Magazín

Na pneumatikách Pirelli na Barumce o víkendu vítězili Kopecký, Mareš i Pellier

Letošní Barum Czech Rally Zlín 2022, součást šampionátu Mistrovství Evropy FIA ERC, byla pro Pirelli vítězná nejen díky prvnímu a druhému místu v celkovém pořadí Jana Kopeckého a Filipa Mareše, ale také s oslavou prvenství Francouze Laurenta Pelliera ve voze Opel Corsa v European Junior ERC. Pellier se stal vítězem celého juniorského seriálu již před posledním závodem. Úspěšného výsledku dosáhl opět na pneumatikách s ikonickým logem Pirelli, které je výhradním dodavatelem obutí v juniorském ERC.

Pellier si svým čtvrtým vítězstvím v sezóně definitivně zajistil titul juniorského šampiona a daleko za sebou nechal závodníky, kteří ho pronásledovali i na drsných asfaltových tratích Barumky. Francouz si od začátku udržel za sebou jak Andreu Mabelliniho v Renaultu Clio, který skončil druhý v celkovém pořadí, tak svého přímého pronásledovatele v šampionátu, Španěla Oscara Paloma Ortize v Peugeotu 208.

V celkovém pořadí závodu zvítězil již podesáté domácí favorit Jan Kopecký se Škodou Fabia Rally2 Ewo, následovaný Filipem Marešem, rovněž ve fabii, oba přitom jeli na pneumatikách Pirelli. Velmi proměnlivé podmínky závodu prověřily celou řadu pneumatik, které Pirelli do závodu přivezlo, od P Zero tvrdých a měkkých, pro suché i mokré povrchy, až po Cinturato, vyvinuté pro mokré povrchy. „Byl jsem velice překvapen vynikající přilnavostí pneumatik Pirelli i za tak náročných a neustále se měnících podmínek na rychlostních zkouškách. Především na RZ 3 Držková byl grip pneumatik Pirelli RA7+B na mokrém povrchu vynikající a díky tomu jsme tuto rychlostní zkoušku vyhráli téměř o 20 sekund před druhou nejrychlejší posádkou, a tím jsme položili základní kámen pro celkové vítězství na Barum Rally. Chtěl bych moc celému týmu Pirelli poděkovat za letošní podporu a spolupráci,“ uvedl závodník Jan Kopecký, pro kterého šlo letos už o 10. vítězství na Barumce, kterou ale jinak celkově vyhrál už pojedenácté, v roce 2004 ovšem startoval s vozem WRC, proto jeho jméno v oficiálním přehledu vítězů chybí.

Přečtěte si také:   Nokian Tyres oznamuje vývojové projektové partnerství, jehož cílem je výroba ještě udržitelnějších pneumatik

Pro Pirelli je vítězství v Barum Czech Rally Zlín pátým triumfem ze sedmi závodů v šampionátu FIA ERC, kterého dosáhli čtyři různí jezdci (Jan Kopecký, Nil Solans, Mikolaj Marczyk a Fabiano De Tommaso) na dvou různých vozech (Škoda Fabia a Volkswagen Polo).

„Gratuluji Laurentovi k jeho skvělému vítězství v Europe Junior: je vždy skvělé vidět nové, nadějné závodníky, kteří se v tomto sportu prosazují s takovou vášní a odhodláním,“ okomentoval výsledek Terenzio Testoni, manažer Pirelli pro rally. „Mladý Francouz se připojuje k seznamu šampionů, o kterých může Pirelli v souladu se svou tradicí podpory mládežnických soutěží říci, že je pomohlo vychovat. Co se týče závodu obecně, jsem velmi spokojen s dalším pozitivním výsledkem testování našich pneumatik určených pro asfalt, který se opět ukázal rozhodujícím pro konečné vítězství v rally. Jsme značkou pneumatik, která vyhrála zdaleka nejvíce závodů, což dokazuje, že máme vítězný produkt na všech typech povrchu vozovek, bez ohledu na styl jízdy řidiče a vlastnosti vozu.“