Život řidiče

Jak si usnadnit práci s přípravou auta

prezuti-pneu-vymena-kola- (1)

Každá automobilová sezóna má svá specifika a často se neobjede přechod mezi zimou a létem nebo mezi podzimem a zimou bez alespoň malé generální prohlídky stavu auta. Přinejmenším musíte počítat s výměnou pneumatik, případně i s celkovou očistou auta (ať už ruční nebo pohodlně v automyčce). Máme pro vás několik tipů, které by vám měly usnadnit práci s přípravou auta na novou sezónu.

Jaro: Lepší čistit ručně nebo v myčce?

Ruční čištění auta je jistě mnohem zdlouhavější, ale zato se vyvarujete drobným škrábancům, které mohou v myčce snáze vzniknout. Kromě klasického ručního mytí s pomocí speciálního přípravku a houby si můžete práci usnadnit i vysokotlakým čističem, který najde uplatnění rovněž při jarním úklidu a všech možných dalších činností s péči o domácnost a zahradu. Nezapomeňte však nejprve na hrubo umýt z auta houbou na první pohled zřetelné nečistoty, aby třeba zapomenutý kamínek nezničil následně lak na celém autě. Vysokotlaký čistič nebo také lidově wapka není nijak velká investice a ušetřený čas se vám rychle vrátí. Rychlý přehled nejlepších wapek naleznete například na Compari.cz.

Léto: Dbejte na správně funkční klimatizaci

O klimatizaci je třeba se starat. Jednou za čas je vhodné nechat si v servisu klimatizaci vyčistit, jakmile je již klimatizace zatuchlá plísní nebo nečistotami, jen obtížně se jich budete zbavovat a takováto nepříjemnost vás od využívání klimatizace rychle odradí. Dbejte tedy na pravidelné čištění klimatizace buď v autoservisu nebo si můžete klimatizaci vyčistit i svépomoci, stačí k tomu obvykle pouze specializovaný příspěvek na čištění autoklimatizací. Zakoupit takovéto čističe můžete téměř v každém obchodě s autodoplňky, ale i přes internet. Například na Datart.cz můžete získat navíc slevu na celý nákup.

Podzim: Nezapomeňte přezout

Jak nejspíše sami víte, zimní pneumatiky nejsou jen na zimu. Povinnost přezout pneumatiky na zimní nastává dle zákona již 1. listopadu, ale je zde jedno podstatné “ale”. Na povrchu vozovky musí být souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námrazy nebo lze předpokládat, že vzhledem k okolnostem (povětrnostní a teplotní podmínky) tyto podmínky nastanou. Rozhodnutí přezout na zimní pneumatiky tak je 

Přečtěte si také:   Nedodržení povinnosti zimních pneumatik? Hrozí až 100% krácení plnění

Zima: Posypová sůl autu škodí

Přestože zimy již nebývají tak tuhé, jak tomu bývalo dříve, tak i dnes čas od času zasype silnice sníh. Obvyklou reakcí silničářů je silnici prosolit a zabránit tak vzniku dodatečné námrazy. Ačkoliv je posolená silnice pro nás řidiče mnohem bezpečnější, nese to s sebou i nežádoucí efekt. Sůl ze silnice snadno přilne na podvozku automobilu a zapříčiní progredující korozi. Abyste tomu zabránili a prodloužili tak nezanedbatelně životnost svého automobilu, je vhodné se pravidelně soli, která na podvozku auta ulpěla, zbavit. Nejsnažším řešením je návštěva automyčky s programem, který zahrnuje i čištění podvozku (pozor, obvykle několik nejlevnějších programů mytí podvozku vůbec nezahrnuje!). Přestože v zimním nečasu blýskavě umyté auto moc dlouho nevydrží, hlavní cíl, kterým je čistý podvozek takto snadno docílíte. Je tedy dobré v zimě automyčku navštěvovat minimálně stejně tak často jako v letních měsících!