Magazín

Při půjčování auta nehleďte jen na cenu. Poradíme, na co si u pražských půjčoven dát pozor

Půjčení auta z autopůjčovny
Foto: Shutterstock

Půjčit si auto není v dnešní době nic složitého, pozor byste si nicméně měli dát hned na několik věcí. Kromě ceny je potřeba si pohlídat také řadu dalších aspektů, jako je například správné pojištění či samotný stav vozu. Pokud budete vybírat dobře, půjčení auta nemusí být drahou záležitostí. Zbystřit byste měli u podezřele levných nabídek.

​Pozor na podezřele nízkou cenu

V hlavním městě existují desítky autopůjčoven, ale jak vybrat tu správnou? Pamatujte, že levná autopůjčovna nemusí vždy být tou správnou volbou. Nehledě na to, že nízká cena uvedená na webu autopůjčovny může být jen lákadlem, protože je následně navýšena o řadu poplatků a další skryté náklady.

Nízká cena však také může být ukazatelem špatného technického stavu nabízených aut, což se v konečném důsledku může výrazně prodražit. Ne vždy je tak dobré zadávat do vyhledávače spojení „levná autopůjčovna Praha“.

​Výjimky existují

Najít v Praze opravdu levnou autopůjčovnu, která nabízí kvalitní služby, tedy může být oříšek. Vždy se zaměřte na to, aby nabízela srozumitelné a transparentní smluvní podmínky, volte vozidla, která nejsou starší než zhruba čtyři roky, a vždy vyberte tu půjčovnu, která má již v nabízené ceně zahrnuty veškeré poplatky a pojištění.

Požadujte od půjčovny veškeré doklady k vozidlu, a byť už to od nového roku nebude povinné, chtějte také zelenou kartu. S pracovníkem autopůjčovny si projděte vybavení vozu, především povinnou výbavu. Pokud je ve vozidle rezervní kolo, zkontrolujte, že je v pořádku. V případě, že plánujete cestu po dálnici, zjistěte, zda má vůz zaplacenou dálniční známku. Pokud ne, pamatujte, že pokuta za její absenci nejde za autopůjčovnou, ale za řidičem.

V ceně pronájmu bývá zpravidla zahrnuto povinné ručení i havarijní pojištění. Některé autopůjčovny nabízejí i připojištění čelního skla. Pojištění je platné v celé Evropské unii, ale o cestě do zahraničí musíte autopůjčovnu informovat. Řada autopůjčoven v Praze ale i v dalších městech nabízí přistavení vozu na vámi určené místo zdarma, případně za malý poplatek.

​Jak poznat kvalitní autopůjčovnu?

A jak tedy (i) podle ceny poznat levnou, přesto kvalitní autopůjčovnu? Standardní vozy typu Hyundai i30 nebo třeba Škoda Scala by se měly cenově pohybovat okolo 600 Kč za den. Samozřejmě existují jak dražší, tak levnější. Ale u těch opravdu důrazně doporučujeme si pohlídat další dodatečné náklady. Autopůjčovnu si také prověřte na internetu, recenze předchozích zákazníků mohou hodně napovědět.

A čemu se raději vyhnout? Rozhodně půjčovnám, které nabízejí stará, na první pohled opotřebovaná auta. Pokud je vůz viditelně opraven jen tak, aby držel pohromadě, nebude to dobrá volba. Stejně tak by vás měl odradit špinavý a zašlý interiér, hodně prozradí také zápach z cigaret či odpadky v odkládacích přihrádkách. A zbystřit byste měli i když budou svítit nějaké kontrolky na přístrojové desce. Nikdy si nepůjčujte vůz, který není stoprocentně v pořádku.

​Důvěřuj, ale prověřuj

Autopůjčovna v Praze nemusí být strašákem. Dejte si však pozor na to, aby měla kvalitní zákaznickou linku a ptejte se i na případnou pomoc při dopravní nehodě.

Veškeré materiály, které autopůjčovna předloží, si důkladně přečtěte a pokud nerozumíte jen jedinému slovu, nebojte se požádat o vysvětlení.

A mimochodem, smlouva a veškeré podmínky by měly být vypsány ideálně maximálně na jednom listu A4. Jakmile jde o štos papírů plných zvláštních slov a malých písmen pod čarou, mějte se na pozoru.

Pamatujte, že levná autopůjčovna v Praze nemusí být automaticky špatná, platí ale ono známé důvěřuj, ale prověřuj.