Život řidiče

Provizorně opravit prasklé čelní sklo dokáže každý

celni-okno-dest-sterac

Jakmile zjistíte, že vám prasklo čelní sklo, je nutné podniknout několik důležitých kroků, abyste minimalizovali riziko dalších škod a samozřejmě i samotné poškození skla, náklady na budoucí opravdu nebo dokonce abyste si čelní sklo opravili sami, pokud jde pouze o malý defekt. Složité to totiž v případě malých prasklin vůbec není.

Když praskne čelní sklo…

Pokud vám praskne čelní sklo, pak jej ihned, jakmile to bude možné, překryjte z obou stran průhlednou lepicí páskou. Proč? Ochráníte jej před vstupem vlhkosti a prachu. Zároveň tím celkem úspěšně snížíte náklady na budoucí opravu doma nebo v servisu.

Kdy si pořídit sadu na opravu čelního skla?

Sady na opravdu čelního skla jsou specializované sady potřeb pro opravu prasklin čelního skla. Jde o praskliny s výrazným středem, kdy například kamínek vletěl velkou rychlostí do čelního skla, zanechal v něm dolík a také následné praskliny. Ovšem, vystačíme si například i s nářadím nabízeným v online letácích Lidl a němu pak už jen dokoupíme příslušnou hmotu.

Dolík pak dokážeme provizorně vyplnit vhodným materiálem, což bude stačit u malých defektů na celkem dlouhou dobu. Ale u těch větších defektů jen provizorně, v podstatě na cestu do servisu, aby se nám sklo ani při vyšší rychlosti nepoškodilo v ještě větší míře.

Co udělat před samotnou opravou?

Nejdůležitější je před samotnou opravou očistit prasklinu a její nejbližší okolí od všech nečistot. K tomu využijete i potřeby na mytí auta, které najdete také v akčním letáku Kaufland, stačí jen sledovat jeho nabídku. V prasklině ani v dolíku nesmí zůstat zbytky uvolněného skla a ani jiné nečistoty. Dost v čištění pomůže i žiletka.

Jak postupovat při opravě skla svépomocí?

Oprava čelního skla pomocí speciální hmoty, co vyplní praskliny a také vzniklý dolík způsobený nárazem kamínku nebo jiného předmětu, musí probíhat při slunném počasí. Proč? Protože hmota tuhne působením UV záření. Pokud máte UV lampu, na slunce se samozřejmě spoléhat nemusíte.

Přečtěte si také:   Na co si dát pozor u pneumatik? Continental radí, jak zvýšit bezpečnost jízdy

V sadě na opravu prasklého skla je samolepka s otvorem uprostřed, ale tu si samozřejmě můžete vyrobit i sami. Pak budete potřebovat ještě plastové terčíky. Ty jsou také součástí sady na opravu prasklého skla, stejně jako injekční stříkačky se speciální hmotou.

Samolepku je nutné umístit na střed praskliny a pak odstranit vrchní ochrannou vrstvu. Umístíte na ni plastový terčík a do něj strčíte injekční stříkačku s hmotou sloužící jako výplň praskliny. Nejdříve stříkačku v terčíku natáhneme, abychom dostali pryč vzduch a vytvořili téměř vakuum. Pak sem vstříkneme hmotu a vyčkáme cirka 30 minut.

Prasklé čelní sklo je na pokutu

Rozbité sklo automobilu nechte co nejdříve profesionálně opravit či zcela vyměnit, a to nejen z důvodu bezpečnosti, ovšem také pro ochranu sama sebe před pokutou. V případě, že vás zastaví policista a prasklina bude v oblasti stěračů a ještě k tomu větší než 2 cm, můžete dostat zákaz pokračovat v jízdě, k tomu ještě pokutu až do 10 tisíc korun.