Magazín

Mnichovský autosalon potvrdil dominanci Pirelli pneumatik pro elektromobily

Společnost Pirelli potvrdila na autosalonu IAA Mobility v Mnichově svoji vedoucí pozici v oblasti prémiových a prestižních pneumatik pro elektromobily. Z vystavených nových vozidel bylo téměř 25 % elektrických vozů BEV a 30 % plug-in hybridů vybaveno pneumatikami od Pirelli. Tyto vozy byly osazeny produkty z několika různých řad – od P Zero po Scorpion –, ale všechny měly označení Elect, což signalizuje, že pneumatiky byly speciálně vyvinuty pro elektromobily.

Od uvedení na trh v roce 2019 dosáhla technologie Elect již více než 300 homologací, což znamená, že pneumatiky byly schváleny pro různé modely vozidel. Homologace pro vozy BEV a PHEV rostou dvakrát rychleji než loni.

Přečtěte si také:   Pirelli dodává pneumatiky P Zero Corsa a P Zero Trofeo RS pro nové Audi RS 4 Avant Edition 25 years

„Poptávka po těchto produktech raketově vzrostla. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku se nové homologace v první polovině roku 2023 zvýšily více než dvojnásobnou rychlostí (+125 %) oproti předchozímu roku, což podtrhuje stoupající význam společnosti Pirelli v oblasti elektromobility,“ prozradil Zdeněk Vacl, marketingový ředitel Pirelli pro Českou republiku.

Pirelli představuje pneumatiku s názvem Elect pro elektrická, plug-in hybridní a hybridní auta

Piero Misani, senior viceprezident společnosti Pirelli pro výzkum, vývoj a kybernetiku, řekl: „Prvenství, které jsme dosáhli v oblasti elektromobility, podtrhuje inovace naší divize výzkumu a vývoje. Pirelli je jediným výrobcem, který disponuje technologií pro elektromobily, která je stále použitelná pro všechny naše ostatní produktové řady. Tento přístup nám umožňuje větší všestrannost, abychom mohli výrobcům automobilů nabídnout pneumatiky na míru, které nejlépe vyhovují specifickým vlastnostem každého vozidla. Poptávka po pneumatikách na míru pro elektrické a plug-in hybridní vozy roste stále rychleji, přičemž debut nové pneumatiky P Zero E by měl ještě více posílit homologační schválení pro elektromobily.“

Přečtěte si také:   Závod MS v rally poprvé v Česku. Základními pneumatikami jsou Pirelli P Zero Soft

Jediný vodíkový vůz na veletrhu IAA Mobility, BMW iX5 Hydrogen, byl rovněž vybaven pneumatikami Pirelli. Tento konkrétní vůz je osazen pneumatikami P Zero s označením FSC: jedinou pneumatikou na světě vyrobenou z přírodního kaučuku certifikovaného organizací Forest Stewardship Council.

Pirelli_P Zero E
Pirelli P Zero E

Technologie na míru pro elektromobily

Pirelli Elect je balíček technologií vyvinutý pro doplnění jedinečných vlastností elektrických a plug-in hybridních vozidel. Tato vozidla mají specifické požadavky – s velkou hmotností a okamžitým točivým momentem – což činí pneumatiky ještě důležitějšími než obvykle. Konstrukce a materiály použité v pneumatikách Elect jsou schopny těmto požadavkům odolat a odpovídat s větší reaktivitou, díky čemuž jsou ještě odolnější. Tichý pohon klade důraz na akustický komfort a technologie Pirelli umožňují snížit hluk v kabině až o 20 %.

Stejně důležitý je i dojezd na baterie, který lze prodloužit díky pneumatikám se sníženým valivým odporem. Testy provedené společností Pirelli ukázaly, že na plné nabití lze prodloužit dojezd až o 10 %.

Přečtěte si také:   Pirelli rozšiřuje nabídku Elect o dvě nové pneumatiky P Zero pro Porsche Taycan

Pirelli P Zero E – ultra vysoký výkon

Nová pneumatika Pirelli P Zero E, vysoce výkonná pneumatika určená pro elektrická vozidla, je nejnovějším produktem, který přichází na trh – s technologií Elect standardně u všech rozměrů. Jedná se o první pneumatiku vyrobenou s použitím více než 55 % materiálů přírodního a recyklovaného původu (nezávisle ověřeno Bureau Veritas) a o jedinou pneumatiku UHP (ultra high performance) na trhu, která získala trojnásobné hodnocení značky A v celé řadě.