Magazín

Bridgestone bude dodávat pneumatiky do prvovýbavy pro nové elektrické Audi e-tron

Audi e-tron

Bridgestone byl vybrán společností Audi jako dodavatel pneumatik pro prvovýbavu modelu Audi e-tron, prvního zcela elektrického SUV značky se čtyřmi kruhy. Obě společnosti sestavily seznam náročných požadavků, kladených na pneumatiky pro nový elektromobil, který se vyznačuje ohromujícím zrychlením, vynikajícím komfortem cestování a mimořádně tichým interiérem. Pneumatiky kromě toho musí poskytovat nejvyšší úroveň bezpečnosti bez jakýchkoli kompromisů v oblasti provozních vlastností. Značka Audi si pro prvovýbavu vybrala společnost Bridgestone jako dodavatele šesti různých pneumatik pro kola s průměrem ráfku od 19“ do 21“, z toho čtyři rozměry letních pneumatik a dva rozměry zimních pneumatik.

Rychlost a bezpečnost

Audi e-tron, poháněné dvěma elektromotory, nabízí neuvěřitelné zrychlení. Z klidu dosáhne rychlosti 100 km/h za méně než 6 sekund. Výrobce proto požadoval pneumatiky udržující vynikající kontakt s vozovkou, aby byla zajištěna nejvyšší úroveň ovladatelnosti a brzdných výkonů. Bridgestone proto dodává letní pneumatiky Alenza 001. Pneumatika, koncipovaná speciálně pro SUV, má uspořádání bloků, jež optimalizuje kontakt s vozovkou. Tím se zrychlují reakce vozidla při změně směru jízdy a zároveň se zvyšuje stabilita při jízdě přímým směrem. Pneumatika získala pro informační štítek EU nejlepší hodnocení A za adhezi na mokru, a je tak nejlepší na trhu.

Pro zimní podmínky dodává Bridgestone pneumatiku Blizzak LM 001, která vyniká ovladatelností a předvídavými provozními vlastnostmi v zatáčkách na mokrém, suchém, zledovatělém, rozbředlém nebo zasněženém povrchu. Pneumatika používá směs s vysokým obsahem siliky a polymerem Bridgestone Nano Pro-Tech. Výsledkem je mimořádná úroveň adheze.

Nízký valivý odpor optimalizuje dojezd

Dojezd patří u elektromobilů mezi nejdůležitější sledované parametry. Pneumatiky mohou dojezd prodloužit nízkým valivým odporem – v této oblasti bylo pneumatikám Bridgestone uděleno pro informační štítek EU hodnocení A, takže jsou nejlepší ve své třídě. Pneumatiky jsou dokonale přizpůsobeny vlastnostem modelu e-tron a přispívají k jeho dojezdu 400 km na jedno nabití. Pneumatiky se vyznačují také vynikající odolností vůči opotřebení a svými provozními vlastnostmi skvěle ladí s výkony elektromobilu e-tron, čímž umocňují celkové potěšení a zážitky z jízdy.

Přečtěte si také:   Bridgestone uvádí na trh novou generaci zimní pneumatiky Blizzak 6 ENLITEN

Zvuk ticha

Značka Audi je synonymem luxusu a komfortu a u svého prvního elektromobilu e-tron chtěla zdůraznit rozdíly, jimiž se vyznačuje elektrická mobilita. Navzdory téměř naprosto tichému elektromotoru disponuje nový model rozsáhlou výbavou zvukově izolačními materiály, dvojitými skly oken a speciálními těsněními, aby mohl řidiči „slyšet“ ticho elektromotoru. Bridgestone vyšel záměrům značky Audi vstříc použitím své patentované technologie B-Silent, která je dalším prostředkem pro minimalizaci hluku v interiéru. Výplně dutin uvnitř pneumatiky minimalizují hlučnost, zatímco vyztužení bočnic a kostry pneumatiky snižuje na minimum vibrace a rezonance způsobované pohybem pneumatiky při kontaktu s povrchem vozovky.

Radost a hrdost

Použití různých pneumatik Bridgestone pro prvovýbavu elektromobilu Audi e-tron je nejnovějším krokem v úzké spolupráci společností Bridgestone a Audi, v jejímž rámci se již Bridgestone stal jedničkou mezi dodavateli pneumatik pro vozy Audi.

„Máme velkou radost, že nás společnost Audi vybrala jako dodavatele pneumatik pro prvovýbavu jejího prvního elektromobilu,“ řekl Mark Tejedor, viceprezident společnosti Bridgestone EMEA, odpovědný za prvovýbavu. „Značka Audi zkonstruovala vozidlo, které je inovativní, ekologické a nabízí neuvěřitelný jízdní komfort. Je jen logické, že používá pneumatiky Bridgestone, které nabízejí stejné charakteristické vlastnosti. Automobilový průmysl prochází rychlou transformací. V jejím rámci se automobily stávají ve stále větší míře síťově propojené, autonomní, sdílené a elektrické. Díky největším investicím do výzkumu a vývoje mezi výrobci pneumatik nabízí Bridgestone pro tyto změny nová řešení a technologie jako odpověď na nejnáročnější výzvy, před nimiž stojí výrobci automobilů.“

Audi e-tron, vyráběný v Belgii, bude k dispozici od ledna 2019.