Magazín

Pirelli dodá pneumatiky elektromobilům Rivian

Elektromobil-Rivian-Pirelli_Scorpion- (2)

Společnost Pirelli vyvinula speciální verze svých pneumatik určených pro pickupy a SUV – Scorpion Verde All Season, Scorpion Zero All Season a Scorpion All Terrain – aby splnila požadavky firmy Rivian a podpořila unikátní charakter jejích vozidel. Veškeré pneumatiky vyrobené exkluzivně pro Rivian ponesou speciální označení RIV a ELECT umístěné na bočnici.

Pirelli Scorpion Verde All Season: pneu s nízkým valivým odporem

Scorpion Verde (italsky zelená) All Season je ekologická celosezónní pneumatika Pirelli vyvinutá pro uživatele crossoverů, vozů SUV a pickupů. Technici Pirelli se při vývoji speciální verze pro Rivian zaměřili na splnění požadavku na nízký valivý odpor pneumatiky. Použili materiálovou směs s vyšším obsahem siliky, která snižuje spotřebu energie vozidla. Vyvinuli pro pneumatiku speciální formu, zúžili její dezén a dosáhli optimálního rozložení tlaku stopy.

Pirelli Scorpion Verde All Season pro Rivian zvyšuje efektivitu a dojezd vozidla. Současně je pneumatika navržena tak, aby kombinovala ovladatelnost na suché i mokré vozovce, pohodlí a možnost využití po celou sezónu, včetně trakce na lehce zasněženém povrchu. Pneumatiky Pirelli Scorpion Verde All Season pro Rivian jsou vyrobené z lehčích materiálů, které ale neomezují životnost ani výkon.

Elektromobil-Rivian-Pirelli_Scorpion- (3)

Pirelli Scorpion Zero All Season: „přilnavá“ pneumatika

Jestliže označení Verde definuje u Pirelli ekologické pneumatiky s nízkým valivým odporem a hmotností, Zero je pak značením pro vysoce výkonnostní řadu. Celosezónní pneumatiky Scorpion Zero jsou vyvinuty převážně pro řidiče silných crossoverů a SUV, stejně jako výkonných pickupů, kteří hledají kombinaci vysokého výkonu s celoročním využíváním, včetně možnosti jízdy ve sněhu.

Požadavkem Rivianu bylo, aby verze pro jejich elektromobil byla ještě „přilnavější“. Inženýři Pirelli v této souvislosti použili u Scorpion Zero All Season nanokompozitní směs, zajišťující maximální přilnavost a stabilitu, a zvětšili šířku běhounu, díky čemuž pneumatika poskytuje větší kontaktní plochu a následně zajišťuje lepší ovladatelnost. To vše při zachování nízkého valivého odporu a potřebné podpory pro delší dojezd vozidla.

Pirelli Scorpion All Terrain: off-road pneumatika

Scorpion All Terrain Plus je On-/Off- Road All-Terrain pneumatika Pirelli je vyvinutá pro řidiče pickupů, crossoverů a SUV, kteří chtějí vyvážené možnosti pro jízdu na silnici i v terénu. Scorpion All Terrain Plus má symetrický dezén se širokými rozestupy. Pneumatika je navržena, aby zaručila hladkou a tichou jízdu na silnici v kombinaci s agresívním vzhledem a sebevědomou trakcí v terénu. Hluboké drážky a jednotlivé bloky běhounu pomáhají pneumatice „vyškrábat se“, a zajistit tak přilnavost v terénu. Navíc je pneumatika navržena tak, že drobné kamínky jsou odváděny z plochy běhounu, čímž se zabrání jejímu propíchnutí. Pneumatika má dlouhou životnost, poskytuje výbornou trakci i na sněhu a je vysoce odolná vůči opotřebení. Pneumatika má ověření Three Peak Mountain Snowflake (3PMSF).

V případě speciální verze pneumatiky pro automobilku Rivian museli inženýři Pirelli spojit nízký valivý odpor s off-road vlastnostmi Scorpion All Terrain. K dosažení výsledku byla navržena speciální forma pneumatiky, která snížila její hmotnost. Došlo ke spojení se speciální směsí pro lehké nákladní automobily, díky níž se pneumatiky staly odolnějšími vůči proříznutí nebo protrhnutí. Terénní pneumatika Pirelli 275 / 65R20 Scorpion All Terrain Plus byla speciálně vyvinuta pro R1T a R1S s ohledem na určení pro elektrické vozy.

Elektromobil-Rivian-Pirelli_Scorpion- (1)

Elect

Označení Elect mají pneumatiky Pirelli určené pro elektrické vozy. Pneumatiky totiž u těchto vozidel hrají významnou roli – jsou klíčové pro bezpečnost, výkon a optimalizaci dojezdu. Nabízejí elektrickým vozidlům řadu výhod díky svým specifickým technickým parametrům. Nízký valivý odpor pomáhá maximalizovat dojezd vozu, redukce hluku zase zaručuje tichý chod. A konečně, pneumatiky Pirelli s označením Elect nabízejí lepší trakci s ohledem na vysoké požadavky převodovky. Elektromotory dodávají maximální točivý moment již od nízkých otáček, a proto potřebují pneumatiky, které se zvládnou okamžitý přenos síly.

Pirelli vyvíjelo se společností Rivian produkty více než dva roky a ze spolupráce nakonec vzešly tři speciální pneumatiky o rozměrech 20, 21 a 22 palců. Zejména velikost pneumatiky Scorpion Verde All Season s 21 palci je velmi specifická a světově unikátní – nyní ji představilo Pirelli exkluzívně pro Rivian v unikátním rozměru 275/55 R21.