Magazín

Pirelli vyvíjí pneumatiky na míru pro faceliftované Porsche Cayenne

Pirelli P Zero_Porsche Cayenne 2023 red

Pneumatiky Pirelli byly potvrzeny jako originální výbava pro nové Porsche Cayenne. Nový facelift tohoto kultovního sportovního SUV rozšiřuje spolupráci mezi Pirelli a Porsche. Produkty řady P Zero jsou k dispozici pro všechny rozměry kol modelu Cayenne. Jedná se o další krok spolupráce na vývoji modelu Porsche Cayenne, pro který Pirelli dodává pneumatiky po všechny generace: od původní verze z roku 2002 až po současnost.

“Pro nejnovější faceliftovaný model Cayenne byly vyvinuty specifické pneumatiky P Zero, P Zero Corsa a Scorpion Winter 2 schválené společností Porsche pro jízdu za nízkých teplot. Tyto možnosti pokrývají celou škálu rozměrů kol od 20 do 22 palců. Pro některé trhy jsou k dispozici také celoroční pneumatiky Scorpion Zero ve všech rozměrech,” řekl Zdeněk Vacl, marketingový ředitel Pirelli pro Českou republiku.

Pneumatika Pirelli P Zero vyvinutá pro nový facelift splňuje požadavky na jízdní vlastnosti, přesnost řízení, stabilitu a bezpečnost i při nouzových manévrech. Zejména pokud jde o brzdění na mokru, dosáhly všechny velikosti nejvyššího hodnocení na evropském štítku. Zejména při vysokých rychlostech byla pneumatika navržena tak, aby zvládla vysoký točivý moment a zatížení generované vozidlem.

Pirelli P Zero_Porsche Cayenne 2023_detail red

Pneumatika Pirelli P Zero Corsa byla vybrána pro sportovní jízdu a jízdu na okruhu. Tento produkt je odvozen od pneumatiky P Zero Corsa, která pomohla vozu Porsche Cayenne GT v roce 2021 vytvořit rekord na Nürburgringu Nordschleife. Pneumatika P Zero Corsa pro nový Cayenne – stejně jako předchozí verze, která přispěla k rekordu – je vyrobena s běhounovými směsmi odvozenými z motorsportu, které společnost Pirelli vyvinula pro vybavení nejrychlejších vozů na světě.

Nejnovější verze modelu Porsche Cayenne je jedním z prvních vozů, které dostaly specifickou pneumatiku Pirelli Scorpion Winter 2 schválenou pro zimní sezónu a pokrývající celou škálu rozměrů kol. Výzva, které inženýři společnosti Pirelli během vývoje zimních pneumatik čelili, byla náročná: zajistit bezpečnost při nízkých teplotách a na sněhu a zároveň zachovat velmi vysoký výkon na suchém a mokrém povrchu. To vše se stejnou sportovní DNA, jakou Porsche očekává od letních pneumatik. Pro dosažení tohoto výsledku vytvořilo oddělení výzkumu a vývoje společnosti Pirelli speciální zimní směs, která je schopna zajistit jízdní komfort i hmatatelnou přilnavost v extrémních podmínkách.

Pirelli: Vybavuje Cayenne od první generace

Pirelli je součástí vozů Cayenne již od uvedení první generace v roce 2002, kdy se stala průkopníkem v segmentu sportovních SUV. Od prvního modelu až do současnosti Pirelli vždy spolupracovala se stuttgartským výrobcem na vývoji pneumatik, které sledovaly vývoj jeho modelů, jako byl Cayenne S Hybrid – první hybrid v nabídce Porsche, poté Porsche Cayenne S E-Hybrid (plug-in hybridní verze) až po současný Cayenne Turbo E-Hybrid: nejvýkonnější Cayenne, který byl kdy představen spolu s tradičním faceliftem pohonné jednotky.