Magazín

Pirelli vybavuje Hyundai Ioniq 5 N speciálními pneumatikami P Zero Elect

hyundai-ioniq-5-n-barcelona

Společnost Pirelli vyvinula speciálně upravenou verzi pneumatik P Zero pro model Ioniq 5 N, – první vysoce výkonný elektromobil Hyundai.

V rámci dvouleté spolupráce se společností Hyundai vytvořila Pirelli pneumatiku, která splňuje požadavky sportovního elektromobilu a zároveň nabízí jízdní vlastnosti, spolehlivost a komfort pro každodenní užívání. Pneumatika P Zero byla testována na náročném okruhu Nürburgring, kde se prokázal její výkon a konzistence v extrémních jízdních podmínkách.

Aby splňovala specifické vlastnosti vozu Hyundai Ioniq 5 N, vybavila Pirelli zakázkovou pneumatiku P Zero technologií Elect, kterou společnost vyvinula speciálně pro elektromobily a plug-in hybridy. Ta přináší elektromobilům několik výhod díky inovativním směsím, dezénům a strukturám běhounu:

  • Její zesílená konstrukce spolu se zvolenými materiály dokážou odolat namáhání spojenému s hmotností vozidla poháněného baterií.
  • Schopnost pneumatiky odolat a přenášet vysoký točivý moment eletkromotoru zvyšuje její výdrž a životnost.
  • Použití funkcionalizovaných polymerů ve směsi vedlo ke zlepšení ovladatelnosti a přilnavosti za mokra.
Přečtěte si také:   Pirelli bude mít pro závody F1 na závodech v Imole, Monaku a Montrealu stejné „měkké“ trio pneumatik

Pneumatika P Zero Elect pro nový Hyundai Ioniq 5 N je rovněž vybavena systémem Pirelli Noise Cancelling System (PNCS), který zlepšuje zážitek z jízdy. Tato technologie snižuje hluk uvnitř vozidla díky materiálu pohlcujícímu zvuk na vnitřní straně pneumatiky. Ocenění se dočka zejména u majitelů elektromobilů.

„Při vývoji této pneumatiky věnovali naši inženýři zvláštní pozornost jízdní dynamice. Pečlivě propracovali každý její detail, včetně designu a konstrukce běhounu. Optimalizovali hloubku drážek a rozměry bloků běhounu, aby zlepšili trakci a stabilitu a zajistili vynikající přilnavost na různých površích. Přesně vyladili také tuhost pneumatiky pro citlivou a kontrolovanou jízdu na okruhu i na běžných silnicích,“ říká Zdeněk Vacl, marketingový ředitel Pirelli pro Českou republiku.

hyundai-ioniq-5-n-Pirelli_low

Kromě letní pneumatiky vyvinula společnost Pirelli také speciální verzi zimní pneumatiky Winter Sottozero 3, která splňuje odlišné potřeby řidičů modelu Ioniq 5 N. Pneumatika Winter Sottozero 3 nabízí optimální trakci a ovladatelnost při nízkých teplotách. Pro řidiče, kteří usilují o ještě lepší výkon, jsou tu pneumatiky P Zero Corsa, s vynikající trakcí a brzděním na okruhu i na silnici.

Přečtěte si také:   Nové Lamborghini Urus SE bude jezdit na pneumatikách Pirelli P Zero Elect

Tým vývoje Pirelli použil při vývoji pneumatiky P Zero pro Ioniq 5 N inovativní nástroje virtuální simulace, zejména pro optimalizaci její konstrukce. Jako značku přizpůsobení pneumatiky na míru vozu Ioniq 5 N najdete na bočnici umístěno speciální označení „HN“. Pneumatiky vyrobené pro Hyundai Ioniq 5 N jsou dalším příkladem strategie Pirelli Perfect Fit. V jejím rámci spolupracují inženýři společnosti s předními výrobci automobilů na vývoji pneumatik na míru pro každý model, přesně přizpůsobených technickým požadavkům vozidla. Díky tomuto přístupu je společnost Pirelli světovou jedničkou v oblasti originálního vybavení, zejména v prémiovém a prestižním segmentu.