News

Zopakujte si, jaké faktory ovlivňují životnost pneumatik, vyplatí se to

Životnost pneumatiky je ovlivněna technickým stavem vozu, skladováním, stylem jízdy a v neposlední řadě také kvalitou. Prémiové obutí s vysokým kilometrovým nájezdem přežije nejlevnější pneu ze supermarketu i o několik let. Zjistěte, na co si dát pozor při výběru a jak se o pneumatiky správně starat.

Životnost pneumatik

Celková životnost pneumatik je 10 let od data výroby. Jejich provozní délka života však dosahuje maximálně 6 let, ale může být i mnohem nižší. Hodně záleží na stavu vozidla a na péči o pneumatiky. Stáří pláště se skrývá pod DOT kódem, který najdete na každé pneumatice. První dvojčíslí označuje týden výroby, druhé rok.

Geometrie a tlumiče

Špatně seřízená geometrie a opotřebené tlumiče způsobují nerovnoměrné opotřebení pneumatik. Pokud máte obutí sjeté jen na jednom okraji a auto lehce „táhne“ na stranu. Je to známka neseřízené geometrie. Pilové opotřebení s vydřenými ploškami po obvodu pláště, je způsobeno špatným stavem tlumičů. Pokud na svých pneumatikách pozorujete jakékoli nepravidelné opotřebení, návštěvu autoservisu raději neodkládejte.

Správný tlak v pneumatikách

Nesprávný tlak v pneumatikách také způsobuje nerovnoměrné opotřebení. Přehuštěná pneumatika je nadměrně opotřebovaná ve středové části běhounu. Podhuštěný plášť je naopak více sjetý na okrajích. Jakmile tlak v pneumatikách neodpovídá doporučeným hodnotám výrobce, musí se upravit. Správnou výši tlaku najdete v manuálu vozidla a na karoserii.

Skladujte pneumatiky šetrně

Nevhodné skladování nepoužívané sady pneumatik zkracuje jejich životnost. Pneumatiky by měly být, v ideálním případě, na chladném a suchém místě, kde na ni nebude svítit slunce. Kromě umístění záleží také na pozici. Pneumatiky s ráfkem skladujte naskládané na sobě. Pokud je uskladníte bez něj, nechte je stát a občas s nimi otočte.

Kvalitní pneumatiky mají delší životnost

Životnost pneu je ovlivněna také konstrukcí a použitými materiály. Kvalitní obutí má nízký valivý odpor, díky němuž je tření mezi vozovkou a dezénem nižší. Dlouhodobě nejdelší životností se pyšní pneumatiky od značek Michelin a Continental. Špičkami v kilometrovém nájezdu jsou pro letošní zimu Michelin ALPIN 6 a Continental WinterContact TS 860, které vám při správné péči vydrží mnohem déle než nejlevnější pneu ze supermarketu.

Přečtěte si také:   Falken e. ZIEX je pneumatika určená přímo pro elektromobily

Lidský faktor

Na životnost pneumatik máte velký vliv i vy a váš způsob jízdy. Pokud jezdíte stylem brzda plyn, libujete si v driftování a projíždění polňaček, pneumatiky odrovnáte mnohem rychleji než klidný městský řidič.

Výběrem vhodných pneumatik a správnou péčí o ně si můžete prodloužit interval mezi nákupy až o několik let. V dlouhodobém horizontu tak ušetříte tisíce. A to už není málo.