku P Zero a 22palcovou pneumatiku Scorpion Winter 2 na míru pro nový model Urus SE – první plug-in hybridní variantu SUV značky Lamborghini. Jde o výsledek dlouhého a intenzivního kombinovaného vývojového programu, při kterém bylo dosaženo rychlostí přesahujících 300 km/h na okruhu Nardò v Itálii, a také testování v extrémních podmínkách s teplotami klesajícími až na -30 °C na polárním kruhu. Všechny čtyři nové typy pneumatik společnosti Pirell nesou označení Electi, které pojmenovává balíček technologií zlepšujících vlastnosti elektrifikovaných vozů.

„Konstrukce, dezén a směsi těchto nových pneumatik jsou optimalizovány tak, aby odolávaly vysokým nárokům na točivý moment vozu Urus SE a zároveň podporovaly jeho hmotnost, snižovaly hluk na silnici a díky sníženému valivému odporu zvyšovaly životnost baterie,“ doplňuje Zdeněk Vacl, marketingový ředitel Pirelli pro Českou republiku.

Přečtěte si také:   Pirelli je výhradním dodavatelem pneumatik pro závody Moto2 a Moto3

P Zero ve třech provedeních

Tři nové pneumatiky Pirelli P Zero pro nové Lamborghini Urus SE jsou navrženy tak, aby splňovaly jeho specifické požadavky a vlastnosti. Zatímco 21palcová verze klade důraz na komfort, 23palcová je nejvíce zaměřena na výkon a také nejžádanější. Aby pneumatiky odpovídaly sportovnímu stylu jízdy vozu, společnosti Pirelli a Lamborghini se zaměřily na podporu citlivého, přesného a předvídatelného řízení jak při každodenní jízdě, tak na závodním okruhu. Díky profilům a materiálům speciálně vyvinutým tak, aby odolávaly vysokým silám působícím na Urus, je minimalizováno přehřívání a odírání pneumatik, což znamená, že jsou možné i extrémní manévry, jako je driftování. Díky použití směsí, které nejsou citlivé na změny teplot, jsou navíc pneumatiky P Zero pro Lamborghini Urus SE konzistentní v širokém rozsahu podmínek, a to i na mokru. Inženýři společnosti Pirelli byli rovněž požádáni, aby zajistili pohodlnou jízdu a nízký valivý odpor, a tím zvýšili efektivitu.

Faceliftované Lamborghini Urus SE se představuje. Je výkonnější, ale také elektrifikované
Faceliftované Lamborghini Urus SE se představuje. Je výkonnější, ale také elektrifikované

Scorpion Winter 2, když se ochladí

Scorpion Winter 2 představuje nejnovější inovaci v oblasti zimních pneumatik pro SUV od společnosti Pirelli.

Díky 3D struktuře dezénu, v níž lamely s opotřebením pneumatiky získávají klikatý vzorek, je pneumatika účinná po celou dobu své životnosti a zaručuje bezpečnost v chladných podmínkách, zejména na sněhu.

„U pneumatiky Lamborghini Urus SE se oddělení výzkumu a vývoje společnosti Pirelli zaměřilo zejména na materiály, které díky specifické směsi testované na polárním kruhu zajišťují ještě lepší trakci. Tato směs, která si vede mimořádně dobře na suchu, je vysoce pružná i při nízkých teplotách a nabízí vynikající přilnavost na kluzkém povrchu,“ dodává Vacl.

Přečtěte si také:   Goodyear spolupracuje na konceptu Opel Experimental. Dodává na něj pneumatiky

Řada Pirelli pro Lamborghini Urus

Nové pneumatiky P Zero a Scorpion Winter 2 doplňují řadu pneumatik Pirelli vyvinutou pro Lamborghini Urus v průběhu let – 21palcové, 22palcové a 23palcové pneumatiky P Zero a 22palcové pneumatiky P Zero Corsa pro letní období; 22palcové pneumatiky Scorpion Zero All Season; 21palcové a 22palcové pneumatiky Scorpion Winter a 21palcové pneumatiky Scorpion Ice Zero 2 (s hroty) pro zimní období. Kromě toho Pirelli poprvé upravila pneumatiku P Zero Trofeo R pro SUV, a to u modelu Lamborghini Urus Performante. Tato 22palcová semi-slicková pneumatika, speciálně vyrobená pro okruh, ale zároveň legální při užití v běžném provozu na ulici, pomohla vozu Urus Performante stanovit nový rekord na Pikes Peak International Hill Climb 2022, nejznámějším závodě do vrchu na světě.