News

Jak si vedou Češi při přezouvání pneumatik?

pneuservis-autodrom-most-3

Většina Čechů pravidelně přezouvá pneumatiky na podzim a na jaře, najdou se ale i tací, kteří s výměnou pneu čekají téměř do úplného opotřebení. Tím pádem však riskují a ohrožují tak nejen sebe, ale i ostatní účastníky silničního provozu.

10 % Čechů neví, jaká je minimální hloubka vzorku

Podle průzkumu, který provedla společnost STEM/MARK pro Continental Barum s.r.o., pneumatiky pravidelně přezouvá 87 % Čechů. Téměř 15 % řidičů ovšem vyčkává s výměnou až do chvíle, než je pneumatika zjevně opotřebená. A to je mnohdy i za hranicí zákonného limitu!

Může to však souviset s tím, že část řidičů (10 %) neví, při jaké hloubce dezénu by se pneumatiky měly vyměnit. Jak to tedy je? Zákonem daná minimální hloubka vzorku je u letní pneumatiky 1,6 mm, u zimní jsou to 4 mm.

Někteří čeští řidiči jezdí celý rok na zimních pneu

Co dále vyplynulo z průzkumu? Například, že 37 % lidí mění zimní pláště za letní už v březnu, zatímco téměř 40 % motoristů čeká až na duben. Necelých 7 % řidičů v létě dojíždí opotřebované zimní pneumatiky a 1,4 % lidí dokonce celý rok jezdí na stejných zimních pneumatikách. To však rozhodně nedoporučujeme – snižuje se bezpečnost i ovladatelnost vozidla, navíc se zvyšuje spotřeba paliva.