Magazín

Pirelli drsně otestovalo terénní a retro pneumatiky na modelech Porsche 911 Dakar, Porsche 356 Pre-A a 550 Spyder

Pirelli zahajuje rok 2024 vybavením pro extrémní dobrodružství dvou ikonických vozů Porsche, a to pneumatikami Scorpion All Terrain Plus pro Porsche 911 Dakar na africké poušti a pneumatikami s hroty Stella Bianca pro Porsche 550 Spyder na ledové trati v Zell Am See. Jedná se o historickou spolupráci, která spojuje Pirelli se stuttgartskou automobilkou natolik, že Porsche 911 bylo v roce 1982 prvním vozem s označenými pneumatikami Pirelli.

Pirelli Scorpion All Terrain Plus – z Bavor do Dakaru

Nikdy nevyměnit pneumatiky po 7 000 kilometrech na asfaltu, písku, blátě a kamení: takový test absolvovalo Porsche 911 Dakar vybavené pneumatikami Pirelli Scorpion All Terrain Plus homologovanými pro tento model.

Přečtěte si také:   Evropský závod společnosti Hankook dosáhl milníku díky certifikaci ISCC PLUS

Vůz, řízený svým majitelem, odstartoval z Porsche Zentrum Inntal v Raublingu (Rosenheim), jihovýchodně od Mnichova v Německu, aby dojel do Dakaru, hlavního města Senegalu, po trase Africa Eco Race, rallye, která ve 12 etapách spojila Nador v Maroku s Růžovým jezerem v Dakaru a vedla přes Mauritánii a Senegal. Výjimečný výsledek pro pneumatiky Pirelli Scorpion All Terrain Plus, které, přestože byly homologovány pro silniční použití, čelily průběhu rallye po boku závodních vozů a bezpečně dovezly vůz do cíle.

Osmnáctidenní výkon a 7 000 kilometrů jízdy, které se vyznačovaly velmi rozmanitými podmínkami, včetně přibližně 1 000 kilometrů kamenitých polních cest v poušti. Nadšenec-majitel svého vozu 911 Dakar – amatér, nikoliv profesionální řidič – jel nejprve po evropských dálnicích, poté po poloasfaltovaných silnicích, hlíně, písku a velmi drsném kamenitém dně, přičemž přešel ze zimy v Alpách do typických klimatických výkyvů pouště s výkyvy až 30 stupňů Celsia během 12 hodin.

Přečtěte si také:   Pirelli na Festivalu rychlosti v Goodwoodu

„Jedinečné dobrodružství, které by bez takto platných pneumatik bylo jistě velmi komplikované. Chovaly se vždy výjimečně i ve velmi rozdílných podmínkách,“ uvedlo Porsche Zentrum, odkud expedice startovala.

Pneumatika Pirelli Scorpion All Terrain Plus byla vyvinuta jako originální výbava pro Porsche 911 Dakar právě proto, aby podpořila vysoký výkon typický pro vůz 911 a zároveň mu umožnila zvládnout nejtěžší terénní podmínky. Pirelli spojilo tyto vlastnosti do jediné pneumatiky díky zavedení zvláštní rodiny směsí a konstrukci, která optimalizovala kontakt výrobku s vozovkou a posílila jeho strukturu.

Přečtěte si také:   Pirelli je výhradním dodavatelem pneumatik pro závody Moto2 a Moto3

Pirelli Stella Bianca pro dva historické modely Porsche

Další legendární model Porsche se s pneumatikami Pirelli postavil extrémním podmínkám, tentokrát na ledě: jedná se o Porsche 550 Spyder, které se účastní závodu F.A.T. Ice Race 2024, akce, jejímž je Pirelli oficiálním partnerem, a které je pro tuto příležitost vybaveno na míru vyrobenými pneumatikami Stella Bianca s hroty.

Pneumatiky Stella Bianca, dezén Pirelli s nejdelší životností, se dodávají také v rozměrech 5.00/5.25-16 pro vozy Porsche 550 Spyder a 356 Pre-A, respektive první závodní vůz německé značky s motorem uprostřed a první sériový model postavený ve Stuttgartu.

Pneumatika z rodiny Pirelli Collezione určené pro klasické vozy, která je na trhu k dispozici od února, vypadá vzhledově stejně jako originál, ale uvnitř je vybavena moderními technologiemi, které nabízejí účinnost a bezpečnost i na mokrém povrchu. Na minulost odkazuje řada prvků: křížová struktura, běhoun přepracovaný s pomocí historických dokumentů uchovaných v archivu Nadace Pirelli, logo Pirelli se štítem, které charakterizovalo výrobky z oněch let. Dokonce i nápis na boku připomíná tehdejší dobu, zatímco slovo „Corsa“ označuje sportovní verzi pneumatiky.