Pneumatiky Letní pneumatiky

Kolik vydrží pneumatika? Až 100 000 km, prokázal dlouhodobý test

Continental PremiumContact 6

Společnost Continental do svého testování životnosti pneumatik zapojila deset neprofesionálních řidičů z České republiky a Slovenska. Výsledky testu z běžného provozu potvrdily prohlášení koncernu Continental, že má model pneumatik PremiumContact 6 nejen delší životnost než jeho předchůdci, ale i výborné jízdní vlastnosti.

Continental úspěšně uskutečnil sedmiměsíční testování letních pneumatik PremiumContact 6, do kterého zapojil deset běžných řidičů nejen z České republiky, ale i Slovenska. Účastníci oslovení a vybraní prostřednictvím facebookové stránky Continental museli splnit podmínku, že v období od dubna do října najezdí alespoň 15 000 kilometrů, a vystaví tak pneumatiky určité zátěži. Mezi testery se však našli i tací, kteří pláště vůbec nešetřili, když najezdili o desetitisíce kilometrů více. Deset řidičů urazilo v průměru 28 142 kilometrů, nejvíc se pak podařilo najezdit taxikáři Stanislavovi Mikovi z Púchova, který na pneumatikách odřídil 78 854 kilometrů.

Výsledkem testu měly být informace o celkovém opotřebení pneumatik a data z průběžného (každých 5000 km) měření zbytkového dezénu, z nichž se dá odhadnout celková životnost pneumatiky. Důležitou součástí přípravy každého vozu byla kontrola a případná oprava geometrie zavěšení, aby byly zajištěny objektivní výsledky.

Odhad životnosti přední pneumatiky na základě testu byl 42 359 km a zadní pneumatiky 97 803 km. Tato čísla dokládají zvýšení životnosti plášťů až o 15 %.

„Potvrdily se nám naše odhady a můžeme konstatovat, že pneumatika PremiumContact 6 má velmi vysokou životnost a výborné vlastnosti. Díky získaným hodnotám jsme se ujistili, že tento model převýšil své předchůdce Conti PremiumContact 5Conti SportContact 5,“ uvedl Aleš Langer, z oddělení Zákaznického servisu Continental Barum s.r.o.

Testovací jezdci nejvíce ocenili především vysokou životnost pneumatiky. Podle odborníků z Continentalu nezávisí na počtu najetých kilometrů, ale odvíjí se od stavu vozovek, v jakých se pneumatika pohybuje. Zjistilo se také, že u všech jezdců byla více opotřebená pravá přední pneumatika než levá.

Přečtěte si také:   Pirelli vybavuje Hyundai Ioniq 5 N speciálními pneumatikami P Zero Elect

continental-PremiumContact 6

Hodnocení testovacích jezdců

Testovací jezdci také přispěli svými vlastními pocity. „Pneumatiky mě příjemně překvapily. Skvěle drží na mokré vozovce. Osobně jezdím ve sportovnějším typu auta a v zatáčkách bylo díky těmto pneumatikám jistější a výrazněji tišší,“ zhodnotil po závěrečných testech voják z povolání Miroslav Szijartó.

Nízkou hlučnost pneumatiky ocenil také architekt Nikolas Babiš: „Vynikající pneumatika v parametru hlučnosti. Když jsem vyjel na nějakou kvalitní vozovku, tak jsem neslyšel nic jiného než aerodynamický hluk od konstrukce auta.“

Tipy jak prodloužit životnost pneumatik

  1. Správně nastavená geometrie zabrání tomu, aby se pneumatiky sjížděly nerovnoměrně.
  2. Kontrolujte pravidelně tlak v pneumatikách. Ideálně každý týden, v nejhorším případě alespoň jednou měsíčně. Správný tlak v pneumatikách neprodlouží pouze jejich životnost, ale přispěje také k úspoře paliva.
  3. Pravidelně vyměňujte pneumatiky mezi hnací a hnanou nápravou. Tato výměna se doporučuje každých 5 – 10 tisíc kilometrů, což u většiny motoristů znamená interval mezi výměnou letních pneumatik za zimní a naopak.
  4. Samotné opotřebení se odvíjí od způsobu jízdy a péče každého řidiče, obojí má zásadní vliv na životnost pneumatik.