Život řidiče

Jak v zimních měsících pečovat o své vozidlo?

zima-zimni-cesta
Foto: pixabay.com

Zima dává automobilům pořádně zabrat. Z toho důvodu bychom měli vozidlo na toto období pečlivě připravit nejen co se týká jeho technické stránky, ale též připojištění. V tomto čase totiž oproti jiným měsícům mnohem více hrozí riziko nehod způsobených nepříznivým počasím.

Přezutí pneumatik na prvním místě

Zimní pneumatiky jsou od 1. listopadu do 31. března ze zákona povinné. Přezutí pneu rozhodně nenechávejte na poslední chvíli, neboť i v říjnu vás na silnicích může překvapit ranní námraza. Abyste bez sebevětších potíží zvládli jízdu na souvislé vrstvě sněhu, je třeba zkontrolovat hloubku dezénu na pneumatikách. Minimální hloubka jsou 4 mm. Pohybuje-li se dezén kolem 4,5 mm, je na čase zvážit výměnu pneumatik. Pro zachování požadovaných vlastností by životnost pneumatiky neměla přesáhnout 5 let.

Zkontrolujte kondici vozidla

V podzimních a zimních plískanicích je třeba udržovat čelní sklo pro dobrou viditelnost čisté. Zanechávají-li stěrače šmouhy, je na čase je vyměnit. Nezapomeňte rovněž dolít nemrznoucí kapalinu do ostřikovačů. Dále se zaměřte na světlomety a mlhovky, zda jsou správně nasměrované a fungují tak, jak mají. Pro jistotu s sebou vozte náhradní žárovky. V neposlední řadě směřujte pozornost na stav baterie. Mrazivé počasí je pro ni zatěžkávací zkouškou. Pokud je starší 3 let, doporučuje se provést její výměnu.

Připojistěte se

Povinné ručení je samozřejmostí. Ovšem v zimním nečase se vyplatí sjednat ještě další připojištění, které se týká zejména čelních skel či střetu se zvěří. Máte-li sjednáno havarijní pojištění, pravděpodobně bude tyto pojistné události zahrnovat. V zimě se totiž zvyšuje výskyt zvěře na silnicích. Případná srážka se vám tak bez připojištění pěkně prodraží. Oprava auta se může vyšplhat až na několik desítek tisíc korun. Připojištění v hodnotě pár stovek se vám tak bezpochyby vyplatí.