News

Proč je huštění pneumatik důležité? Špatně nahuštěné pneumatiky mohou způsobit spoustu problémů

Foto: FORTEPAN / Urbán Tamás

Správně nahuštěná pneumatika je jedním ze základních požadavků pro bezpečnou jízdu. Hodnota tlaku v pneumatikách by se tedy neměla rozhodně podceňovat. Minimálně před dlouhou cestou a při výměně sezónních pneumatik je nutné ověřit, jestli jsou správně nahuštěny.

Kdy je potřeba upravit tlak v pneumatice?

Zjistit ideální hodnotu tlaku pneumatik vašeho vozu by neměl být problém. Tato informace bývá napsána v uživatelské příručce vozu i na karoserii auta – nejčastěji na vnitřní straně víčka nádrže a nebo na B-sloupku po otevření řidičových dveří. Pokud byste ji nemohli najít, není nic jednoduššího, než zjistit tuto informaci na internetu nebo v manuálu svého vozu.

Na otázku, jak často je nutné kontrolu tlaku provádět, není jednoznačná odpověď. Závisí to na mnoha faktorech, například jak často auto používáte, jak je staré, jakým terénem jezdíte atd. Obecně se ale doporučuje měřit tlak minimálně při výměně sezónních pneumatik a před každou delší cestou. Ideálně alespoň jedenkrát měsíčně.

Měření tlaku je nutné provádět vždy při studených pneumatikách, tedy minimálně 20 minut po zastavení automobilu. Pokud naměříte tlakoměrem jinou hodnotu, než jakou by pneumatiky měly mít, je nutné ji pomocí kompresoru upravit (buď vzduch přifouknout anebo upustit). Nezapomeňte vždy dobře zabezpečit ventilky.

Co když jezdím na nesprávně nahuštěných pneumatikách?

Udržovat správný tlak v pneumatikách je skutečně důležité. Málo nahuštěné pneumatiky mohu způsobit aquaplaning, přehuštěné zase prasknout. Pokud máte špatný tlak jen v jedné pneumatice, jste na dobré cestě ke smykům či ke zkomplikovanému řízení. Špatně nahuštěné pneumatiky se navíc rychleji opotřebovávají.