Testy pneumatik Testy zimních pneumatik

dTest: v testu 14″ a 16″ zimních pneumatik ty nejlevnější propadly

Chladné dny mohou přijít velmi rychle, a s nimi i povinnost zimního obutí aut. Zákon stanoví, že pokud mají zimní pneumatiky vzorek nižší než 4 mm, je třeba pořídit nové. Podle doporučení výrobců byste měli měnit pneumatiky po čtyřech až šesti letech užívání. Spolehlivým rádcem při výběru kvalitních gum je časopis dTest, který ve spolupráci s německým autoklubem ADAC přinesl výsledky nového testu zimních pneumatik o průměru ráfku 14 a 16 palců. Závěr je jednoznačný – šetřit se nevyplácí.

Základem je, aby zimní pneu vykazovaly dobré jízdní vlastnosti na vodě, sněhu, ledu i na suchu. „Testujeme chování pneumatik na různých površích při různých klimatických podmínkách. Kromě toho také sledujeme, kolik pneumatika vydrží, jak ovlivňuje spotřebu pohonných hmot, jestli není příliš hlučná a jestli skutečně vydrží jízdu při rychlosti, pro kterou byla konstruovaná. Propadlíky nejnovějších testů byly ty nejlevnější výrobky,“ komentuje průběh a výsledek testu Michal Mikoláš, redaktor časopisu dTest.

Zimní pneumatiky měly nejčastěji problém s chováním na mokré asfaltové nebo betonové vozovce, což je častější situace, než jízda po zledovatělém povrchu. Za špatné směrové vedení, ovladatelnost, případně za dlouhou brzdnou dráhu dTest rozdal několik nedostatečných hodnocení.

„Nejhůře mezi čtrnáctkami dopadl čínský výrobek Nankang Snow SV-3, a to kvůli špatné ovladatelnosti na mokré vozovce i na sněhu. Pneumatika na sněhu klouzala, špatně se ovládala a měla dlouhou brzdnou dráhu. S mírně sjetým vzorkem bylo rozjíždění do zasněženého kopce prakticky nemožné. Podle odborníků ji stěží lze považovat za zimní pneumatiku,“ říká Michal Mikoláš. Naopak pochvalu si zaslouží gumy Continental Winter Contact TS860 a Dunlop Winter Response 2, které dopadly dobře na všech testovaných površích.

Mezi pneumatikami o průměru 16 palců byla největším propadákem pneumatika Laufenn IFIT LW31, která byla téměř nepoužitelná na mokré vozovce. Z šestnáctek dostaly nejlepší hodnocení Continental Winter Contact TS860 a Goodyear UltraGrip 9.

Přečtěte si také:   Svolávací akce na pneumatiky: Continental, Gislaved a Platin

Ve snaze ušetřit si řidiči pořizují takzvané celoroční pneumatiky, ty ale nejsou tak univerzální, jak si motoristi myslí. „Náš nedávný test ukázal, že celoroční pneumatiky jsou sice použitelné v létě i v zimě, ale vždy je to značný kompromis. Není možné vyrobit kvalitní pneumatiku tak, aby byla přizpůsobena na všechny podmínky, do kterých se s autem můžete během roku dostat. Doporučujeme proto spotřebitelům střídání kvalitních letních a zimních pneumatik,“ radí Michal Mikoláš.

Zákon ukládá povinnost mít obuté zimní pneumatiky v období 1. listopadu až 31. března, pokud se na silnici nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo by se podle předpovědi počasí mohla vyskytovat. Pokud se venku teploty udrží vysoko nad nulou, nemusíte mít přezuto hned 1. listopadu.

Kompletní výsledky testu zimních pneumatik vyšly v říjnovém vydání časopisu dTest. Do konce října jsou volně přístupné i na webu v testu zimních pneumatik. Ať už naše vozovky budou mokré, zasněžené nebo zledovatělé, je dobré se na ně patřičně připravit.

nove zimni pneumatiky banner

 

Cena (€)

Výsledek

Sucho

Mokro Sníh Led Hluk Spotřeba paliva Opotřebení
Hodnocení     15% 30% 20% 10% 5% 10% 10%
Continental WinterContact TS860 72 + + + + + o + +
Dunlop Winter Response 2 71 + + + + + o + +
Firestone Winterhawk 3 53 o + o ¹ + + o + +
Nokian WR D4 62 o o + o ¹ + + +
Goodyear UltraGrip 9 71 o o + o + o + ++
Debica Frigo 2 53 o o ¹ o ¹ + + o + +
Esa+Tecar Super Grip 9 44 o + + o ¹ + o + +
Sava Eskimo S3+ 55 o o ¹ o ¹ + + o + +
Vredestein Snowtrac 5 63 o + o ¹ + + + +
Pirelli Cinturato Winter 74 o o ¹ + + + o + o
Semperit Master-Grip 2 56 – ¹ + + + + +
Nankang Snow SV-3 52 – – + – – – –  ¹ + o o +

Celkové hodnocení 205/55 R16:

 

Cena (€)

Výsledek

Sucho

Mokro

Sníh

Led

Hluk

Spotřeba paliva

Opotřebení

Hodnocení     15% 30% 20% 10% 5% 10% 10%
Continental WinterContact TS860 110 + + + + + o + +
Goodyear UltraGrip 9 106 + + + + + o + +
Dunlop Winter Sport 5 106 + + + + + o + +
Kleber Krisalp HP 3 77 o + o ¹ + + o + +
Michelin Alpin 5 113 o + + o ¹ + + ++
Nexen Winguard SnowG WH2 74 o + o o ¹ + o + +
Fulda Kristall Control HP 2 87 o + o o ¹ + + +
Vredestein Snowtrac 5 97 o + o ¹ + + + +
Bridgestone Blizzak LM 001 Evo 96 o + + o ¹ + + ++
Nokian WR D4 93 o + o + + o + o ¹
Yokohama BluEarth Winter (V905) 87 o o + o ¹ + o + +
Kumho WinterCraft WP51 83 o o o ¹ + + o o +
Giti Winter W1 71 o o ¹ o + + o + +
Pirelli Cinturato Winter 104 o o ¹ + + + o + +
Semperit Speed-Grip 3 89 – ¹ + o + o + +
Laufenn IFIT LW31 67 – – + – – ¹ + + o + ++
Přečtěte si také:   V České republice je první Goodyear CheckPoint. Umí sám změřit vzorek i další věci

Vysvětlivky:

¹ – způsobuje pokles v celkovém pořadí
++ velmi dobré, + dobré, o uspokojivé, dostatečné, – – nedostatečné

Zdroj foto: dtest