Magazín

Hankook Tire jako výhradní dodavatel pneumatik pro limitovanou edici MINI John Cooper Works GP

20201119_Hankook_Tire_as_exclusive_tyre_supplier_to_the_latest_version_of_the_limited_MINI_John_Cooper_Works_GP

Vývojoví inženýři firem MINI a Hankook věnovali zvláštní pozornost tomu, aby automobil a obě letní pneumatiky – Ventus S1 evo Z i Ventus TD, byly připraveny na velkou výzvu a vyzkoušely své kvality na náročné závodní dráze v italském městě Nardo a na legendárním okruhu Nürburgring Nordschleife. Nový MINI John Cooper Works GP je nejrychlejším modelem britské značky, který kdy byl schválen pro silniční použití – motor s výkonem 306k zrychlí z nuly na 100 km/h za pouhé 5,2 sekundy. Vynikající jízdní vlastnosti, nejlepší časy na okruhu a působivé brzdné schopnosti na suchu jsou klíčové vlastnosti, na které se Hankook při výrobě všech tří pneumatik pro tento výjimečný model MINI zaměřil. „Být výhradním dodavatelem tohoto vozu, který je raritou se závodními geny, pro nás bylo nejen velkou ctí a velkou odpovědností – ale setkalo se to i s velkou vášní v týmu našich vývojářů“, říká Klaus Krause, vedoucí evropského výzkumného a vývojového centra společnosti Hankook.

Zatímco všechny pneumatiky jsou speciálně vyvinuty a upraveny pro tento špičkový model MINI, pneumatika Hankook Ventus S1 Evo Z je zcela nová a poskytuje náhled na novou generaci pneumatik Hankook UUHP, jejíž rozmach teprve přijde. Ventus S1 Evo Z představuje novou éru v portfoliu špičkových pneumatik Hankook zefektivněných pro vysoce náročné sportovní vozy, které potřebují extra přilnavost a vynikající vlastnosti v zatáčkách, aniž by bylo třeba slevit z kvalit jako životnost a bezpečnost. Pro tuto pneumatiku společnost Hankook použila nově vyvinutou směs obohacenou oxidem křemičitým, která prochází pomalejším procesem vytvrzování s vulkanizací za nízkých teplot, aby se zvýšilo míšení těch molekul, které ovlivňují jízdní výkon. Výsledkem je směs běhounu šitá na míru sportovním vozům, která představuje špičku v této oblasti, jako je to i v tomto případě modelu MINI John Cooper Works GP.

Přečtěte si také:   Společnost Nokian Tyres se zavázala chránit Baltské moře. Cílem je snížení ekologické zátěže námořní dopravy

Asymetrický vzor a kontaktní plocha maximalizují výkon v zatáčkách. Zvláštní pozornost byla věnována vnějšímu okraji dezénu pneumatiky, který je v zatáčkách nejvíce namáhán. Středové drážky jsou zredukovány ze čtyř na tři, aby se zvětšila kontaktní plocha a maximálně se zlepšily jízdní vlastnosti, přičemž v deštivých dnech se nadále dbá na bezpečný odvodňovací systém. Objem pórů a tuhost bloků jsou za tímto účelem nastaveny podél oblasti běhounu tak, aby bloky běhounu fungovaly v různých jízdních podmínkách co nejlépe. Aramid nahrazuje běžný nylonový kord, a nabízí tak nejlepší stabilitu a vynikající trvanlivost k překonání obrovského tlaku akceleračních a brzdných sil, které na pneumatiku působí. Též se minimalizuje vychýlení pásu na kontaktní ploše během zatáčení. I když je pneumatika velmi sportovní, nabízí i přiměřené pohodlí. V současné době se model Hankook Ventus S1 evo Z vyrábí výhradně pro MINI John Cooper Works GP. Brzy bude v nabídce ve více velikostech zejména jako originální výbava špičkových sportovních vozů.

Obvykle je složení a know-how konstrukce závodní pneumatiky přísně tajné a veřejnost k těmto informacím nemá přístup. Ale u pneumatiky Hankook Ventus TD udělali vývojoví inženýři výjimku a o některé z těchto tajemství se podělili. Jednou z jejích největších výhod je to, že se dodává se všemi nezbytnými formalitami, aby se mohl MINI John Cooper Works legálně vyvézt z parkoviště rovnou na závodní dráhu cestou veřejných komunikací bez potřeby další přepravy nebo výměny pneumatik. Mezi tyto formality patří značka E4, označení EU pro přilnavost pneumatik za mokra, valivý odpor a hluk a certifikáty Tchaj-wanu, Brazílie, států Perského zálivu a certifikáty UTQG (USA). Rozvinout potenciál na závodním okruhu a nadále být spolehlivým partnerem na standardních silnicích bylo hlavní výzvou, se kterou se inženýři společnosti Hankook potýkali. Výsledkem tohoto vývojového procesu je pneumatika, která nabízí vynikající stabilitu i za omezených jízdních podmínek. Brzdné vlastnosti jsou rovnoměrně vyváženy trakčními a ovládacími vlastnostmi. Zatímco koncepce a design vzoru vychází hlavně ze standardní závodní pneumatiky, verze Ventus TD vyvinutá pro MINI se používá se směsnými a strukturními prvky a sjednocujícími technologiemi ze závodních i standardních silničních pneumatik. Speciálně navržený obrys využívá širokou plochu běhounu k zajištění maximální přilnavosti, a pomáhá tak získat nejlepší čas a výkon na okruhu. I když byl upřednostněn výkon na suchém povrchu, dezén zajišťuje připravenost pneumatiky na výkon i na mokru.

Automobil jako je MINI John Cooper Works GP by neměl být v zimě odsouzen k odpočinku a odložen do garáže. Vysoce výkonná zimní pneumatika Hankook Winter i*cept evo 2 společnosti Hankook se svým propracovaným asymetrickým designem skvěle doplňuje řadu originálního vybavení vozu MINI. Pneumatika zajišťuje dobrou ovladatelnost na mokré i suché vozovce a je speciálně vyvinuta pro zimní silniční podmínky ve střední a západní Evropě. Zajišťuje dobré ovládání na vlhkých i suchých vozovkách i dobrou trakci a brzdný účinek i na zasněžených plochách.

Přečtěte si také:   Nové Lamborghini Revuelto dostalo speciální vysoce výkonné pneumatiky Bridgestone

Přehled charakteristik exkluzivního produktu originální výbavy a rozměry pneumatiky pro MINI John Cooper Works GP:

Typ pneumatiky:

Sezóna:

Rozměry:

Název vzoru:

Hodnoty označení EU

UUHP Road (silnice)

Letní

225/35 R18 87Y XL

Ventus S1 evo Z

E / B / 69(W1)

UUHP Track (závodní)

Letní

225/35 R18 87Y XL

Ventus TD

E / C / 72(W2)

UHP Winter (zimní)

Zimní

195/45 R18 87H XL

Winter i*cept evo 2

E/B / 70(W2)