Magazín

Fisker a Bridgestone uzavřely partnerství v projektu elektromobilu Fisker Ocean

Bridgestone and Fisker

Společnosti Fisker Inc. (NYSE: FSR) („Fisker“), nadšený tvůrce nejvíce trvale udržitelných elektromobilů na světě a vyspělých řešení pro mobilitu, a Bridgestone, globální lídr v oblasti pneumatik a gumárenských produktů poskytující řešení pro bezpečnou a trvale udržitelnou mobilitu, oznámily dnes nové partnerství, které spojí jejich vize budoucí, trvale udržitelnější mobility. Fisker si vybral Bridgestone jako exkluzivního dodavatele pneumatik pro dlouho očekávané SUV Fisker Ocean s výhradně elektrickým pohonem.

Fisker Ocean zažije globální debut na nadcházejícím autosalonu Los Angeles Auto Show 2021 a jeho výroba bude spuštěna 17. listopadu 2022. Fisker Ocean se vyznačuje rozsáhlým využitím recyklovaných materiálů včetně zcela veganského interiéru. Na přání se bude dodávat s fotovoltaickým panelem na střeše. Fisker Ocean bude jezdit na pneumatikách Bridgestone Potenza Sport. To se týká vozidel prodávaných v Evropě a vybraných verzí určených pro Severní Ameriku. Na zakázku vyvinuté pneumatiky Potenza Sport poskytují optimální zážitky z jízdy se zaměřením na jízdní komfort i jízdní stabilitu a mají také nízký valivý odpor, který prodlužuje dojezd na zásobu elektrické energie v sadě akumulátorů modelu Fisker Ocean, protože k uvedení vozidla do pohybu a k udržení jeho rychlosti jízdy je zapotřebí menší množství elektrické energie.

Na zakázku zkonstruovaná pneumatika je jedním z prvních příkladů kombinace revoluční, trvale udržitelné technologie ENLITEN a prémiové ultravysokovýkonné sportovní pneumatiky Bridgestone Potenza Sport. Technologie ENLITEN snižuje valivý odpor pneumatiky v průměru až o 30 procent a její hmotnost až o 20 procent.1 Díky tomu se při výrobě každé pneumatiky spotřebuje až o 2 kg méně surovin, což představuje přínos pro životní prostředí jak z hlediska šetrného využívání surovin, tak i následné recyklace na konci životnosti produktu. Využití technologie ENLITEN je klíčové pro zajištění nízkého valivého odporu u modelu Ocean, zatímco sportovní dezén pneumatiky Potenza Sport mu poskytuje mimořádnou jízdní dynamiku a stabilitu.

Přečtěte si také:   Nová éra dopravy. Autonomní vozy i autonomní pneumatiky brzy i v Česku

Pro verze modelu Fisker Ocean prodávané v Severní Americe bude Bridgestone dodávat také na míru střižené celoroční pneumatiky Alenza Sport. Konstrukce těchto pneumatik Alenza Sport využívá novou generaci směsi, jež poskytuje ještě lepší výkony při brzdění na suchu, vyšší úroveň ovladatelnosti na mokru a nižší valivý odpor. Řidiči budou moci díky těmto pneumatikám využívat veškerý výkonový potenciál modelu Fisker Ocean.

Na zakázku vyrobené pneumatiky Bridgestone pro model Fisker Ocean budou profitovat z průkopnické technologie virtuálního vývoje pneumatik Bridgestone, která umožňuje přesné predikce provozních vlastností pneumatiky bez nutnosti vyrábět a fyzicky testovat její prototypy v první části vývojového procesu. Vývoj pneumatik je díky této technologii trvale udržitelnější, efektivnější, preciznější a flexibilnější. Virtuální vývoj pneumatik snižuje spotřebu surovin a emise CO2 přibližně o 60 procent a zkracuje dobu produktového vývoje, resp. zrychluje uvedení nové pneumatiky na trh až o 50 procent. Plánované použití této technologie v tomto projektu je zcela v souladu s ambicemi vytvořit s modelem Fisker Ocean nejlepší automobil na světě z hlediska trvalé udržitelnosti. Tento krok také urychlí vývoj celého projektu.

Odstraňování překážek na cestě k elektrické budoucnosti

Fisker při hledání správné pneumatiky rozpoznal ve společnosti Bridgestone silného partnera se stejným přístupem k trvalé udržitelnosti, který investuje do snižování ekologické zátěže napříč celým řetězcem tvorby přidané hodnoty od výzkumu a produktového vývoje přes výrobu až po prodej koncovým zákazníkům. Bridgestone například nedávno oznámil, že z obnovitelných zdrojů pochází 100 % elektrické energie odebírané evropskými výrobními závody a dalšími provozovnami včetně evropského výzkumného a vývojového centra v Itálii, které vyvinulo pneumatiky pro model Fisker Ocean, a výrobního závodu v polské Poznani, v němž se budou vyrábět. Podobně budou vozy Fisker Ocean vznikat v rakouském závodu společnosti Magna Steyr v Grazu s neutrální bilancí emisí CO2.

Přečtěte si také:   Bridgestone podporuje prvotřídní výkony na Letních olympijských a paralympijských hrách 2024 v Paříži svými pneumatikami a dalšími plněními

Fisker nalezl ve společnosti Bridgestone partnera, který transformuje své podnikové činnosti s cílem podporovat přechod na elektromobily. Bridgestone přispívá svými investicemi ke zvyšování hospodárnosti elektromobility a její dostupnosti pro všechny řidiče. Sází přitom na prémiové pneumatiky, technologie a speciální řešení na podporu vozových parků a mobility v oblasti elektromobilů. Kromě toho rovněž připravuje svou prodejní a servisní síť na éru elektromobilů. Fisker má podobné ambice. Model Ocean plánuje uvést na americký trh s doporučenou základní cenou 37 499 USD (bez státních subvencí pro elektromobily) a méně než 32 000 EUR v Německu (včetně daní a státních subvencí pro elektromobily).

Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2021 bude zahájeno testování prototypů modelu Fisker Ocean. Pneumatiky Bridgestone se specifickou konstrukcí budou k dispozici ve dvou rozměrech: 255/50 R 20 a 255/45 R 22. Větší pneumatiky s průměrem ráfku 22 palců budou mít odlišnou charakteristiku pro sportovnější jízdní vlastnosti v souladu s vyššími požadavky na provozní vlastnosti u výkonnějších verzí modelu Fisker Ocean.

„Ve společnosti Bridgestone spatřujeme v elektromobilech obrovskou příležitost, která nám pomůže dosáhnout karbonové neutrality do roku 2050 a vytvořit ekologicky trvale udržitelnější mobilitu,“ řekl Laurent Dartoux, prezident a generální ředitel společnosti Bridgestone EMIA. „Od realizace zcela elektrické budoucnosti nás však dělí ještě mnoho překážek a Fisker – stejně jako Bridgestone – pracuje na jejich odstranění. Fisker s výrazným zaměřením na trvalou udržitelnost je od základu novou firmou, která činí elektromobily cenově dostupnější, což bezvýhradně podporujeme. Je úžasné, že můžeme spojit ambice, které sdílíme, a společně pracovat na tom, abychom je přeměnili v realitu.“

Přečtěte si také:   Nejlepší známky pro pneumatiky Hankook pro elektromobily a letní pneumatiky (2024)

„Máme velkou radost, že můžeme spolupracovat se společností Bridgestone, globálním lídrem v oblasti pneumatik a trvale udržitelné mobility, který sdílí naše hodnoty a zkonstruoval prémiové pneumatiky, které dokonale ladí s modelem Fisker Ocean,“ řekl Henrik Fisker, prezident a generální ředitel společnosti Fisker. „Naší ambicí je vyrábět nejvíce trvale udržitelné SUV s nejlepším jízdním komfortem, ovladatelností a dojezdem ve své třídě a Bridgestone bude hrát klíčovou roli v dosažení tohoto cíle. Těšíme se na pokračování naší úzké spolupráce při optimalizaci provozních vlastností a dalším technickém vývoji těchto pneumatik.“