Pneumatiky Letní pneumatiky

Výzkum ukázal, že nejvíce řidičů bude jezdit letos v zimě na letních pneumatikách v Praze a Karlovarském kraji

alu-kolo-zima-snih

Čeští řidiči přezouvají svá auta na zimní pneumatiky velmi odpovědně. Podle exkluzivního výzkumu agentury IPSOS pro společnost ESSOX přezuje letos na zimní pneumatiky 96 % českých řidičů. To je výrazně více, než například v sousedním Německu, kde průzkumy dlouhodobě hovoří o více než 10 % vozů bez zimních pneumatik.

V rámci výzkumu odpovídala společnosti ESSOX tisícovka českých řidičů. Cílem bylo zjistit, jaký mají vztah k zimním pneumatikám, jak je vybírají, jak často a kdy je mění. „Při přípravě akčních nabídek v segmentu financování ojetých vozů jsme zaznamenali vysokou citlivost klientů na nabídku zvýhodněného příslušenství. A zimní pneumatiky jsou jedním z nejžádanějších doplňků při koupi nového i ojetého auta. Zajímalo nás proto, jak odpovědně čeští řidiči na zimu přezouvají, a zda jim můžeme formou nabídky pneumatik v rámci financování vozu pomoci jezdit více bezpečně,“ uvedla k cílům výzkumu Jana Hanušová, generální ředitelka společnosti ESSOX.

V polovině října, kdy byl výzkum realizován, mělo na zimní pneumatiky přezuto již 14,7 % dotázaných řidičů. 45,2 % řidičů plánovalo přezout ve druhé polovině října, dalších 28,9 % pak v první polovině listopadu. Později chce letos přezouvat pouze 7,4 % dotázaných. Vůbec neplánuje přezouvat na zimní pneumatiky 3,8 % dotázaných řidičů.

Odpovědný přístup k užívání zimních pneumatik mají ženy i muži. S vyšším vzděláním klesá počet osob, které jezdí v zimně na letních pneumatikách: zatímco u vysokoškoláků je to pouze 2,7 % dotázaných řidičů, u středoškoláků jsou to 4 % osob, u osob s nejvyšším dosaženým vzděláním ze základní školy pak 4,3 %.

Nejvíce řidičů na letních pneumatikách bude jezdit letos v zimně v Praze (7,8 %), a v Karlovarském kraji (6,3 %). „Zatímco v Praze je do určité míry pochopitelná jízda na letních pneumatikách u řidičů, kteří nejezdí mimo hlavní město a v případě zhoršených klimatických podmínek auto nepoužívají, u karlovarských řidičů jde zcela jistě o zbytečné riziko,“ doplňuje obchodní ředitel společnosti ESSOX. Nad celorepublikovým průměrem podílu řidičů s letními pneumatikami je ještě Moravskoslezský kraj, kde nebude přezouvat 4,4 % řidičů. Ostatní regiony ČR jsou pod celorepublikovým průměrem 3,8 %.

Přečtěte si také:   Bridgestone Duravis Van Winter ENLITEN: nová zimní pneumatika pro lehké užitkové vozy se představuje

Odpovědnost českých řidičů lehce klesá v případě nenadálých situací. V případě, že by si v zimním období museli půjčit řidiči z různých důvodů cizí automobil, a ten by nebyl vybaven zimními pneumatikami, by svou plánovanou cestu i na letních pneumatikách odřídilo 30 % dotázaných. 8 % dotázaných by takovou jízdu absolvovalo i ve chvíli, kdy by byly zhoršené klimatické podmínky, například by sněžilo.

Přibližně polovina českých řidičů najezdí v zimním období od začátku listopadu do konce března méně než 5 tisíc kilometrů. Z této skupiny se rekrutuje nejvíce těch, kteří odmítají přezouvat na zimní pneumatiky. 38 % řidičů najezdí v zimně od 5 do 10 tisíc kilometrů. Více než 10 tisíc kilometrů najezdí v zimě jen 13 % českých řidičů.

Výzkum realizovala pro společnost ESSOX výzkumná agentura IPSOS formou internetového dotazování na skupině 1 050 českých řidičů.

[poll id=“2″]