Magazín

Most tento víkend neplánovaně přivítá Světový pohár cestovních vozů, pneumatiky závodníkům dodá Goodyear

Lonsky_snimek_z_WTCR_v_Madarsku

Po deseti letech se do České republiky vrací závody cestovních vozů nejvyšší úrovně. Poté, co byla kvůli přetrvávajícím omezením zrušena asijská část letošní sezóny Světového poháru cestovních vozů seriálu FIA WTCR, bude nejlepší světové jezdce okruhových cestovních tento víkend hostit Autodrom Most. Tréninky a kvalifikace proběhnou v Mostě už v pátek, neděle bude patřit dvěma ostrým závodům. Stejně jako v předchozích závodech budou všechny vozy jezdit na závodních pneumatikách Goodyear.

Světový pohár cestovních vozů (FIA World Touring Car Cup – WTCR) pořádá Mezinárodní automobilová federace FIA, ale jeho promotérem jsou Eurosport Events, součást společnosti Discovery. Utkávají se v něm závodní verze velmi silných vozů značek jako Alfa Romeo, Audi, Cupra, Honda, Hyundai a Lynk & Co.

Goodyear se stal oficiálním dodavatelem pneumatik pro celý seriál FIA v sezónách 2020 až 2022 na základě oficiálního výběrového řízení na konci roku 2019. Všem závodníkům dodává nejnovější generaci svých závodních pneumatik Goodyear Eagle F1 SuperSport určených pro mimořádně silné cestovní vozy o výkonu 360 koní, a to jak v provedení bez dezénu, tak i do deště.

Podle Sebastiana Trinkse, vedoucího společnosti Goodyear pro akce WTCR a PURE ETCR, jde letos na základě dohody s pořadatelem o stejné specifikace pneumatik jako loni. “Díky tomu mohou týmy šetřit náklady, protože mohou využít data z loňské přípravy,“ řekl v úvodu letošní závodní sezóny.

Napínavá podívaná

Celkem 4,212 kilometru dlouhý autodrom v Mostě nabídne nezapomenutelnou a napínavou podívanou na deváté a desáté kolo celkem šestnácti závodů seriálu FIA World Touring Car Cup, v nichž se letos utkává 22 jezdců z dvanácti různých zemí. Po osmi kolech je v čele poháru Francouz Yann Ehrlacher, kterého označuje modrá bunda a na předním skle jeho vozu žlutý pruh Goodyear #FollowTheLeader pro aktuálně vedoucího závodníka. V Mostě lze očekávat strhující souboj mezi ním a jen s rozdílem dvou bodů druhým Uruguajcem Santiagem Urrutiou, ale i dalšími skvělými jezdci.

Se závodní dráhou v Mostě má bohaté zkušenosti třeba Švéd Thed Björk, ale také trojnásobný vítěz Evropského poháru cestovních vozů Petr Fulín, který do závodů nastoupí na divokou kartu a v nejprestižnějším šampionátu cestovních vozů se tak představí přesně po roce. „Když jsem se dozvěděl o změně kalendáře WTCR a o tom, že náhradním okruhem bude Most, okamžitě jsem začal podnikat kroky ke startu na divokou kartu,“ řekl pro FIA s tím, že nezúčastnit se historicky prvního závodu FIA WTCR na jeho domácí půdě by pro něj bylo nepředstavitelné. Protože však jeho tradiční číslo 22 obsadil Frédéric Vervisch, nastoupí do závodu s neobvyklým číslem 222.

Z_letosnich_zavodu_WTCR

„Světové závody cestovních vozů seriálu FIA WTCR nabízejí úžasný zážitek, jsme proto nadšení, že se vracejí do České republiky, která má v oblasti motoristického sportu světové renomé,” řekl Milan Marušák, Consumer Brand & Product Marketing Coordinator CZ/SK, Goodyear Czech, s. r. o. „Čeští sportovní fanoušci budou moci v Mostě na vlastní oči spatřit napínavý souboj nejlepších světových řidičů. Goodyear bude samozřejmě jako výhradní dodavatel pneumatik pro všechny závody WTCR u toho; závody silných a rychlých strojů seriálu závodů mu dávají možnost zkoušet v extrémně náročném provozu nové technologie, které budou do budoucna posouvat i kvality pneumatik pro běžné zákazníky.“

Vedle závodů WTCR se návštěvníci autodromu mohou těšit i na finálový závod motocyklového mistrovství světa endurance FIM EWC, v němž se v sobotu rozhodne o titulech pro letošní sezónu. Na programu bude dále exhibiční jízda Tomáše Engeho, který do Mostu přijede oslavit dvacet let od svého startu v závodech Formule 1, a jízda historických sportovních a závodních vozů.

Po Mostě bude seriál WTCR již následující víkend pokračovat závody ve francouzském Pau Arnos a později pak v ruském Soči.

Goodyear v Mostě

Jako partner závodů se Goodyear bude podílet i na doprovodném programu závodního víkendu v Mostě. Ve vlastní expozici fanoušky seznámí s historií a současností značky, jejími prémiovými pneumatikami a speciálně vyvinutými technologiemi pro pneumatiky závodní, a nabídne jim také vědomostní a tipovací soutěže a další zajímavé zábavné aktivity.

Yann_Ehrlacher_v_cele_cervnoveho_zavodu_WTCR_ve_spanelskem_Arcanizu

Bohatá závodní historie značky Goodyear

Goodyear má za sebou dlouhou historii ve vrcholovém motoristickém sportu, s celkem 368 vítězstvími Velké ceny Formule 1 vede před všemi ostatními výrobci pneumatik. Smlouva s FIA WTCR dává vzpomenout na vítěznou éru značky Goodyear v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století při závodech evropského šampionátu cestovních vozů, které byly předchůdcem WTCR. Od svého comebacku na scénu světového motoristického sportu si slibuje významně vyšší přítomnosti značky Goodyear jak přímo na závodech, tak i v médiích.

Loňský návrat značky Goodyear do motoristického sportu se časově kryl s uvedením pneumatik Goodyear Eagle F1 SuperSport na trh v segmentu velmi vysoce výkonných pneumatik (UUHP). Tyto pneumatiky se umístily v čele prvního testu UUHP pneumatik testovacího online portálu Tyre Reviews.