Magazín

NASA vyvinula nové kolo, nabídne lepší vlastnosti než pneumatika

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) vyvinul nové kolo, při jehož použití není třeba se bát defektu ani jiných podobných nepříjemností. Nasazení nejen ve vesmíru, ale také v běžném silničním provozu nemusí být utopií, jak naznačují přiložená videa.

Pneumatika je sice dobrý vynález, protože do automobilů přinesla už před sto třiceti lety určité pohodlí, ale má také své limity. Těmi jsou nejen ojíždění a mizení vzorku, ale také možnost defektu a nebo jiného devastujícího poškození. Tato fakta sice do jisté míry řeší pneumatiky typu run-flat a nebo nedávno představené Bridgestone Driveguard případně „samozacelující se“ pneumatiky, ale není to řešení 100%. Je to spíše oddálení problému umožňující jakési nouzové dojetí. NASA ale potřebuje, aby se její vozidla mohla ve vesmíru pohybovat bez problémů a bez starostí se zničenými koly. Pneuservisy totiž ve vesmíru běžně nejsou…

Před pár lety se tak tato americká agentura spojila se společností Goodyear, s níž vyvinula speciální kolo tvořené stovkami až tisíci dráty. Nosná část nahrazující pneumatiku byla tvořena naohýbanými a propletenými ocelovými dráty. Nápad dobrý, kolo mělo perfektní trakci a fungovalo, ale pouze dočasně. Ocelové pružiny se totiž časem zdeformovaly a z původně bezchybně kulatého kola se stal tvar, který neumožňoval běžnou jízdu. NASA už ale věděla, že tímto způsobem nové kolo vyřešit lze, bylo však potřeba zjistit, jaký materiál je na to třeba použít. Po několika zkouškách a laboratorních testech padla volba na materiál tvořený stechiometrickou slitinou niklu a titanu, protože tato slitina je schopna bez problémů reagovat na jakékoliv nerovnosti a změny tvaru a vrací se zpět do původní polohy.

NASA k této problematice zveřejnila i několik videí, kde je možné si funkčnost nového kola prohlédnout – a to i na jinak zcela sériovém automobilu, což naznačuje, že by se snad mohlo časem využít i pro běžný provoz na pozemních komunikacích.

Přečtěte si také:   Goodyear na Le Mans: logistika největšího závodu motoristického sportu