News

Návod: Jak vyměnit na autě kola?

Máte v plánu přezouvat auto z letních pneumatik na zimních a nebo naopak? A nebo jste píchli či máte jen měkké kolo a potřebujete radu, co a jak je potřeba udělat? Máme pro vás krátký návod i s videem. 

Pokud nedojedete do servisu a nebo nemáte přítele na telefonu, budete potřebovat hever, klíč na kola, případně nástavce na bezpečnostní šrouby nebo matice. Všechno toto nářadí byste měli ve většině automobilů najít pod podlahou v zavazadlovém prostoru. Pokud tam není, je potřeba se podívat do návodu k obsluze. V samotném manuálu je postup výměny kola popsán také. 

A jaký je postup, pokud budete mít veškeré nástroje a nářadí připraveno?

  1. Ideální je ještě před započetím výměny zkontrolovat tlak v pneumatikách, které na auto budete dávat. Ušetříte si možné starosti a další práce s jeho následným opětovným sundáváním kvůli nedostatečnému nahustění. 
  2. V autě zařaďte rychlost (ideálně jedničku a nebo zpátečku) a zatáhněte ruční brzdu, abyste zabránili jakémukoliv pohybu vozidla. 
  3. Klíčem povolte všechny šrouby na kole, které budete měnit. Ale jen o půl otáčky, je třeba si je povolit, dokud je auto bezpečně na zemi, kde nehrozí pád z heveru.
  4. Vezměte si hever a na prahu auta se podívejte na značku, kam ho umístit. Často jde o vylisovaný trojúhelník nebo podobný symbol. Hever pod auto nainstalujte a začněte auto zvedat, dokud nebude kolo lehce nad zemí.
  5. Vyšroubujte šrouby a nebo matice, ideálně je z kola vyndavejte do kříže (tedy ty proti sobě, nikoliv ty sousedící po směru nebo proti směru hodinových ručiček)
  6. Pokud máte všechny šrouby či matice venku, sundejte původní kolo a nandejte nové. Před nandáním nového je třeba zjistit, zda máte směrové pneumatiky. Pokud ano, ujistěte se, že dáváte kolo správně a pneumatika se při jízdě bude točit správným směrem. Na pneumatice hledejte nápis „rotation“ a šipku, po jejímž směru se má kolo při jízdě vpřed otáčet.
  7. Nasazené kolo přišroubujte tak, aby se neviklalo. 
  8. Opatrně vozidlo spusťte na zem
  9. DOTÁHNĚTE ŠROUBY NEBO MATICE.
Přečtěte si také:   Kompletní průvodce péčí o automobilové pneumatiky, od výměny po skladování