News

Zimní pneumatiky jsou povinné od 1. listopadu

zimni-pneumatiky

Od 1. listopadu jsou řidiči povinní jezdit na zimních pneumatikách bez ohledu na to, zda jezdí ve městě a nebo na horách. Zimní pneumatiky jsou totiž v období od 1.11 do 31. 3. povinné.

Zákon ale také říká, že zimní pneumatiky jsou v tomto období povinné pouze, pokud na silnici leží souvislá vrstva sněhu nebo ledu a nebo námraza. Vyjet na zimních pneumatikách ale musíte i v případech, kdy se dají takové podmínky během vaší jízdy (i v souvislosti s předpovědí počasí) předpokládat. Bez výjimky na své voze musíte mít zimní pneumatiky – a to i kdyby svítilo sluníčko a bylo 15°C – v úseku, který označují dopravní značky „Povinná zimní výbava“. Ty však bývají zejména ve vyšších polohách a v zimních střediscích.

Obecně se však přezutí na zimní pneumatiky doporučuje vždy, když teplota dlouhodobě klesne pod +7°C. Zimní pneumatiky jsou totiž vyrobeny z měkčí směsi, díky čemuž nabízejí lepší přilnavost a tím pádem i větší bezpečnost. 

Stačí přezout dvě a nebo musím přezout všechna čtyři kola?

Zákon jasně říká, že vozidla s maximální přípustnou hmotností nepřevyšující 3 500 kg musí mít obouvat zimní pneumatiky na všech kolech, nelze tak přezout pouze hnanou nápravu. To naopak můžete udělat na vozidlech s hmotností převyšující 3 500 kg. Tato vozidla musejí mít zimní pneumatiky „pouze“ na všech kolech hnacích náprav s trvalým přenosem hnací síly.

Hloubka dezénu

Zatímco minimální hloubka dezénu letních pneumatik je 1,6 mm, u těch zimních jsou to milimetry čtyři, respektive 6 mm pro vozy nad 3,5 tuny.