Magazín

Před závodem 24 hodin Le Mans: Goodyear vyhlíží nejprestižnější vytrvalostní závod motoristického sportu

LE MANS 24 HOURS 2022 PHOTO CLEMENT MARIN

24 hodin Le Mans představuje tradičně nejprestižnější závod v ročním kalendáři vytrvalostních závodů. Společnost Goodyear se těší z toho, že bude exkluzivně dodávat pneumatiky pro 27 vozů kategorie LMP2.

Goodyear navrhuje a vyrábí závodní pneumatiky Eagle F1 SuperSport pro kategorii Le Mans Prototype 2, která je v Le Mans největší. Letos se uskuteční již 90. ročník tohoto historického závodu, který bude během nadcházejícího víkendu současně třetím závodem sezóny FIA Mistrovství světa endurance (WEC). Vedle 15 vozů WEC Goodyear dodá pneumatiky také pro dvanáct vozů kategorie LMP2 ze šampionátů z celého světa, které se v Le Mans rovněž představí. Exkluzivní smlouva na dodávky pro kategorii LMP2 pro Goodyear znamená, že musí s jednotlivými týmy těsně spolupracovat na nastavení jejich strojů a závodní strategii v průběhu celé sezóny, včetně prestižního závodu 24 hodin Le Mans.

Vítěz kategorie LMP2 – tým WRT – loni na 13,6 kilometru dlouhém okruhu absolvoval 363 kol, tedy více než šestnáctinásobek trasy Velké ceny Formule 1. Jednotlivé úseky (stinty) se obvykle jedou na 11 kol a některé týmy absolvují čtyři takové stinty, tedy 600 kilometrů, na stejné sadě pneumatik. V Le Mans dosáhla loni nejdelší vzdálenost ujetá na stejné sadě pneumatik Goodyear 650 kilometrů, což je více než dvakrát tolik, co na závodě Grand Prix Formule 1, který obvykle vyžaduje zhruba šest sad pneumatik.

Přečtěte si také:   Pneumatiky Goodyear jsou jako prvovýroba pro nový Volkswagen Passat Variant

„Goodyear se na Le Mans každým rokem rád vrací,“ říká Ben Crawley, ředitel Goodyear Motorsport. „Jde o vrchol kalendáře vytrvalostních závodů a stejně důležitý je tento závod i pro značku Goodyear. I když vlastní závod trvá 24 hodin, našemu týmu zabere příprava na takovou výzvu celý rok. Přesto se ni těší nejvíce ze všech. Neuvěřitelná atmosféra a vlastní závod dělají z Le Mans něco výjimečného.“

Před Le Mans vede WRT

Po dvou dosavadních závodech sezóny WEC je v čele celkového pořadí tým WRT s jezdci Reném Rastem, Robinem Frijnsem a Seanem Gelaelem. Celá trojice má do Le Mans namířeno po květnovém vítězství v závodě 6 hodin Spa-Francorchamps. United Autosports, vítěz prvního kola v Sebringu, ovšem na WTR ztrácí pouhých šest bodů.

Premiéra jediných pneumatik do mokrého počasí

Novinkou letošní sezóny je, že týmy WEC LMP2 budou moci na mokrém i suchém povrchu jezdit na jediných pneumatikách Goodyear. To je změna oproti dosavadní praxi, při níž se jako mezistupeň využívaly pneumatiky „inters“. Nové pneumatiky sloužily již při prvních dvou závodech sezóny, do Le Mans přiváží Goodyear novinku poprvé. „Intenzivně jsme pracovali na vývoji pneumatik pro mokrý povrch, které by měly mnohem větší rozsah využití,“ vysvětluje Mike McGregor, manažer vytrvalostního programu společnosti Goodyear. „S užitnými vlastnostmi těchto nových pneumatik jsme velmi spokojeni a jsme tak přesvědčeni o tom, že jezdci si užijí zkoušku se závody na pneumatikách s jedinou směsí.“

„Naši inženýři vyvinuli pneumatiky, které zvládnou extrémní vedra v Bahrajnu i stinty za chladných nocí v Le Mans. Z pohledu trvalé udržitelnosti je důležité, že se během závodů spotřebuje méně pneumatik,“ dodal Mike McGregor.

Přechod do virtuální reality: e-závody pro fanoušky

Ve Fun Village okruhu v Le Mans bude v provozu Le Mans Virtual, na němž si budou fanoušci moci okusit náročnost skutečného závodu, který se bude odehrávat jen několik set metrů od nich. Společnost Goodyear je oficiálním partnerem pro pneumatiky virtuálního mistrovství, které v lednu završilo sezónu virtuálním závodem 24 hodin Le Mans s účastí několika nejrychlejších světových simulačních závodníků. Díky tomu, že Goodyear dodává pneumatiky pro skutečný závod i jeho virtuální verzi, dostávají se jeho inovace k novým divákům opravdu na celém světě.

Přečtěte si také:   Pneumatiky Goodyear jako originální výbava nového Citroënu ë-C3

Program společnosti Goodyear v Le Mans

Přípravy na Le Mans probíhají po celý rok, ale přímo na okruh dorazili inženýři společnosti Goodyear dva týdny před závodem. Zúčastnili se tréninků a kvalifikace na závod tuto středu a čtvrtek. Po startu závodu pak bude tým traťových inženýrů společnosti Goodyear pokračovat v podpoře týmů a spolupracovat s nimi přímo v jejich boxech. Bude jim radit ohledně vhodné strategie a zajišťovat včasnou dodávku pneumatik typu slick pro výměnu, a to ve dne i v noci po celých 24 hodin.

Závod 24 hodin Le Mans odstartuje v sobotu 11. června v 16:00 SELČ.