Magazín

Continental navrhuje pneumatiku budoucnosti

Continental-SilentWheel

Na letošním ročníku frankfurtského autosalonu (IAA) představila společnost Continental ucelený technologický systém Conti C.A.R.E, která se hodí zejména pro požadavky elektromobilů a vozidel s autonomním řízením.

Conti C.A.R.E. (Connected. Autonomous. Reliable. Electrified.) je špičková technologie pro síťové propojení kol a pneumatik umožňující správu požadovaných výkonnostních charakteristik. Tyto charakteristiky jsou rovněž úzce spjaty s požadavky elektromobilů a vozidel s autonomním řízením jak při individuálním využívání, tak v režimu sdílené mobility. V kombinaci s webovou aplikací ContiConnect Live vytváří Conti C.A.R.E. flexibilní systém, který poskytuje prostředky pro management pneumatik například pro moderní vozové parky robotizovaných taxi služeb, kterým pomůže zvýšit výkon a současně optimalizovat náklady.

Pneumatiky Conti C.A.R.E. jsou vybaveny senzory, jež jsou integrovány do samotné konstrukce pneumatiky. Tyto senzory poskytují a nepřetržitě vyhodnocují data týkající se hloubky dezénu, možného poškození, teploty pneumatiky a jejího tlaku. Tento monitorovací systém, který přichází pod názvem ContiSense, přenáší informace o stavu pneumatik do aplikace ContiConnect Live a provozovatelům vozových parků tak umožňuje efektivní management mobility.

Neméně inovativní je také myšlenka aktivní úpravy tlaku v pneumatice pomocí odstředivých pump vestavěných v kole. Když vozidlo zrychluje, odstředivé síly v kole působí na pumpu a ta vytváří stlačený vzduch. Tato technologie PressureProof konstantně udržuje tlak v pneumatice v optimálním rozmezí a pomáhá dosáhnout udržitelného poklesu emisí CO2. Veškerý přebytečný stlačený vzduch je uchováván v integrovaném zásobníku. Technologie PressureBoost jej následně využívá k rychlým úpravám tlaku pneumatiky podle požadavků různých jízdních situací.

A v podobě konceptu SilentWheel společnost Continental představí modifikovaný ráfek kola, který snižuje vibrace vznikající při jízdě a poskytuje špičkovou kvalitu jízdy.