Magazín

Bridgestone Europe převezme společnost TomTom Telematics za 910 milionů €

Citroën Rétromobile 2019

Bridgestone Europe NV/SA („Bridgestone“), dceřiná společnost společnosti Bridgestone Corporation v regionu EMEA (Evropa, Střední východ a Afrika), uzavřela se společností TomTom smlouvu o převzetí její telematické divize za 910 milionů eur.

Na základě uzavřené transakce dojde ke spojení největší společnosti na světě pro výrobu pneumatik a gumárenských produktů s největším poskytovatelem digitálních řešení pro vozové parky na světě v Evropě. Vznikne tak nejrozsáhlejší datová platforma pro síťově propojená vozidla. TomTom Telematics urychlí pokrok společnosti Bridgestone na cestě k vedoucímu postavení v oblasti řešení pro mobilitu v tomto regionu. Spojení nabídek obou společností umožní společnosti Bridgestone poskytovat pneumatiky a řešení pro mobilitu ještě širšímu okruhu zákazníků. Přístup k datům navíc umožní společnosti Bridgestone optimalizovat virtuální vývoj a testování pneumatik a také realizovat inovace na základě síťového propojení pneumatik s výhodami pro všechny zákazníky včetně výrobců vozidel.

Nové sociální, ekonomické a technologické megatrendy urychlují změny v automobilovém průmyslu. Budoucí vozidla budou síťově propojená, autonomní, sdílená a elektrická. Bridgestone v tomto kontextu zařadil digitální řešení pro mobilitu a vozové parky mezi své strategické priority. K tomu přispívá také rostoucí význam vozových parků na úkor individuálně vlastněných vozidel pro přepravu osob a zboží. Rostoucí poptávka po přepravních službách klade na majitele a manažery vozových parků stále přísnější požadavky ohledně maximalizace produktivity a minimalizace celkových nákladů (TCO).

Bridgestone navazuje touto investicí na své dosavadní aktivity zaměřené na posilování své pozice v oblasti digitálních služeb v regionu EMEA. Společnost konkrétně vybudovala systém pro sběr dat ze senzorů, datových platforem a analytických systémů. Na základě toho uvedla na trh řadu digitálních řešení a aplikací, mezi něž patří například Tirematics, Mobox, FleetPulse a Bridgestone Connect.

TomTom Telematics patří mezi nejúspěšnější společnosti v odvětví, které vykazuje dvouciferný růst. Pro Bridgestone má velký strategický význam, protože její služby využívá již 860 000 vozidel, z nichž jsou více než dvě třetiny užitková vozidla, a tento počet neustále roste. TomTom Telematics používá specifickou strategii pro uvádění nových služeb na trh a nabízí prémiové digitální služby, jako je WebFleet nebo NextFleet. Spolehlivé základní technologie, založené na analýze dat, jsou propojeny s otevřenou, rozšiřitelnou a zabezpečenou cloudovou platformou, která zpracovává v průměru více než 800 milionů lokalizací GPS, 3,3 milionu jízd a 200 milionů příchozích zpráv za den.

Přečtěte si také:   Nokian Tyres dosáhla jednoho ze svých klíčových klimatických cílů o sedm let dříve, než bylo plánováno

Platforma společnosti TomTom Telematics umožňuje zákazníkům, jako jsou provozovatelé flotil užitkových vozidel, leasingové společnosti nebo firemní vozové parky, zvyšovat efektivitu provozních činností v oblasti dopravy. Také umožňuje navazovat partnerství, například s výrobci vozidel, protože přispívá ke zvyšování spokojenosti řidičů. Management společnosti TomTom Telematics úspěšně rozšiřuje svou klientelu a každoročně vykazuje zisk. Společnost má rovněž dobré vyhlídky na budoucí růst v oblasti řešení pro vozové parky a vývoj nových obchodních modelů postavených na softwarových funkcích.

Bridgestone má perfektní předpoklady k urychlení rozvoje podnikání společnosti TomTom Telematics. Může přitom využívat sílu své značky, širokou klientelu, postavení preferovaného dodavatele pro mnoho předních výrobců automobilů i vozových parků na celém světě a 2600 obchodních partnerů v regionu EMEA. Bridgestone navíc vynakládá největší investice na výzkum a vývoj ve svém odvětví a v Římě provozuje Digital Garage se zaměřením na vývoj digitálních řešení pro mobilitu.

Paolo Ferrari, generální ředitel a prezident společnosti Bridgestone EMEA a výkonný viceprezident koncernu Bridgestone Group, k tomu řekl: „Ve společnosti TomTom Telematics jsme nalezli dokonalého partnera. Naše přednosti a schopnosti se vzájemně doplňují, což nám umožní vytvořit nového lídra v oblasti řešení pro vozové parky a ještě více upevnit postavení divize digitálních technologií společnosti Bridgestone. Kromě samotné velikosti očekáváme značné přínosy ze vzájemného doplnění našich nabídek, což nám kromě mnoha dalších příležitostí umožní prodávat pneumatiky a řešení ještě širší skupině zákazníků. Nyní máme v regionu EMEA skvělou pozici pro urychlení rozvoje našeho podnikání na základě dat, rozšiřování naší klientely z řad vozových parků a využívání rychle rostoucích, ziskových příležitostí v odvětví automobilové mobility.“

„Oceňujeme a respektujeme talent a dovednosti managementu společnosti TomTom Telematics a jejích 670 zaměstnanců. Naším záměrem je podporovat a rozšiřovat její podnikání i aktuální plány. Chceme, aby společnost TomTom Telematics i nadále poskytovala služby svým zákazníkům stejně úspěšně jako v uplynulých letech a využívala své postavení jedničky na rychle rostoucím trhu.“

„Po důkladném přezkoumání několika strategických možností jsme došli k závěru, že je prodej společnosti TomTom Telematics společnosti Bridgestone v nejlepším zájmu jak společnosti TomTom Telematics, tak i našeho stěžejního oboru podnikání, jímž jsou lokalizační technologie,“ poznamenal Harold Goddijn, generální ředitel společnosti TomTom. „Budeme i nadále investovat do našeho inovativního systému vytváření map, abychom umožnili rychlejší aktualizace map při současném snížení provozních nákladů, a tím urovnávali cestu k autonomní jízdě.“

„TomTom Telematics je jedničkou mezi poskytovateli telematických služeb v Evropě a i nadále budeme zvyšovat počty vozidel, využívajících naše služby na celém světě,“ dodal Thomas Schmidt, jednatel společnosti TomTom Telematics. „Těšíme se na ještě rychlejší realizaci našeho ambiciózního růstového plánu a využívání nových příležitostí jako součást společnosti Bridgestone. Očekáváme, že nadcházející změna bude plynulá, bez jakýchkoli problémů pro naše zákazníky, dodavatele a zaměstnance.“

tomtom-telematics- (2)

Podrobné informace o transakci

Bridgestone na základě uzavřené smlouvy převezme veškerý vydaný a nesplacený akciový kapitál společnosti TomTom Telematics za 910 milionů EUR. Do výše konečné částky se mohou promítnout obvyklé opravné položky. Akvizice bude financována z volných peněžních prostředků v rozvaze a očekává se, že v prvním roce zvýší výnos na akcii. Bridgestone přebírá pouze telematickou obchodní jednotku společnosti TomTom.

Přečtěte si také:   Bridgestone uvádí na trh novou generaci zimní pneumatiky Blizzak 6 ENLITEN

K dokončení transakce by mělo dojít nejpozději ve druhém čtvrtletí roku 2019. Transakci musí ještě schválit příslušné regulační úřady, orgány společnosti TomTom, zastupující zaměstnance, a akcionáři společnosti TomTom.

Morgan Stanley vystupuje v rámci této transakce jako výhradní finanční poradce společnosti Bridgestone a Simmons & Simmons je právním poradcem.