Alu kola

Chcete koupit disky na své auto? Pozor na levné kopie, repliky a kola bez homologace

Leichtmetall_Alufelge_Oxigin_Tuning_World_(Foto_Hilarmont)

Pokud chcete nebo potřebujete koupit nová alu kola na své auto a máte napjatý rozpočet, dejte si pozor na disky za velmi nízkou cenu. Mohou (ale nemusejí) to být nekvalitní disky, které se mohou při nehodě nebo třeba jen při pouhém projetí nějaké nerovnosti zničit a způsobit třeba i vážnou nehodu. Jak to poznat?

Mohlo by se zdát, že samotný disk je jednoduchá věc, na které se nedá nic zkazit, ale opak je pravdou. Kolo musí být perfektně rovné, materiálu musí být všude stejně, musí být vyvážené a hlavně z kvalitního materiálu. Nejlepší jsou samozřejmě originální disky, které na auto montuje přímo výrobce. Pokud je nemáte anebo nechcete, nabízí se samozřejmě celá řada aftermarketových výrobců více či méně zvučných jmen.

Levná replika nebo dražší a kvalitní originál?

Pokud vyberete nekvalitní disk, pak se může stát, že po přejetí nějakého výmolu nevydrží, zdeformuje se nebo rozláme. To by se s originálním (anebo kvalitním) diskem stát nemělo. Krásné video si připravilo australské zastoupení značky Mercedes-Benz. Na CLS Shooting Brake obuli originální disky Mercedes-Benz a jejich repliky a obě auta přejela ve stejné rychlosti (50 km/h) i stejným způsobem překážku. Originální disky to přezily, neoriginální se rozlámaly.

Neoriginální disk, respektive replika se dá nejčastěji poznat uvnitř disku. Mezi údaji značícími rozměry, rozteč a podobně. U repliky by mělo chybět logo výrobce a některé další údaje budou húře čitelné. Zásadní je ale ošizený materiál, kvůli kterému se výrobce dokázal dostat na tak nízkou cenu. Oba disky se tak budou lišit hmotností, což však bez přímého srovnání asi stěží poznáte.

Problém je i chybějící homologace

Na diskách musí být homologační značka, která se často značí jako KBA, případně ABE. V obou případech musí být toto trojčíslí doplněno o číselnou řadu, pod níž byste danou homologaci našli. Pokud disk tuto homologaci má, můžete být v klidu, protože disky byly testovány a jsou bezpečné. Homologační značku musí mít každý disk. Pokud se vás prodejce snaží balamutit tím, že na jednom to stačí, protože jde o homologaci celé sady, rychle od něj pryč. Nemusí to ale platit u originálních kol, kde to však nahrazuje logo výrobce.

Přečtěte si také:   Koncepční vůz Opel Experimental sází na kola s technologií RONAL

Pokud byste však na kolech nenašli ani logo výrobce, ale ani homologační soubor písmen a čísel KBA případně ABE, kola nekupujte. Za nízkou pořizovací cenou kol mohou nakonec stát velké problémy, a to nejen ty finanční v případě poškození kol, ale i na zdraví. Opět jde o pružnost a pevnost disku zejména při nehodě. Další video ukáže jak se disky zachovají při nárazu. Levné rppliky prasknou, originály vydrží.