Skupina RONAL GROUP představila v uplynulém roce na autosalonu Essen Motor Show kolo zvané Energy Wheel, které za jízdy pomocí generátoru vyrábí energii. Tato technologie byla nyní poprvé zabudována do koncepčního vozu automobilového výrobce: do vozu Opel Experimental. Tento koncepční vůz včetně kola ovlivní design budoucích modelů značky Opel.
Na veletrhu IAA Mobility v Mnichově bude tato vizionářská designová studie značky Opel od 05. do 10. září slavit před mezinárodním publikem svou světovou premiéru. Koncepční vůz konstruktéra automobilů z Rüsselsheimeru ukazuje cestu do budoucnosti a poukazuje na to, jakým směrem se bude značka vyvíjet.
Jasnou filozofii designu, kterou koncepční vůz razí, vysvětluje Florian Theis, hlavní designér budoucích konceptů značky Opel, takto: „Vůz Opel Experimental ukazuje další vývojový stupeň naší smělé a čisté řeči designu: puristické skulpturální povrchy, kombinované s technickými a precizními detaily. Toto kolo se svým frézovaným a aeroefektivním designem v tom má klíčovou roli.“
Futuristická kola pro vůz Opel Experimental vyrobila a dodala skupina RONAL GROUP. Ve středu 23palcových kol ve vzhledu lopatky od turbíny se nachází šestiúhlá krytka náboje s nedávno odhaleným novým logem blesku značky Opel – které může být díky technologii Energy Wheel skupiny RONAL osvětleno. Za středovou krytkou se, zvenčí neviditelné, ukrývá osvětlovací LED systém s vysokou účinností a životností. LED diody jsou napájeny z akumulátoru a touto energií bíle rozzáří emblém Opel.
Koncept, na kterém vše stojí, se nazývá „Energy Harvesting“, tedy výroba energie z rotačního pohybu kola. Generátor během jízdy samostatně vyrábí energii a ukládá ji do akumulátoru. Není nutná žádná údržba, protože není třeba měnit baterie ani nabíjet akumulátor.
Skupina RONAL GROUP požádala pro koncept Energy Concept Wheel o udělení patentu. Felix Schäfer, vedoucí oddělení inovací skupiny v RONAL GROUP, rozvádí: „Jsme hrdí, že je naše technologie výroby energie již použita v koncepční studii významného OEM výrobce, jakým je Opel. Potvrzuje to trend, že v budoucnu najde osvětlení uplatnění i na kole. Značce Opel se podařilo přenést rozpětí potenciálních oblastí použití této technologie do opticky velice hodnotné a atraktivní designové studie. Uskutečňovat vizionářské nápady svých zákazníků považujeme coby spolehlivý partner za samozřejmé.“
Kola vozu Opel Experimental nadto vykazují další speciální rysy. Obzvláště příznačný je třízónový design, který se světlemodře-kovově leskne a byl vyladěn shodně k barvě auta.
Jak důležitá je také aerodynamika kol, to ukazují velice uzavřený design i zabudované lišty zvané Aero-Flaps. Ty zajišťují aerodynamickou efektivnost a zrovna u elektromobilů umožňují díky menšímu odporu vzduchu delší dosah. Lišty Aero-Flaps se místo karbonových vyrábějí z udržitelných přírodních vláken.
Lněná vlákna mají podobné vlastnosti jako uhlíková vlákna, díky svému přírodnímu původu jsou však výrazně udržitelnější. Lišty kola jsou dobrým příkladem toho, jak lze správně kombinovat výkon a udržitelnost.
Technický, vizionářský vzhled kol byl završen drážkovanou strukturou designu prodlouženou až k pneumatice, díky níž kolo opticky působí ještě větší a futurističtější, přičemž to vyžadovalo úzkou spolupráci s výrobcem pneumatik. „V důsledku této nadějeplné spolupráce jsme dokázali vytvořit působivý design, který přesahuje konvenční designy kol. Kolo a pneumatika se jeví coby celek,“ vysvětluje Raphaël Ballu, projektový vedoucí ve skupině RONAL GROUP. „Coby výrobce kol máme v portfoliu mnoho možností a technologií k realizaci individuálních přání svých zákazníků ohledně designu.“
Vizionářský koncepční vůz Opel Experimental si lze prohlédnout na veletrhu IAA Mobility v Mnichově od 05. do 10. září.