Magazín

Bridgestone vyvinul pro studii Mercedes-Benz VISION EQXX mimořádně hospodárnou pneumatiku

mercedes-benz-vision-eqxx

Bridgestone byl společností Mercedes-Benz AG vybrán jako partner pro vývoj pneumatik pro její technologický program Mercedes-Benz VISION EQXX. Futuristický elektromobil je odpovědí výrobce automobilů na požadavek zvyšování hospodárnosti elektromobilů a prodlužování jejich dojezdu na novou úroveň. Inženýři společnosti Bridgestone spolupracovali s kolegy od značky Mercedes-Benz na vytvoření speciální konstrukce pneumatik, která by přispěla ke zvýšení provozní hospodárnosti vozidla, a tím prodloužila dojezd na jedno nabití v podmínkách reálného silničního provozu na 1000 km – dosažení tohoto cíle nedávno potvrdila jízda z německého Sindelfingenu do francouzského města Cassis.

Ultra nízký valivý odpor a optimalizovaná konstrukce pro elektromobil s neuvěřitelným dojezdem v reálných podmínkách

Bridgestone zkonstruoval speciální pneumatiku Turanza Eco, která kombinuje patentovanou technologii lehké konstrukce Bridgestone ENLITEN, která snižuje valivý odpor pneumatiky a její hmotnost až o 20 %1, s technologií ologic, jež prodlužuje dojezd na jedno nabití sady akumulátorů nižším valivým odporem díky velkému průměru pneumatiky a nižším aerodynamickým odporem vzduchu zajišťovaným užší šířkou běhounu.

Přečtěte si také:   Bridgestone oznamuje investici ve výši až 207 milionů eur do výrobního závodu Burgos

Ve spolupráci s aerodynamickým oddělením společnosti Mercedes-Benz byly také optimalizovány bočnice pneumatiky spolu s oblastí patky. Tyto části nyní plynule navazují na kryt 20“ kovaného kola z hořčíkové slitiny, a významně tak zlepšují aerodynamické vlastnosti pneumatiky.

https://auto-mania.cz/mercedes-benz-s-elektromobilem-eqxx-pokoril-nejvetsi-bolistku-elektromobilu-na-jedno-nabiti-s-nim-ujel-pres-1000-kilometru/

Virtuální vývoj pneumatik

Bridgestone využil při vývoji inovativních pneumatik technologie virtuálního modelování a virtuálních simulací, které umožňují vytvořit a testovat vyvíjené pneumatiky v digitální podobě. Tím se podařilo dobu vývoje významně zkrátit.

Bridgestone využil virtuální prostředí pro velkou část vývojového procesu. Tím získal přesnou představu o provozních vlastnostech pneumatiky v různých podmínkách ještě dřív, než vznikly první fyzické prototypy pneumatiky. Bridgestone mohl díky vyšší flexibilitě virtuálního vývoje pneumatik testovat mnohem větší počet variant příslušné pneumatiky. K tomu přispěla také mimořádná rychlost, s níž lze uskutečňovat úpravy digitálního dvojčete pneumatiky a okamžitě je testovat. Virtuální vývoj pneumatiky navíc přináší řadu výhod z hlediska ochrany životního prostředí, protože se musí vyrobit a testovat menší počet prototypů, čímž se snižuje spotřeba přírodních surovin a klesají emise výfukových plynů.

Přečtěte si také:   Nokian Tyres dosáhla jednoho ze svých klíčových klimatických cílů o sedm let dříve, než bylo plánováno

Úspěšný společný vývoj

Spolupráce na tomto projektu připravuje půdu pro budoucnost elektromobilových pneumatik a opírá se o sdílenou vizi obou společností ohledně elektromobility.

Emilio Tiberio, provozní a technický ředitel společnosti Bridgestone EMIA, řekl: „Bridgestone je hrdý, že společně se svým dlouhodobým partnerem vyvinul správné pneumatiky pro tak inovativní projekt. Je to součást našeho úsilí podílet se na utváření trvale udržitelné budoucnosti mobility. Mercedes-Benz VISION EQXX je projektem, který je v naprostém souladu s našimi vlastními ambicemi a cíli v elektromobilovém segmentu. V rámci kompletně integrovaného přístupu investujeme do zvyšování hospodárnosti a dostupnosti elektromobility. Do této oblasti patří průkopnické prémiové pneumatiky a technologie v konstrukci pneumatik, které si dokážou poradit i s největšími elektromobilovými výzvami a jsou výsledkem našich rozsáhlých investic do vývoje pneumatik pro elektromobily, na který v současnosti vynakládáme více než 30 procent našich zdrojů v oblasti výzkumu a vývoje. V roce 2022 budeme kromě toho pokračovat ve zdokonalování našich technologií.“

Mercedes-Benz_VISION_EQXX-zadek

Tento projekt je v souladu s iniciativou Bridgestone E8 Commitment, která stanovuje pro management strategické priority vývoje ve prospěch budoucích generací. Iniciativa Bridgestone E8 Commitment definuje 8 hodnot společnosti Bridgestone začínajících v angličtině na písmeno „E“ (Energy, Ecology, Efficiency, Extension, Economy, Emotion, Ease, a Empowerment – energie, ekologie, hospodárnost, rozšíření, ekonomika, emoce, snadnost a posílení postavení). Bridgestone se zavazuje, že na jejich základě bude společně se zaměstnanci, společností, partnery a zákazníky uskutečňovat vizi trvale udržitelné společnosti. S tímto projektem souvisejí následující závazky: „Energie: závazek realizace společnosti s uhlíkově neutrální mobilitou“, „Ekologie: závazek k vývoji technologií a řešení pro trvale udržitelné pneumatiky, které ochrání životní prostředí pro budoucí generace“ a „Hospodárnost: závazek k maximalizaci produktivity prostřednictvím pokroku v oblasti mobility“.

1 Na základě interních dat společnosti Bridgestone z porovnávacích testů prémiových letních pneumatik Bridgestone stejného rozměru (225/40 R 18 XL 92Y), s technologií ENLITEN a bez ní.