Život řidiče

Bez autokoberců ani kilometr. Ale jaké si vybrat?

test-2018-ford-mondeo-20-tdci-180k-awd-6powershift- (31)

Některé detaily mají na komfort při jízdě mnohem větší dopad, než by jeden čekal. Příkladem budiž koberce, které by neměly chybět v žádném autě. Pokud jste si právě pořídili starší automobil a chystáte se na výměnu původních koberců za nové – neopotřebované, budou se vám hodit následující tipy. Nezdá se to, ale opravdu není koberec jako koberec…

Guma, nebo textil?

Prvním krokem je výběr materiálu. K mání jsou dvě základní varianty – textilní a gumové koberce do auta.

Vkus vám možná velí sáhnout po textilu, ale vězte, že guma má mnohem lepší vlastnosti. Možná ji chybí styl, ale oproti tomu umožňuje velmi snadné a rychlé čištění. Navíc podlahu ochrání mnohem lépe než textil – ten je vhodný do automobilů, do kterých se nedostává příliš mnoho nečistot. Jde spíše o stylovku pro předváděcí a luxusní vozy, z praktického hlediska se gumě nemůže rovnat.

Rozměrově musí sedět

V souvislosti s rozměry se nevyplácí kompromisy. Vyhledejte koberce, které se vyrábí na míru vašeho vozu – například autokoberce Octavia. Důvod je prostý – nechcete přece, aby se při jízdě posouvaly ze strany na stranu a museli jste je neustále vracet na původní pozici. Případně v některých místech přečnívali a kazily celkový dojem.

Zafixujte je a nestarejte se

Ujistěte se, že vybraným kobercům nechybí fixační prvky. Umožňují ukotvení k podlaze a zamezují samovolnému posouvání při jízdě. Fixační systém se vždy skládá ze dvou prvků – otvoru v koberci a čepu, oválného šroubu či háku v podlaze (pokud v autě nemáte, můžete si je dokoupit přidělat dodatečně).

Na co si dát pozor?

Při výběru se zaměřte na gumové koberce bez zápachu, se zvýšeným okrajem (zadržuje vodu) a zesílenou částí v oblasti pedálů. Raději si připlaťte za kvalitní výrobky – udělají vám mnohem lepší službu než laciné, tenké rohože, které se rychle opotřebují a popraskají.