Magazín

Společnost Nokian Tyres zahajuje kontrolovaný odchod z Ruska

Nokian_Tyres_Spain_Test_Center_18022021_07

Představenstvo společnosti Nokian Tyres se rozhodlo zahájit kontrolovaný odchod z ruského trhu. Kvůli válce na Ukrajině a následným zpřísňujícím se sankcím již není možné ani udržitelné, aby společnost Nokian Tyres v Rusku dále pokračovala v provozu. Okamžitě začnou přípravy na odchod z Ruska a společnost vyhodnotí různé varianty tohoto odchodu. Celý proces bude probíhat s náležitým ohledem na místní zaměstnance a legislativu.

Vzhledem k tomuto procesu zaznamená Nokian Tyres ve druhém čtvrtletí roku 2022 znehodnocení související s ruskými aktivy ve výši přibližně 300 milionů eur. Tyto položky budou zaúčtovány jako non-IFRS vyloučení. Vezmeme-li v úvahu znehodnocení, hodnota čistých aktiv společnosti Nokian Tyres v Rusku a Bělorusku činila k 31. květnu 2022 přibližně 400 milionů eur.

„Poslední dva měsíce jsme byli svědky šokujících událostí na Ukrajině. Situaci sledujeme s velikým zármutkem a společně s celým mezinárodním společenstvím jednoznačně odsuzujeme válku, která tolika lidem způsobila nevýslovné utrpení,“ říká Jukka Moisio, prezident a generální ředitel Nokian Tyres. „Z krátkodobého hlediska jsme se zaměřili na přizpůsobení se rychle měnícímu a velice nejistému provoznímu prostředí a udržení kontroly nad našimi aktivitami v Rusku.“

„Po důkladném zvážení a posouzení různých možností jsme se rozhodli přebudovat společnost Nokian Tyres bez přítomnosti v Rusku a zaměřit se na příležitosti růstu na našich dalších klíčových trzích. Nebylo to snadné rozhodnutí, protože v Rusku máme více než 1 600 oddaných zaměstnanců, jejichž odborných znalostí si velice vážíme, stejně jako si vážíme mnoha dlouhodobých vztahů se zákazníky a dodavateli vybudovaných za posledních 17 let,“ pokračuje J. Moisio.

Přečtěte si také:   Nokian Tyres představuje symbol ELECTRIC FIT, který pomáhá řidičům elektromobilů najít vhodné pneumatiky pro jejich vozy

Aby společnost Nokian Tyres zajistila dodávky svých produktů, pokračuje ve zvyšování kapacity svých továren ve Finsku a v USA a rozhodla se investovat do zcela nové kapacity v Evropě. Společnost již dříve v tomto roce oznámila, že zastavila investice do ruského závodu a zahájila přesun výroby vybraných klíčových skupin produktů z Ruska do svých dalších továren.
Společnost Nokian Tyres působí v Rusku od roku 2005. V roce 2021 bylo přibližně 80 % jejích pneumatik pro osobní automobily vyrobeno v Rusku a obchodní oblast Ruska a Asie představovala přibližně 20 % čistého prodeje společnosti Nokian Tyres.

K dnešnímu dni Andrey Pantyukhov, který ve společnosti Nokian Tyres vedl obchodní oblast Ruska a Asie, již není členem manažerského týmu Nokian Tyres.