Magazín

Vzducholoď Goodyear se dnes proletěla nad Prahou

vzducholod_goodyear

Po desetileté pauze se loni na evropské nebe vrátila ikonická vzducholoď v barvách americké společnosti Goodyear. Letos do svého nabitého letového plánu vedle Londýna, Milána, Le Mans a dalších měst poprvé zařadila i Prahu. Čeští fanoušci mohli vzducholoď obdivovat nad pražským Vyšehradem, kde se dnes dopoledne na pár hodin zastavila, aby je pozdravila při své cestě do polské Wroclavi.

„Vzducholoď je jako světoznámý symbol značky Goodyear pověstná i zde, na vlastní oči ji však v Česku můžeme vidět vůbec poprvé. Velice nás těší, jaký zájem při průletu republikou a zejména v Praze vzbudila a věříme, že k nám v budoucnu zavítá častěji,“ řekl Consumer Brand & Product Marketing Coordinator společnosti Goodyear pro Českou republiku a Slovensko Milan Marušák.

Poloztužená vzducholoď Zeppelin NT v barvách společnosti Goodyear, která létá v Evropě, je stejná jako tři vzducholodi Goodyear ve Spojených státech. Jde o největší model svého druhu na světě: má na délku více než 75 metrů – měří tak skoro jako tři čtvrtiny fotbalového hřiště – a na výšku téměř 18 metrů. Pro Goodyear ji provozuje společnosti Deutsche Zeppelin-Reederei GmbH z německého Friedrichshafenu.

„Návrat pověstné vzducholodi byl loni jednou z řady nových investic značky Goodyear do jejích aktivit na evropském trhu, které vedle ní zahrnovaly také obměnu evropského produktového portfolia, reorganizaci distribuční sítě společnosti založené nyní na vybrané skupině partnerů, spuštění elektronického obchodu na vybraných trzích, nová mediální partnerství a návrat do mezinárodního motoristického sportu,“ připomněl Milan Marušák.

Nejen americká ikona

Častěji je sice k vidění v Americe na největších sportovních událostech jako jsou závody NASCAR, utkání NBA a golfové mistrovství PGA, ale i v Evropě se již vzducholoď Goodyear stala po zásluze ikonou. Poprvé sem dorazila v březnu roku 1972 a v červnu téhož roku pak absolvovala první let do anglického Cardingtonu. Pod názvem „Europa“ slavná vzducholoď v následujících čtrnácti letech létala po celé Evropě a objevila se na řadě významných sportovních a kulturních akcí, včetně Velké ceny Německa v roce 1985 na Nürburgringu, French Open 1986 v Rolland Garros a dokonce dvou britských královských svateb.

V roce 1986 byla vyřazena z provozu, ale v následujících letech se na turné po Evropě několikrát vrátily jiné vzducholodě. „Od obnovení letů v létě loňského roku vzducholoď slouží také k natáčení leteckých záběrů nejdůležitějších událostí evropského kalendáře motoristických závodů sezón 2020 a 2021,“ poznamenal Milan Marušák.

Comeback do světa motoristického sportu

Záběry sportovních událostí ze vzducholodi jsou v souladu s comebackem společnosti Goodyear do oblasti mezinárodního motoristického sportu. Od rozhodnutí o návratu značky na sportovní svému byl již Goodyear jmenován oficiálním dodavatelem pneumatik pro třídu LMP2 Mistrovství světa endurance (WEC), evropský seriál závodů Le Mans v sezóně 2021, britský šampionát cestovních vozů (BTCC) a prostřednictvím nového mediálního partnerství s přední evropskou sportovní stanicí Eurosport od sezóny 2020 také FIA Světový pohár cestovních vozů (WTCR) a první seriál čistě elektrických cestovních vozů různých značek Pure ETCR.

V letošním roce vzducholoď již navštívila řadu různých evropských měst a událostí kalendáře motoristických závodů, mimo jiné červnové závody Světového poháru cestovních vozů FIA World Touring Car Cup (WTCR) na legendárním německém závodním okruhu Nürburgring, Britské mistrovství cestovních vozů (BTCC) v Brands Hatch a červencový závod 6 Hodin Monzy. „V srpnu ji ještě čeká závod elektrických vozidel PURE ETCR v Kodani a 24 Hodin Le Mans, kde rovněž pomůže při podrobném živém televizním přenosu kanálu Eurosport,“ doplnil Milan Marušák.

Celý itinerář cesty vzducholodi Goodyear v roce 2021:

DatumMěsto/UdálostPředtím prolétne nad městy

5. června

WTCR Nürburgring

3. června

Friedrichshafen, Stuttgart, Mannheim, Wiesbaden, Koblenz, Bonn

26. – 30. června

Londýn a BTCC

v Brands Hatch

24. – 25. června

Friedrichshafen, Bonn, Cáchy, Waterloo, Kortrijk,

Calais, Folkestone, Ashford, Rochester

16. – 18. července

Miláno a 6 Hodin Monzy (WEC)

13. – 15. července

Friedrichshafen, Basilej, Besançon, Dole, Chalons-sur-Saône, Lyon, Valence, Avignon, Nîmes, Marseille, Cannes, Monako, Janov

21. července

Lublaň

20. července

Verona, Padova, Benátky, Terst

22. – 23. července

Štýrský Hradec, Wiener Neustadt, Wels, Mnichov, Memmingen

31. července – 2. srpna

Wrocłav

29. – 30. července

Memminger, Augsburg, Řezno, Plzeň, Praha, Trutnov

6. – 8. srpna

Kodaň a PURE ETCR

3. – 4. srpna

Grünberg, Frankfurt nad Odrou, Berlín, Schwerin, Lübeck, Fehmarn

9. – 10. srpna

Fehmarn, Lübeck, Hamburk, Hildesheim, Kassel, Frankfurt,

Mannheim, Štuttgart

20. – 22. srpna

24 Hodin Le Mans (WEC)

18. – 19. srpna

Friedrichshafen, Basilej, Besançon, Dole, Chalons-sur-Saône,

Sancerre, Orléans