Magazín

Expedice Tatra kolem světa 2 navzdory celosvětové pandemii pokračuje v putování. Už měnili pneumatiky

Tatra-kolem-sveta-2-podpora-Continental- (1)

Expedice Tatra kolem světa 2 je po únorovém startu již v plném proudu a má za sebou několik tisíc kilometrů. Členové výpravy opustili evropský kontinent a přesunuli se do Asie. V tureckém Istanbulu si navíc již odbyli první zastávku pro výměnu pneumatik od společnosti Continental. V posledních týdnech sice cestovatele přibrzdila koronavirová pandemie, ale odhodlání pokračovat v  cestě i nadále jim však nechybí.

Značná část světa je momentálně paralyzována kvůli pandemii nového typu koronaviru. Ani to však nemůže podsádce upravené Tatry T 815 4×4 zabránit v poznávání nových míst.

„Naše expedice především ukazuje schopnosti vyrovnat se s nečekanými událostmi a jejich překonávání. Jde o to užít si poznání jiných krajin, kultur a lidí. Koronavir je výraznou překážkou, která nám mění plány každý den, ale jsme tým zkušených cestovatelů, kteří si s tímhle poradí,“ neztrácí optimismus hlavní organizátor projektu Marek Havlíček.

Za necelé dva měsíce cesty již expedice Tatra kolem světa 2 prožila nespočet zážitků. Po slavnostním startu v Praze zamířil kopřivnický speciál do Bratislavy, aby se vzápětí přes Maďarsko vydal směrem Balkán. V Chorvatsku si dobrodruzi užili scenerií Plitvických jezer a poté se přes Bosnu a Hercegovinu přemístili do Černé Hory, kde je čekalo zpestření v podobně zasazení památečního stromu.

Přečtěte si také:   Continental podporuje Tour de France i v roce 2023. Oficiální vozy jsou vybaveny pneumatikami PremiumContact 6 a EcoContact 6

Za dalším dobrodružstvím se výprava vydala do Albánie a do Řecka, kde došlo na první zásadnější změnu v itineráři: místo přímého pokračování do Turecka musela tatra zvolit cestu přes Bulharsko.

V tureckém Istanbulu posádka převzala nové pneumatiky od společnosti Continental, které si spoluzakladatel projektu Tatra kolem světa 2 Marek Havlíček nemůže vynachválit. „Se vstupem do areálu, kde byly pneumatiky uskladněny, nám po telefonu pomohli zástupci z českého zastoupení společnosti Continental. Původně jsme si měli pláště pouze vyzvednout, ale v ,Trajdě‘ není moc místa, takže jsme se vrhli na výměnu přímo tam. Místní nám dokonce uvařili čaj. Nové pneumatiky mají dobré jízdní vlastnosti, a to jak v terénu, tak na asfaltu i na mokru.“

Velkým pomocníkem na cestách je i systém ContiConnect, který monitoruje tlak a teplotu pneumatik. „Díky zařízení ContiConnect víme o teplotě a tlaku v každé pneumatice. V podstatě je to třetí nejsledovanější údaj, hned po tachometru a GPS,“ přiznává lídr výpravy.

Jakmile se kalendář přehoupl do druhé poloviny března, naplno udeřila koronavirová krize a možnosti překračovat hranice se značně omezily. Posádka tatry se ale nevzdává a po změně plánů poznává nejrůznější zákoutí Turecka, zatímco část týmu, jež zůstává v České republice, zjišťuje možnosti dalšího postupu.

„Na cestování je úžasné, že každý den je jiný a potká nás jiné překvapení a zajímavost. Skvělé je, že se tu sešla dobrá parta lidí, díky které je každý den výjimečný,“ dodává Marek Havlíček, jenž se společně s ostatními členy posádky musí v každé zemi vypořádávat s dodržováním současných bezpečnostních opatření. Průběh putování Tatry kolem světa 2 lze sledovat i na sociálních sítích Facebook a Instagram, díky čemuž je možné s výpravou cestovat alespoň virtuálně.

Přečtěte si také:   Nová pneumatika Bridgestone Dueler All-Terrain A/T002 umožňuje řidičům vozů s pohonem 4x4 překonávat výzvy na silnicích i v terénu

„Posádce expediční tatry držíme na dálku palce, i když víme, že to v momentální situaci nemají vůbec snadné. Jsme rádi, že zastávka v Istanbulu, kterou jsme na dálku pomáhali koordinovat, proběhla bez potíží a věříme, že jim naše obutí, stejně jako systém ContiConnect, bude dobře sloužit i nadále a alespoň trochu jim ulechčí tuto náročnou expedici,“ uvedla Magda Nagy, ředitelka Divize marketing ve společnosti Continental Barum s.r.o.