Magazín

Koncepční vůz Opel Experimental sází na kola s technologií RONAL

Opel_Experimental_Front

Skupina RONAL GROUP představila v uplynulém roce na autosalonu Essen Motor Show kolo zvané Energy Wheel, které za jízdy pomocí generátoru vyrábí energii. Tato technologie byla nyní poprvé zabudována do koncepčního vozu automobilového výrobce: do vozu Opel Experimental. Tento koncepční vůz včetně kola ovlivní design budoucích modelů značky Opel.

Na veletrhu IAA Mobility v Mnichově bude tato vizionářská designová studie značky Opel od 05. do 10. září slavit před mezinárodním publikem svou světovou premiéru. Koncepční vůz konstruktéra automobilů z Rüsselsheimeru ukazuje cestu do budoucnosti a poukazuje na to, jakým směrem se bude značka vyvíjet.

Jasnou filozofii designu, kterou koncepční vůz razí, vysvětluje Florian Theis, hlavní designér budoucích konceptů značky Opel, takto: „Vůz Opel Experimental ukazuje další vývojový stupeň naší smělé a čisté řeči designu: puristické skulpturální povrchy, kombinované s technickými a precizními detaily. Toto kolo se svým frézovaným a aeroefektivním designem v tom má klíčovou roli.“

Přečtěte si také:   Pneumatiky Pirelli pro motorsport FSC debutují ve Velké ceně Formule 1

Futuristická kola pro vůz Opel Experimental vyrobila a dodala skupina RONAL GROUP. Ve středu 23palcových kol ve vzhledu lopatky od turbíny se nachází šestiúhlá krytka náboje s nedávno odhaleným novým logem blesku značky Opel – které může být díky technologii Energy Wheel skupiny RONAL osvětleno. Za středovou krytkou se, zvenčí neviditelné, ukrývá osvětlovací LED systém s vysokou účinností a životností. LED diody jsou napájeny z akumulátoru a touto energií bíle rozzáří emblém Opel.

2023-koncept-opel_experimental-2

Koncept, na kterém vše stojí, se nazývá „Energy Harvesting“, tedy výroba energie z rotačního pohybu kola. Generátor během jízdy samostatně vyrábí energii a ukládá ji do akumulátoru. Není nutná žádná údržba, protože není třeba měnit baterie ani nabíjet akumulátor.

Skupina RONAL GROUP požádala pro koncept Energy Concept Wheel o udělení patentu. Felix Schäfer, vedoucí oddělení inovací skupiny v RONAL GROUP, rozvádí: „Jsme hrdí, že je naše technologie výroby energie již použita v koncepční studii významného OEM výrobce, jakým je Opel. Potvrzuje to trend, že v budoucnu najde osvětlení uplatnění i na kole. Značce Opel se podařilo přenést rozpětí potenciálních oblastí použití této technologie do opticky velice hodnotné a atraktivní designové studie. Uskutečňovat vizionářské nápady svých zákazníků považujeme coby spolehlivý partner za samozřejmé.“

Přečtěte si také:   V České republice je první Goodyear CheckPoint. Umí sám změřit vzorek i další věci

Kola vozu Opel Experimental nadto vykazují další speciální rysy. Obzvláště příznačný je třízónový design, který se světlemodře-kovově leskne a byl vyladěn shodně k barvě auta.

Jak důležitá je také aerodynamika kol, to ukazují velice uzavřený design i zabudované lišty zvané Aero-Flaps. Ty zajišťují aerodynamickou efektivnost a zrovna u elektromobilů umožňují díky menšímu odporu vzduchu delší dosah. Lišty Aero-Flaps se místo karbonových vyrábějí z udržitelných přírodních vláken.

Opel_Experimental_Wheel

Lněná vlákna mají podobné vlastnosti jako uhlíková vlákna, díky svému přírodnímu původu jsou však výrazně udržitelnější. Lišty kola jsou dobrým příkladem toho, jak lze správně kombinovat výkon a udržitelnost.

Přečtěte si také:   RONAL GROUP odhaluje podrobnosti o motorsportovním kole pro Lamborghini SC63

Technický, vizionářský vzhled kol byl završen drážkovanou strukturou designu prodlouženou až k pneumatice, díky níž kolo opticky působí ještě větší a futurističtější, přičemž to vyžadovalo úzkou spolupráci s výrobcem pneumatik. „V důsledku této nadějeplné spolupráce jsme dokázali vytvořit působivý design, který přesahuje konvenční designy kol. Kolo a pneumatika se jeví coby celek,“ vysvětluje Raphaël Ballu, projektový vedoucí ve skupině RONAL GROUP. „Coby výrobce kol máme v portfoliu mnoho možností a technologií k realizaci individuálních přání svých zákazníků ohledně designu.“

Vizionářský koncepční vůz Opel Experimental si lze prohlédnout na veletrhu IAA Mobility v Mnichově od 05. do 10. září.