Magazín

Continental je prvním výrobcem, který uvádí na trh sériově vyráběné pneumatiky s velmi vysokým podílem udržitelných materiálů

Continental UltraContact NXT

Společnost Continental včera představila svou dosud nejudržitelnější sériově vyráběnou pneumatiku UltraContact NXT. Díky až 65procentnímu podílu obnovitelných, recyklovaných a hmotnostně vyvážených certifikovaných materiálů kombinuje vysoký podíl udržitelných materiálů s maximální bezpečností a výkonem.

Společnost Continental je prvním výrobcem, který spustil sériovou výrobu pneumatik s vysokým podílem udržitelných materiálů a maximálním hodnocením dle energetických štítků EU. Všech 19 dostupných rozměrů bude mít na energetickém štítku EU pro pneumatiky nejvyšší možné hodnocení („A“) z hlediska valivého odporu, brzdění za mokra a vnější hlučnosti. Pneumatika UltraContact NXT bude pro prodejce pneumatik v Evropě k dispozici od července letošního roku.

„Ve společnosti Continental jdou bezpečnost, výkonnost a udržitelnost ruku v ruce. V případě pneumatik UltraContact NXT plníme své ambiciózní cíle v oblasti udržitelnosti. Tento krok je významným posunem vpřed a dokazuje naše technologické prvenství a jednoznačný závazek prosazovat udržitelnost a bezpečnost,“ říká Ferdinand Hoyos, vedoucí divize náhradní spotřeby pneumatik společnosti Continental pro region EMEA, a dodává: „Díky svým špičkovým parametrům posouvají pneumatiky UltraContact NXT udržitelnost na další, vyšší úroveň.“
V závislosti na rozměru jsou pneumatiky UltraContact NXT vyrobeny až ze 65 % z obnovitelných a recyklovaných materiálů a materiálů certifikovaných na základě hmotnostní bilance. Obnovitelné materiály tvoří až 32 %. Podíl recyklovatelných materiálů je až pět procent. Až 28 % materiálů certifikovaných podle metody ISCC PLUS pro stanovení hmotnostní bilance navíc společnost Continental získává z biosurovin a surovin vznikajících v rámci bio-oběhového, popř. oběhového hospodářství.

Přečtěte si také:   Nová kolekce pneumatik Pirelli pro Porsche 911: výkon inspirovaný motorsportem

Obnovitelné materiály zahrnují siliku na biologické bázi vyrobenou ze zemědělského odpadu

Obnovitelné materiály tvoří až 32 % materiálu pneumatik UltraContact NXT. Patří sem pryskyřice na bázi zbytkových materiálů z papírenského a dřevařského průmyslu. Pryskyřice používané v pneumatikách přispívají k vysoké pružnosti směsi, která zlepšuje přilnavost materiálu.

Pneumatiky Ultra Contact NXT obsahují křemičitany z popela rýžových otrub. Rýžové otruby jsou zemědělským odpadem, který lze zpracovat na siliku novým, energeticky méně náročným procesem.

Continental UltraContact NXT

Silika pomáhá optimalizovat vlastnosti, jako je přilnavost, valivý odpor a životnost pneumatiky. Stejně jako v každé pneumatice je i v pneumatice UltraContact NXT základním materiálem přírodní kaučuk. Je nepostradatelnou složkou, protože díky své zvýšené pevnosti a odolnosti zajišťuje špičkové funkční vlastnosti pneumatik.

„Obsahuje recyklované materiály“ – logo informuje o použití recyklovaných materiálů

Speciální logo „obsahuje recyklované materiály“ na bočnici pneumatiky UltraContact NXT informuje o použití recyklovaných materiálů v této řadě pneumatik. Podíl recyklovatelných materiálů činí až pět procent. Patří mezi ně recyklovaná pryž pocházející z mechanicky zpracovaných vyřazených pneumatik.

Společnost Continental kromě toho v pneumatikách UltraContact NXT používá i recyklovanou ocel. Již představená inovativní technologie ContiRe.Tex byla použita také k výrobě pneumatik UltraContact NXT. Tato technologie umožňuje využít PET lahve, které by jinak skončily ve spalovnách nebo na skládkách, k výrobě vysoce odolných polyesterových vláken používaných ke zpevnění kostry pneumatiky. Technologie ContiRe.Tex vyvinutá společností Continental nabízí energeticky účinnější a ekologičtější alternativu, která umožňuje k výrobě každé pneumatiky v závislosti na její velikosti recyklovat devět až patnáct plastových lahví. Společnost Continental pokračuje ve svém úsilí o dosažení 100% udržitelných materiálů ve všech svých pneumatikách nejpozději do roku 2050.

Přečtěte si také:   Společnost Nokian Tyres se zavázala chránit Baltské moře. Cílem je snížení ekologické zátěže námořní dopravy

Materiály certifikované na základě metody hmotnostní bilance zahrnují udržitelný syntetický kaučuk a saze

Společnost Continental používá při výrobě pneumatik UltraContact NXT až 28 % materiálů s certifikací hmotnostní bilance dle ISCC PLUS. Jedná se o udržitelný syntetický kaučuk a saze vyrobené z biosložek a surovin získávaných ze systémů bio-oběhového, popř. oběhového hospodářství.

Syntetický kaučuk je složkou určující funkční vlastnosti moderních pneumatik pro osobní automobily, protože jeho vlastnosti lze uzpůsobit speciálně pro konkrétní typ použití. Uhlíkové saze se v pryžových směsích používají k optimalizaci stability, pevnosti a trvanlivosti pneumatik. Certifikovaný mechanismus ISCC PLUS pro stanovení hmotnostní bilance zajišťuje transparentnost a dohledatelnost v celém dodavatelském řetězci, neboť sleduje původ a vlastnosti použitých surovin a na základě plnění kritérií udržitelnosti umožňuje certifikací výsledných produktů.

Systematické směřování k větší udržitelnosti

Společnost Continental neustále pracuje na rozvoji inovativních technologií a udržitelných produktů a služeb v celém svém hodnotovém řetězci počínaje od získávání udržitelných výchozích surovin až po recyklaci vyřazených pneumatik.

Continental UltraContact NXT

Tento výrobce prémiových pneumatik se zavázal, že do roku 2030 budou všechny jeho nově vyráběné pneumatiky obsahovat více než 40 % obnovitelných a recyklovaných materiálů. Společnost Continental pokračuje ve svém úsilí vyrábět nejpozději do roku 2050 všechny své pneumatiky ze 100 % z udržitelných materiálů. Pneumatika UltraContact NXT je důležitým krokem k naplnění těchto ambiciózních cílů v oblasti udržitelnosti a k tomu, aby se Continental stal nejpokrokovějším výrobcem pneumatik, jak si společnost předsevzala ve svém strategickém programu Vision 2030.

Přečtěte si také:   Pneumatiky Goodyear jako originální výbava nového Citroënu ë-C3

K dispozici pro různé modely automobilů se všemi typy pohonu

Pneumatiky UltraContact NXT navazují na úspěšnou řadu UltraContact, kterou společnost Continental uvedla na trh v roce 2022. Tyto pneumatiky v celkem 19 velikostech nahradí příslušné stávající modely UltraContact. Společnost Continental plánuje pneumatiky UltraContact NXT uvádět na evropský trh postupně. První velikosti budou prodejcům pneumatik v Evropě k dispozici letos v červenci. Pneumatiky UltraContact NXT byly navrženy pro vozidla s elektrickými i spalovacími motory a dle EU energetického štítku spadají do kategorie s nejvyšší účinností a nabízejí optimální životnost z hlediska počtu ujetých kilometrů. Dosud nejudržitelnější sériově vyráběná pneumatika společnosti Continental proto nese logo EV Compatible a bude k dispozici pro řadu populárních vozidel včetně modelů Kia Niro, VW ID.3, Mercedes-Benz EQA, Tesla Model 3, Audi Q4 E-TRON, Škoda Octavia, VW Golf 8, Audi A3 a mnoha dalších.