Život řidiče

Na co si dát pozor při výběru povinného ručení

nehoda-ford-unsplah_com

Povinné ručení musí mít sjednáno každý majitel motorového vozidla, auta či motorky, a to ještě předtím, než poprvé vyjede na silnici. V opačném případě mu hrozí pokuta až 40 000 Kč a také dočasný zákaz řízení. Jak ale vybrat nejvýhodnější autopojištění? A na co si dát pozor?

Cenu povinného ručení ovlivňuje typ vozidla i věk řidiče

Už dávno neplatí, že výši povinného ručení určuje hlavně objem motoru vozidla. Dnes do hry vstupuje celá řada dalších faktorů – pojišťovny přihlížejí k určitým parametrům vozu, k věku, trvalému bydlišti a ke zkušenostem řidiče i k jeho předešlým nehodám. Cena povinného ručení je dále ovlivněna výší pojistných limitů, frekvencí plateb, bonusy nebo například připojištěním a rozsahem asistenčních služeb.

Nejlevnější neznamená nejlepší

Vybíráte-li povinné ručení pouze na základě ceny, můžete být nakonec nemile překvapeni, že většinu škod na majetku či zdraví platíte z vlastní kapsy. Příliš levná autopojištění nabízejí pouze základní služby, ale v podstatě nic navíc. Možná zjistíte, že si stačí připlatit několik stovek korun, abyste u jiné pojišťovny získali vyšší limity, připojištění nebo třeba asistenční službu 24/7.

Přečtěte si také:   Zažijte Itálii na motorce

Škody na vašem autě povinné ručení nekryje

Povinné ručení vás chrání před finančními následky škod na majetku a zdraví, které provozem svého vozidla způsobíte třetím stranám. Pozor však na to, že nekryje škody vzniklé na vašem vozidle – k tomu slouží nepovinné pojištění vozidla neboli havarijní pojištění.

Nespokojte se s minimálními limity

Zákonem stanovený limit povinného ručení je 35 milionů Kč na škody na zdraví a 35 milionů Kč na škody na majetku. Zdá se vám to jako dostatečně vysoká částka? Pokud však způsobíte hromadnou nehodu nebo se připletete do cesty autobusu plnému lidí, může se snadno stát, že škody na majetku či zdraví tento limit přesáhnou. A rozdíl budete platit ze své kapsy.

Jestliže tedy denně jezdíte po dálnici nebo často cestujete do zahraničí, doporučujeme vám limity navýšit. Řada pojišťoven vám nabídne i limit ve výši 50, 70 nebo 100 milionů Kč.

Přečtěte si také:   Odborníci Pirelli radí: Jak na bezpečnou jízdu v zimě

Předplaťte si povinné ručení na rok a ušetříte

Tak jako u řady jiných služeb i v případě sjednání povinného ručení získáte slevu, pokud si pojištění předplatíte na delší dobu. Nejlevněji pořídíte pojištění při zaplacení pojistného na celý rok dopředu.

Tip: Další možností, jak ušetřit, je sjednat si u dané pojišťovny více produktů – například již zmíněné havarijní pojištění.

Pozor na duplicitu služeb

Povinné ručení si u většiny pojišťoven můžete za příplatek rozšířit například o pojištění čelního skla, střetu se zvěří nebo pojištění proti živlům. Avšak máte-li zároveň sjednáno i havarijní pojištění, zkontrolujte si, zda neplatíte dvakrát za tytéž služby.