Alu kola

Ronal dodává disky vyráběné s nízkými uhlíkovými emisemi pro nový elektromobil Audi e-tron GT

2021-Audi_e-tron_GT-elektromobil

Nové Audi e-tron GT je vybaveno prvními disky na světě, při jejichž výrobě je zčásti využíván hliník vyráběný inovativní tavicí technologií, při níž se namísto CO2 uvolňuje kyslík. Tyto disky jsou produktem společnosti Ronal, jež je jedním z předních světových výrobců disků z lehkých slitin pro osobní a užitkové vozy. Volba těchto nových, vysoce kvalitních disků ze strany automobilky Audi odráží rostoucí poptávku výrobců OEM po hliníkových produktech vyráběných dle principů trvalé udržitelnosti.

Dne 9. února 2021 představila německá automobilka Audi svůj nejnovější model se silnou image: nové Audi e-tron GT, plně elektrický sportovní automobil. Společnost Ronal pro něj dodává 20palcové disky z hliníkové slitiny, které jsou vyráběny za pomoci technologie flowforming za účelem optimalizace hmotnosti. Speciální design disku vrtulovitého tvaru zlepšuje aerodynamické vlastnosti během jízdy. Montované lopatky mají tloušťku pouhé dva až tři milimetry, zakrývají značnou část vnější strany kola a tím pomáhají zajistit vysokou aerodynamickou účinnost.

Disky pro Audi se vyrábějí v německém Landau se 100% využitím zelené elektrické energie. Veškerá spotřeba plynu v Landau je kompenzována prostřednictvím offsetových projektů.

Pro výrobu disků Audi dodává firma Alcoa společnosti Ronal směs kovů vyráběnou tavicí technologií ELYSIS – což je inovativní proces, při kterém nevznikají žádné přímé emise CO2 při srovnání s tradičním procesem výroby hliníku – a vlastní hliník od společnosti Alcoa vyráběný s nízkými uhlíkovými emisemi.

Přečtěte si také:   Pirelli dodává pneumatiky P Zero Corsa a P Zero Trofeo RS pro nové Audi RS 4 Avant Edition 25 years

Společnost Ronal je od roku 2018 členem organizace Aluminium Stewardship Initiative (ASI) – a od září 2020 také jako tzv. průmyslový člen. Iniciativa ASI zohledňuje etické, ekologické a sociální aspekty v rámci celého hodnotového řetězce. V současnosti nakupuje Ronal přes 92 % svého hliníku od členů ASI. „Nejen že odebíráme většinu našeho hliníku od certifikovaných členů ASI dodržujících zásady trvalé udržitelnosti, ale navíc rovněž podporujeme naše zákazníky při vytváření produktů vyznačujících nízkými uhlíkovými emisemi. Víme, že udržitelnost je pro automobilku Audi klíčové téma, a jakožto její dlouhodobý partner sdílíme stejné hodnoty a snažíme se spotřebovávat méně materiálu, produkovat méně odpadu a oxidu uhličitého,“ uvádí Patrick Lämmli, Executive Vice President Group Sales.

Marco Philippi, vedoucí strategie nákupu společnosti Audi, dodává: „Hliník je středem zájmu našeho programu na snížení emisí CO2, protože výroba tohoto materiálu vyžaduje značné vstupy energie. Z toho důvodu aktivně hledáme inovativní procesy, které pomohou snížit emise CO2 v co nejranějším bodě procesu vytváření finálního produktu. Proces vyvinutý společností ELYSIS je velmi slibný, protože jeho vliv se projevuje již ve fázi zpracování výchozí suroviny. Oceňujeme rovněž, že společnost Ronal vyrábí disky se 100% využitím zelené energie. Toto vše nám umožňuje zlepšovat naše výkony z hlediska trvalé udržitelnosti v dodavatelském řetězci a zaručit, že se naše modely budou k zákazníkům dostávat s nižší uhlíkovou stopou.“

Udržitelnost je odrazem hodnot a je součástí korporátní strategie společnosti Ronal. „Udržitelnost znamená pro společnost Ronal zaručit dlouhodobý úspěch podniku a současně chránit naše přírodní prostředí pro současné obyvatele i budoucí generace. Na pozadí těchto úvah považujeme ekologické problémy zvláště za hnací sílu pro další inovace,“ vysvětluje Lämmli.

Již v roce 2016 vyvinula společnost podrobnou koncepci nazvanou PLANBLUE a uvedla na trh první disk podle principů trvalé udržitelnosti, který byl předchůdcem nové ekologické generace disků. PLANBLUE představuje ucelený přístup koncernu, jenž má zaručit konzistentní implementaci zásad trvalé udržitelnosti a přijetí jeho ekologické a společenské odpovědnosti. Společnost Ronal si vytyčila tři oblasti: „Inovativní produkty na principech trvalé udržitelnosti“, „Energie a klima“ a „Rozvoj zaměstnanců, ochrana zdraví a bezpečnost práce,“ v nichž sleduje ambiciózní cíle, které jsou průběžně zaznamenávány a vyhodnocovány.

Přečtěte si také:   Pneumatika Pirelli se směsí C5 debutuje ve Formuli 1

V současnosti využívá třetina všech provozů společnosti Ronal zelenou elektrickou energii. Jakožto technologický a inovační lídr se Ronal snaží být první ve své třídě z hlediska nabídky ekologických produktů vyráběných s optimalizovanými emisemi CO2 pro její zákazníky.