Magazín

Pneumatiky pro seriál Extreme E budou využívat systém ContiConnect pro digitální monitoring pneumatik

Continental_Extreme E (3)

Nový seriál závodů Extreme E, který startuje 20. března 2021, zavede profesionální motoristický sport na elektrických SUV do nejvzdálenějších končin naší planety. Kalendář obsahuje závody v saúdskoarabské poušti, v Senegalu, v brazilském pralese a v ledovcové části Patagonie. Týmy se budou muset vyrovnat nejen s velmi rozdílnými podmínkami, budou také muset zvládnout extrémně náročný terén na tratích, které budou obzvláště namáhavé pro pneumatiky. Continental, jeden ze zakládajících partnerů seriálu Extreme E, proto vyvinul pneumatiky speciálně pro tyto závody.

Extrémní podmínky na závodech kladou extrémní nároky na pneumatiky

„Tyto závody se nebudou odehrávat na standardizovaných drahách se stejnými asfaltovými povrchy,“ říká projektová manažerka společnosti Continental Sandra Roslan a popisuje výjimečné výzvy, které před nimi stojí. „Tentokrát budou týmy soutěžit v přírodním prostředí a na různorodých a velmi odlišných površích. Mám na mysli například písek, štěrk, kameny, bahno a led,“ dodává Sandra Roslan.

Protože jde o závody, nebude nouze o extrémní zrychlení, prudké brzdění, vysoké rychlosti i v ostrých zatáčkách, smyky, a dokonce i skoky.

Pneumatiky však budou namáhány i samotnými vozidly, která jsou také vyvinuta speciálně pro tento konkrétní seriál závodů Extreme E. SUV s názvem ODYSSEY 21 na elektrický pohon mají výkon, odpovídající 550 koňským silám, a disponují trojnásobným kroutivým momentem oproti závodním vozům Formule E druhé generace. Za volantem každého automobilu se budou střídat profesionální jezdci, přičemž každou posádku bude tvořit muž a žena. O nový titul mistra Extreme E se chystá bojovat i nově založený tým X44 úřadujícího světového šampiona Formule 1 Lewise Hamiltona. Mezi piloty nebude chybět například Carlos Sainz, dvojnásobný mistr světa v rallye a trojnásobný vítěz Rallye Dakar.

„Díky výjimečné konstelaci se zde bavíme o největší výzvě, jaké kdy pneumatiky v motoristickém sportu čelily,“ tvrdí Sandra Roslan. Aby mohli jít piloti s pneumatikami až na limit v průběhu celých závodů a zároveň měli zajištěnou maximální bezpečnost pro svá vozidla i vlastní osoby, jsou závodní speciály vybaveny speciálním systémem pro monitorování pneumatik.

Digitální spojení s pneumatikami dělá závody mnohem bezpečnějšími

V každé pneumatice je umístěn čip pro monitoring tlaku a teploty pneumatik ContiPressureCheck. Senzor uvnitř každé pneumatiky neustále měří a analyzuje tyto údaje a informuje o nich i řidiče prostřednictvím displeje v kabině. Změny v tlaku a teplotě pneumatiky spustí vizuální a zvukový varovný signál. Upozorní řidiče, který může vzápětí jednat a předejít poškození pneumatiky. Údaje z pneumatiky se zároveň přenášejí přes systém ContiConnect do monitorů a počítačů technického podpůrného týmu a ukládají se i pro pozdější analýzu po závodech.

Jak pracuje systém ContiConnect

ContiConnect se již osvědčil v praxi po celém světě. Původně byl vyvinut ve spolupráci pro nákladní dopravu. Aplikace ContiConnect poskytuje manažerům vozových parků přístup k údajům o tlaku a teplotě v pneumatikách každého vozidla prostřednictvím webového portálu. Údaje o pneumatikách se přenášejí jedním ze dvou způsobů, stacionárním – když vozidlo projede kolem čtecí stanice – nebo živě, při jízdě na cestách prostřednictvím aplikace ContiConnect Driver App, která zároveň informuje řidiče.

Seriál závodů v terénu Extreme E se organizuje ve spolupráci se seriálem Formule E a Continental je sponzorem seriálu Extreme E. Tato technologická společnost bude obouvat na všechna vozidla pneumatiky do různorodých a mimořádně náročných podmínek, jimž budou čelit. Promotérská společnost Formula E Holdings Ltd. očekává, že se závodů v první sezoně zúčastní deset týmů.