Magazín

Společnost Nokian Tyres zahajuje kontrolovaný odchod z Ruska

Nokian_Tyres_Spain_Test_Center_18022021_07

Představenstvo společnosti Nokian Tyres se rozhodlo zahájit kontrolovaný odchod z ruského trhu. Kvůli válce na Ukrajině a následným zpřísňujícím se sankcím již není možné ani udržitelné, aby společnost Nokian Tyres v Rusku dále pokračovala v provozu. Okamžitě začnou přípravy na odchod z Ruska a společnost vyhodnotí různé varianty tohoto odchodu. Celý proces bude probíhat s náležitým ohledem na místní zaměstnance a legislativu.

Vzhledem k tomuto procesu zaznamená Nokian Tyres ve druhém čtvrtletí roku 2022 znehodnocení související s ruskými aktivy ve výši přibližně 300 milionů eur. Tyto položky budou zaúčtovány jako non-IFRS vyloučení. Vezmeme-li v úvahu znehodnocení, hodnota čistých aktiv společnosti Nokian Tyres v Rusku a Bělorusku činila k 31. květnu 2022 přibližně 400 milionů eur.

„Poslední dva měsíce jsme byli svědky šokujících událostí na Ukrajině. Situaci sledujeme s velikým zármutkem a společně s celým mezinárodním společenstvím jednoznačně odsuzujeme válku, která tolika lidem způsobila nevýslovné utrpení,“ říká Jukka Moisio, prezident a generální ředitel Nokian Tyres. „Z krátkodobého hlediska jsme se zaměřili na přizpůsobení se rychle měnícímu a velice nejistému provoznímu prostředí a udržení kontroly nad našimi aktivitami v Rusku.“

„Po důkladném zvážení a posouzení různých možností jsme se rozhodli přebudovat společnost Nokian Tyres bez přítomnosti v Rusku a zaměřit se na příležitosti růstu na našich dalších klíčových trzích. Nebylo to snadné rozhodnutí, protože v Rusku máme více než 1 600 oddaných zaměstnanců, jejichž odborných znalostí si velice vážíme, stejně jako si vážíme mnoha dlouhodobých vztahů se zákazníky a dodavateli vybudovaných za posledních 17 let,“ pokračuje J. Moisio.

Přečtěte si také:   Nokian Tyres se připojuje k projektu Polestar 0, jehož cílem je vytvořit první klimaticky neutrální automobil

Aby společnost Nokian Tyres zajistila dodávky svých produktů, pokračuje ve zvyšování kapacity svých továren ve Finsku a v USA a rozhodla se investovat do zcela nové kapacity v Evropě. Společnost již dříve v tomto roce oznámila, že zastavila investice do ruského závodu a zahájila přesun výroby vybraných klíčových skupin produktů z Ruska do svých dalších továren.
Společnost Nokian Tyres působí v Rusku od roku 2005. V roce 2021 bylo přibližně 80 % jejích pneumatik pro osobní automobily vyrobeno v Rusku a obchodní oblast Ruska a Asie představovala přibližně 20 % čistého prodeje společnosti Nokian Tyres.

K dnešnímu dni Andrey Pantyukhov, který ve společnosti Nokian Tyres vedl obchodní oblast Ruska a Asie, již není členem manažerského týmu Nokian Tyres.