Mnoho řidičů dnes řeší stejnou otázku. Vyplatí se ještě přezouvat dvakrát ročně, nebo stačí jedna sada celoročních pneumatik po celý rok. Mírnější zimy v části Evropy, ale také volnější legislativa v oblasti povinného použití zimních pneumatik nahrávají tomu, aby lidé o celoročních pláštích vůbec začali uvažovat.
Ve většině evropských zemí zákony nevyžadují zimní pneumatiky neustále. Řidič musí mít zimní obutí pouze tehdy, když jsou pro to podmínky. Právě v takovém prostředí roste zájem o řešení, které slibuje méně starostí s přezouváním a potenciální úsporu peněz. Celoroční pneumatiky však nejsou zázračným produktem pro všechny. Vždy jde o kompromis mezi letní a zimní směsí i dezénem a u každého modelu je jinak silná stránka jízda na suchu, za deště nebo na sněhu.
Jejich konstrukce je navržená tak, aby byla jízda bezpečná v létě i v zimě. Pokud mají dostatečnou hloubku dezénu, bývají v legislativě i v odborných testech považovány za rovnocenné zimním pneumatikám. V praxi se ale vlastnosti jednotlivých modelů velmi liší. Některé se cítí jistěji na suché vozovce, jiné vyniknou na mokru nebo na sněhu. Platí také, že prémiové značky bývají dražší, ale zároveň častěji nabízejí lepší kvalitu a vyrovnanější výkony.
Jak probíhal test Auto Expressu
Aby bylo jasné, co dnes celoroční pneumatiky opravdu umějí, nechal je britský magazín Auto Express otestovat v reálných podmínkách. Zaměřil se na rozměr 225/45 R17, který je běžný u vozů nižší střední třídy a často se objevuje také na populárních crossoverecha SUV. Jde tedy o velikost, která osloví velkou část běžných motoristů.
Do srovnání se dostalo šest modelů: Pirelli Cinturato All Season SF 3, Bridgestone Turanza All Season 6, Continental AllSeason Contact 2, Vredestein Quatrac, Dunlop All Season 2 a Sailun Atrezzo 4Seasons. Posledně jmenovaný patří mezi nízkonákladové pneumatiky, takže bylo možné přímo porovnat rozdíl mezi levnějším řešením a prémiovými značkami.
Další testy celoročních pneumatik najdete tady.
Testy probíhaly ve dvou zemích a v různých podmínkách. Chování na sněhu se ověřovalo ve finském středisku Saariselkä, kde je jistota stabilních zimních podmínek. Chování na mokru a na suchu se pak měřilo v Německu na okruhu Contidrom nedaleko Hannoveru, který je speciálně připravený pro takové zkoušky.
Celoroční pneumatiky překvapily. Na sněhu už dnes brzdí téměř jako zimní pneumatiky (2025)
Hodnotila se ovladatelnost vozu, brzdná dráha, odolnost vůči aquaplaningu, valivý odpor a hlučnost. Největší váhu měly výsledky na mokrém povrchu, které představovaly polovinu celkového hodnocení. Výkon na suchu tvořil třicet pět procent, chování na sněhu deset procent a zbývajících pět procent připadlo na ostatní disciplíny, jako je právě hlučnost nebo valivý odpor.
Podrobné výsledky v jednotlivých disciplínách Auto Express shrnul v tabulkách. Vítěz každé disciplíny získal sto procent a ostatní modely dostaly relativní skóre podle toho, jaký měly odstup od nejlepšího. Přehled tak ukazuje nejen celkové pořadí, ale i to, kde který model ztrácí nebo naopak překvapivě boduje. Potvrdilo se také, že prémiové pneumatiky si typicky vedou lépe napříč disciplínami, i když za cenu vyšší pořizovací částky.
Brzdění na sněhu
| Pořadí |
Značka |
Výsledek |
| 1. |
Continental |
100% |
| 2. |
Bridgestone |
99% |
| 3. |
Pirelli |
99% |
| 4. |
Vredestein |
99% |
| 5. |
Dunlop |
99% |
| 6. |
Sailun |
86% |
Trakce na sněhu
| Pořadí |
Značka |
Výsledek |
| 1. |
Pirelli |
100% |
| 2. |
Dunlop |
96,9% |
| 3. |
Vredestein |
96,8% |
| 4. |
Continental |
94,9% |
| 5. |
Bridgestone |
94,8% |
| 6. |
Sailun |
82,1% |
Ovládatelnost na sněhu
| Pořadí |
Značka |
Výsledek |
| 1. |
Pirelli |
100% |
| 2. |
Continental |
99,8% |
| 3. |
Vredestein |
99,4% |
| 4. |
Dunlop |
99,3% |
| 5. |
Bridgestone |
96,6% |
| 6. |
Sailun |
95,6% |
Podélný aquaplaning
| Pořadí |
Značka |
Výsledek |
| 1. |
Bridgestone |
100% |
| 2. |
Pirelli |
98,3% |
| 3. |
Vredestein |
95,4% |
| 4. |
Dunlop |
94,4% |
| 5. |
Sailun |
94,1% |
| 6. |
Continental |
93,6% |
Příčný aquaplaning
| Pořadí |
Značka |
Výsledek |
| 1. |
Pirelli |
100% |
| 2. |
Bridgestone |
95,7% |
| 3. |
Sailun |
95,7% |
| 4. |
Vredestein |
92,8% |
| 5. |
Dunlop |
89,5% |
| 6. |
Continental |
83,9% |
Brzdění na mokré vozovce
| Pořadí |
Značka |
Výsledek |
| 1. |
Bridgestone |
100% |
| 2. |
Pirelli |
99,3% |
| 3. |
Continental |
98,6% |
| 4. |
Dunlop |
93,5% |
| 5. |
Vredestein |
93,5% |
| 6. |
Sailun |
85,5% |
Ovládatelnost na mokré vozovce
| Pořadí |
Značka |
Výsledek |
| 1. |
Continental |
100% |
| 2. |
Vredestein |
99,4% |
| 3. |
Pirelli |
99,3% |
| 4. |
Dunlop |
98,3% |
| 5. |
Bridgestone |
98,2% |
| 6. |
Sailun |
97,3% |
Mokrý okruh
| Pořadí |
Značka |
Výsledek |
| 1. |
Bridgestone |
100% |
| 2. |
Dunlop |
98,6% |
| 3. |
Continental |
97,7% |
| 4. |
Pirelli |
97,6% |
| 5. |
Sailun |
97,6% |
| 6. |
Vredestein |
94,3% |
Brzdění na suchu
| Pořadí |
Značka |
Výsledek |
| 1. |
Pirelli |
100% |
| 2. |
Bridgestone |
96,6% |
| 3. |
Continental |
92,7% |
| 4. |
Vredestein |
91,1% |
| 5. |
Dunlop |
87,0% |
| 6. |
Sailun |
86,8% |
Ovládatelnost na suchu
| Pořadí |
Značka |
Výsledek |
| 1. |
Sailun |
100% |
| 2. |
Pirelli |
99,8% |
| 3. |
Continental |
99,7% |
| 4. |
Dunlop |
99,7% |
| 5. |
Bridgestone |
99,4% |
| 6. |
Vredestein |
98,1% |
Hluk v kabině
| Pořadí |
Značka |
Výsledek |
| 1. |
Sailun |
100% |
| 2. |
Pirelli |
99,2% |
| 3. |
Dunlop |
99,1% |
| 4. |
Continental |
98,6% |
| 5. |
Vredestein |
98,6% |
| 6. |
Bridgestone |
98,2% |
Valivý odpor
| Pořadí |
Značka |
Výsledek |
| 1. |
Dunlop |
100% |
| 2. |
Continental |
92,9% |
| 3. |
Pirelli |
90,2% |
| 4. |
Vredestein |
89,7% |
| 5. |
Bridgestone |
83,6% |
| 6. |
Sailun |
75,6% |
Cena pneumatik (orientační přepočet na Kč)
| Pořadí |
Značka |
Cena (Kč) |
| 1. |
Sailun |
2 660 Kč |
| 2. |
Vredestein |
2 830 Kč |
| 3. |
Continental |
3 192 Kč |
| 4. |
Bridgestone |
3 362 Kč |
| 5. |
Pirelli |
3 458 Kč |
| 6. |
Dunlop |
3 531 Kč |
Celkové hodnocení
| Pořadí |
Značka |
Výsledek |
| 1. |
Pirelli |
100% |
| 2. |
Continental |
99% |
| 3. |
Bridgestone |
98,9% |
| 4. |
Vredestein |
97,7% |
| 5. |
Dunlop |
97,6% |
| 6. |
Sailun |
95,2% |