Pneumatiky Celoroční pneumatiky

Celoroční pneumatiky mají své výhody i nevýhody

Continental-allseasoncontact
Continental AllSeasonContact

Zase přichází období, kdy se musí měnit letní pneumatiky za zimní. Možná jste už někdy pomysleli na to, jestli by nebylo lepší pořídit si celoroční pneumatiky, které jsou vhodné do každého počasí. Díky tomu mohou být pro někoho skvělým řešením. Na druhou stranu ale nejsou nejlepší volbou za každých okolností. Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Kdo celoroční pneumatiky nejvíce ocení?

Celoroční pneumatiky mají samozřejmě v zimě daleko lepší vlastnosti než letní pneumatiky a v létě daleko lepší vlastnosti než zimní pneumatiky. Pokud tedy nechcete nebo z nějakých důvodů nemůžete mít dvě sady pneumatik, je tato varianta ideální volbou.

Celoroční pneumatiky jsou určeny především pro řidiče, kteří nejezdí denně, a za celý rok tedy ani nenajedou mnoho kilometrů. Pro ně by totiž bylo pořizování dvou sad pneumatik poměrně neekonomické. Pneumatiky totiž po určité době ztrácí své pro bezpečnost důležité vlastnosti, a to i když se na nich jezdí málo. Celoroční pneumatiky se tedy často volí proto, aby člověk kvůli pár tisícům kilometrů nemusel pořizovat hned dvě sady pneumatik.

Dalším argumentem pro používání celoročních pneumatik může být i situace, kdy řidič ví, že při sněhu a námraze vyjíždí na vozovku stejně jen zřídka, a tudíž se nejspíš se špatnými jízdními podmínkami tolik nesetká.

Celoroční pneumatiky se často používají také u aut určených zejména pro městský provoz, kde se zpravidla souvislá vrstva sněhu často nevyskytuje.

Výhody celoročních pneumatik

Celoroční pneumatiky vám pochopitelně ušetří práci i starosti okolo jejich přezouvání. Není to ale to jediné, v čem jsou pro uživatele příjemné. Výhody celoročních pneumatik si můžeme shrnout následovně:

  1. Lze je využívat po celý rok, tedy i v období, kdy jsou ze zákona povinné pneumatiky zimní
  2. Šetří čas i úspory vynakládané na přezouvání letních pneumatik za zimní a naopak
  3. Opotřebovávají se pomaleji, než když jezdíte celý rok na zimních pneumatikách
  4. Nemusíte se bát, že vás překvapí náhlá a nečekaná změna počasí
  5. Není potřeba přemýšlet, kam uskladnit druhou sadu pneumatik a jak o ni správně pečovat
Přečtěte si také:   Zažijte Itálii na motorce

Nevýhody celoročních pneumatik

Je důležité si uvědomit, že celoroční pneumatiky jsou jakýmsi kompromisem, takže se nemohou ve všech svých vlastnostech beze zbytku vyrovnat pneumatikám letním či zimním. Hlavními nedostatky celoročních pneumatik tedy jsou:

  1. Brzdná dráha celoročních pneumatik je zpravidla delší než brzdná dráha kvalitních prémiových zimních pneumatik
  2. Pro některé řidiče mohou být celoroční pneumatiky příliš široké