Život řidiče

Čištění dpf filtru i plnění klimatizace svěřte profesionálům

pneuservis
Foto: pixabay.com

Věnujete svému vozidlu péči, již si zaslouží? Měli byste. Odmění se vám bezchybným chodem a dlouhou životností! A jak by ta péče měla vypadat?

Automobil je v podstatě spotřebním zbožím. Alespoň podle občanského zákoníku. Jen ve srovnání s rychlovarnou konvicí o něco dražším. Proto bychom měli udělat všechno pro to, aby nám dobře a dlouho sloužil.

Ostřikovače stříkají a stěrače stírají

Také se vám vybavuje úsměvná scéna z komedie Vrchní, prchni o stěračích, co stírají, ostřikovačích, co stříkají a klaksonu, co troubí? Ať je jakkoliv komická, její gro je pravdivé. Před každou jízdou bychom se měli ujistit, zda nám ve vozidle všechno funguje tak, jak má. A svou pozornost bychom spolu s ostřikovačem a klaksonem měli věnovat i dalším provozním kapalinám, především brzdové a chladící, jejichž správné hladiny jsou pro bezpečný provoz vozidla klíčové.

Výměna oleje a vzduchových filtrů

K tomu nepodceňujte ani pravidelnou výměnou oleje a vzduchových filtrů. Nezapomeňte ovšem také na čištění dpf filtru pevných částic, jehož hlavní funkcí je zachycování a odstraňování prachových částic z výfukových zplodin. Jakmile se ve vozidle rozsvítí patřičná kontrolka, musíte s vozidlem okamžitě do servisu a problém nechat odstranit.

Umíte správně jezdit?

Tato otázka je pro zkušené řidiče zřejmě trošku urážející. Ale ne daleko od věci. Je to právě styl jízdy, který motoru dokáže přidat (ale i ubrat) několik let života. Například v zimě se po nastartování vozidla doporučuje jízda spíše pomalejší a plynulejší. Zpomalit je však vhodné i při dojezdu do cílové stanice. Vozidlu ovšem nesvědčí ani časté brždění.

Zapomeňte na opravy svépomocí

I při sebelepší péči se zřejmě nevyhnete nějaké té poruše. Obzvláště u moderních vozů se, pokud nejste zručným automechanikem, do oprav nepouštějte svépomocí a své vozidlo svěřte profesionálům. Při jeho výběru se zaměřte především na vybavení autoservisu, kterému by neměly chybět patřičné zvedáky, kompresory, zařízení na geometrii kol, válcová zkušebna brzd atd.

Plnění klimatizace a výměna hliníkových kol

Profesionálům je obzvláště teď před letní sezonou vhodné svěřit i plnění klimatizace. Stejně jako výměnu hliníkových kol a spoustu dalších úkonů, které zkrátka ve své garáží nezvládnete. A ani nemusíte. Od toho přeci autoservisy jsou, aby tuto práci odvedly za nás. Tak, ať se vám dobře jezdí. A bez nehod!

Foto: pixabay.com