News

Jak se správně starat o kola a pneumatiky?

Naleštit kapotu nestačí, celkový dojem z auta dokážou zkazit i špinavé pneumatiky. Je třeba se o ně pravidelně starat stejně jako o hliníkové disky. Pokud péči nepodceníte, budou dlouho vypadat jako nové.

S péčí o pneumatiky a kola je vhodné začít kdykoliv. Třeba hned letos na jaře, protože vůbec nejhorší, co můžete udělat, je nechat zimní kola uskladněná špinavá.

Kola nejdříve zbavte špíny a pak naneste ochrannou vrstvu

Nejdříve je nutné kola pořádně vyčistit. Existuje vícero přípravků, které je zbaví prachu, usazených nečistot i asfaltu. Nejúčinnější čistič kol je Auto Finesse Iron out, ten si poradí i s hrubou špínou a zapečetěným prachem, odstraňuje polétavou rez. Když ho nastříkáte na kolo, začne reagovat – zčervená. Toho se neděste, k povrchu je šetrný, má pH neutrální složení. Jelikož uvolní i zažranou špínu, tuky, oleje a mastnotu, je vynikající přípravou pro voskování laku. Ano, dá se použít také na plasty, gumu, sklo, lak atd. Pro čištění kol se hodí vzít wapku, případně houbu nebo jemný kartáč.

Čistič alu kol je teprve začátek, ve druhé fázi je dobré na kola nanést ochranu, buď vosk, nebo například keramickou ochranu. Kola se pak méně špiní, mytí bude příště mnohem snadnější. Keramická ochrana má delší životnost než vosk, vydrží 12 měsíců.

Rovněž pneumatiky si zaslouží péči

Hlavně z estetického důvodu. Oživovač pneumatik zajistí, že budou pneu opět sytě černé, ne tak zašlé, jako jsou nyní. Kromě toho budou chráněné proti UV záření, špíně, vodě a oleji.

Na ošetření pneumatik je vhodný třeba Auto Finesse Satin Tyre Dressing, který dodá skutečně hluboký mokrý lesk. Tedy pouze pokud ho budete chtít, záleží totiž na počtu vrstev. První vrstva dodá matný vzhled, druhá matný lesk a třetí hluboký matný lesk. Kdo je ochotný si trochu připlatit, tomu lze doporučit oživovač pneumatik Gyeon Q2 Tire s křemíkem. Pneumatiky zůstávají lesklé i po 5 mytích.

Na pneumatiky lze většinou použít i oživovač plastů, chcete-li trochu ušetřit a pořídit si spíš univerzální přípravek.