News

Šest z deseti nejúspěšnějších výrobců elektromobilů na světě spoléhá na pneumatiky Continental

210608_PR_Continental_OE_E-Mobility2small

Společnost Continental zvyšuje svůj podíl na trhu v segmentu pneumatik pro plně elektrická vozidla. V roce 2020 spoléhalo na vysokou technologickou odbornost tohoto špičkového výrobce pneumatik šest z deseti největších výrobců elektromobilů na světě. Mezi ně patřila například Tesla se svými elektromobily Model 3 a Model S nebo Volkswagen s elektromobilem ID.3. Rovněž asijští výrobci, např. jedna z největších čínských automobilek BYD, spoléhají u pneumatik svých elektromobilů na Continental. To jen podtrhuje vynikající produktovou strategii a kvalitu výrobků této společnosti, která vyhovuje požadavkům elektromobility.

„Plně elektrické modely jsou nyní zastoupeny v rámci téměř všech segmentů vozidel, od skútrů přes automobily malé a střední velikosti až po SUV a vysoce výkonné sportovní vozy. Pro každý typ vozidla jsou vyžadovány individuální konfigurace pneumatik,“ říká Andreas Schlenke, vývojář pneumatik ve společnosti Continental. „To znamená, že neexistuje jen jedna pneumatika pro všechna plně elektrické vozidla. Ve skutečnosti již více než deset let pracujeme na rozvoji našeho stávajícího portfolia tak, aby splňovalo požadavky všech elektromobilů a současně také udržitelným způsobem přispívalo ke snižování emisí vozidel se spalovacím motorem. Téměř celé naše portfolio pneumatik je optimalizováno pro všechny typy pohonů a většinu našich výrobků můžeme v současné době najít i na elektromobilech.“

Přečtěte si také:   Pirelli rozšiřuje nabídku Elect o dvě nové pneumatiky P Zero pro Porsche Taycan

I pro elektromobily, které nejsou z výroby vybaveny pneumatikami Continental, máme ve svém portfoliu letní, zimní a celoroční pneumatiky – pro téměř každý model.

Možnost výběru z celé škály pneumatik Continental

Podle výzkumu společnosti Continental se pneumatiky podílejí na celkovém odporu vozidla až z 20 procent. Zákazníci s elektromobily tak mohou díky pneumatikám s optimalizovaným valivým odporem prodloužit dojezd svého vozidla. V tomto případě spoléhá mnoho výrobců na pneumatiku EcoContact 6, u níž společnost Continental používá směs Green Chili 2.0. Speciální směs přírodního kaučuku a dalších komponent vykazuje výrazně lepší chování při mechanické deformaci, což snižuje valivý odpor, a tedy i spotřebu energie. Při vývoji pneumatiky EcoContact 6 dokázala společnost Continental snížit valivý odpor ve srovnání s jejím předchůdcem o 15 procent.

210608_PR_Continental_OE_E-Mobility1

U vozidel střední a vyšší cenové kategorie se však od pneumatik očekávají mírně odlišné vlastnosti. V tomto případě je důležitější handling, přesné řízení a bezpečnost i při vysoké rychlosti. Výrobci těchto aut se proto většinou rozhodují pro pneumatiky z řady PremiumContact nebo SportContact. PremiumContact 6 od společnosti Continental nabízí rovnováhu mezi účinností, sportovními vlastnostmi a komfortem. SportContact 6 je pneumatika pro segment vysoce výkonných vozidel kladoucí důraz na handling a přesné řízení. Díky své stabilitě a brzdnému výkonu zaručuje bezpečnost při vysokých rychlostech.

Při vývoji pneumatik vždy dochází ke střetu protichůdných cílů,“ vysvětluje Schlenke. „Například vysoký valivý odpor může přispívat k větší bezpečnosti, ale také zvyšuje spotřebu energie. A právě v tom je umění našich inženýrů, protože jednoduše jsou schopni zdokonalovat oba aspekty současně.“

Přečtěte si také:   Pirelli vybavuje Hyundai Ioniq 5 N speciálními pneumatikami P Zero Elect

Motor elektromobilů není při jízdě téměř slyšet, proto přikládají řidiči elektromobilů větší význam nízkému hluku odvalujících se pneumatik. Špičková vozidla s vysokou úrovní komfortu při výběru pneumatik sází také na technologii ContiSilent. Speciální pěnová vrstva pohlcuje vibrace z vozovky, čímž snižuje přenos hluku do interiéru vozidla. To je v případě elektromobilů obzvláště důležité, protože jejich motor nevydává prakticky žádný zvuk – běží velmi tiše.