Život řidiče

Zimní pneumatiky zlepší ovladatelnost, ale změní vlastnosti auta. Víte jak?

Continental_Zimni_pneumatiky (2)

Se zimními pneumatikami je v zimních podmínkách auto lépe ovladatelné, ale je potřeba si uvědomit i to, že zimní pneumatika se chová trošku jinak než letní pneumatika. Continental radí, že je třeba přizpůsobit tomuto faktu také jízdu.

Jaké rozdíly můžete očekávat?

Pokud porovnáme cenou i kvalitou podobnou zimní a letní pneumatiku, zimní bude mít při rychlosti 80 km/h o cca 2-4 metry delší brzdnou dráhu. Z toho důvodu je nutné si v zimě udržovat delší odstupy mezi vozidly a začínat dříve s brzděním.

Pokud navíc máte letní pneumatiky kvalitnější než zimní, bude rozdíl v brzdných drahách ještě markantnější (až 10 metrů). Když k tomuto přičteme navíc zimní podmínky, je jasné, že rozdíl mezi tím, jak brzdí vaše auto v létě a v zimě, bude dost výrazný.

Představme si i další situaci, kdy jede vozidlo s prémiovými letními pneumatikami (v době, kdy ještě není zimní pneumatika vzhledem k počasí zcela povinná) a za ním auto s méně kvalitními zimními pneumatikami. Pokud začnou zároveň brzdit například na křižovatce či při dopravní nehodě, z výše popsaného vyplývá, že brzdná dráha prvního vozu bude mnohem kratší než dráha vozu druhého. Jestliže mezi sebou nebudou mít dostatečnou mezeru, srážka je na světě.

Snažte se tedy v zimě dbát na pořádné rozestupy opravdu zodpovědně, můžete se tak vyhnout řadě zbytečných a nepříjemných situací.