News

Vybírat pneumatiky pečlivě se vyplatí u všech vozů v rodině, i u těch málo používaných

Druhý (a nebo další) vůz v rodině se často používá k přepravě dětí na jejich zájmové aktivity. Jejich řidič mívá občas také čerstvý řidičský průkaz nebo méně řidičských zkušeností. Protože se také zpravidla jedná o levnější model vozu, jeho pneumatikám bývá věnována menší pozornost nebo někdy dokonce dochází k vědomým úsporám.

Avšak při přepravě dětí a mladých osob by bezpečnost měla vždy představovat prioritu. Nedostatečné dovednosti či zkušenosti řidičů mohou být vyváženy maximálně bezpečným vybavením – a pneumatiky patří mezi nejdůležitější bezpečnostní prvky vozidla. Reakce i manipulační dovednosti nových řidičů nejsou během jejich první zimy stejné jako u zkušených řidičů prvního vozu v rodině, který má přitom zpravidla lepší zimní pneumatiky. Samozřejmě ani bezpečný automobil nemůže zaručit bezpečnost, pokud se řidič chová nezodpovědně.

Nicméně vliv pneumatik na bezpečnost silničního provozu se zdůrazňuje už v autoškole. „Profesionální instruktoři zdůrazňují význam bezpečnostního vybavení a jeho správného užití. Společně diskutujeme o vlivu pneumatik na ovladatelnost vozidla, o výběru správného typu pneumatik a významu správného tlaku huštění,“ říká
Gerhard von Bressensdorf, předseda německé asociace autoškol.

Úspory uprostřed sezóny se mohou prodražit

Nákup nových pneumatik se odkládá na co nejpozději, zvlášť když se sezóna blíží ke konci. Snahou je ušetřit peníze tím, že se opotřebené pneumatiky používají až do konce jara nebo podzimu, dokud není třeba pneumatiky přezout. Bezpečnost ale žádný kalendář nepoužívá: pneumatiky se naopak stávají ještě důležitější v okamžiku, kdy se mění povětrnostní podmínky.

Po roce 2000 představovaly pneumatiky rizikový faktor v každé sedmé smrtelné nehodě způsobené osobním nebo užitkovým vozidlem. Přestože je zákonem stanovená minimální hloubka běhounu u zimních pneumatik 4 mm, nikdy byste s výměnou pneumatik neměli čekat až do této limitní hodnoty. Nokian Tyres doporučuje, aby hloubka běhounu všech pneumatik vždy přesahovala 4 mm.

Přečtěte si také:   Kompletní průvodce péčí o automobilové pneumatiky, od výměny po skladování

„Nikdy byste neměli své pneumatiky používat až do jejich úplného opotřebení. Vyměňte je naopak, když je jejich zbývající hloubka běhounu přibližně 4 milimetry. V okamžiku, kdy přezouváte na zimní pneumatiky, měly by pneumatiky mít více než 5 milimetrů, aby byla zaručena přilnavost v kluzkém počasí,“ říká Martin Dražík, produktový manažer Nokian Tyres.

Měli byste mít rovněž na paměti, že pneumatiky ovlivňuje také jejich stáří: běhounová směs postupem času tvrdne. Pokud jsou pneumatiky aktivní déle než šest let, jejich přilnavost na ledu bude výrazně snížena, i když mají stále dostačující hloubku běhounu. To je běžný problém druhých vozidel, protože jsou obyčejně méně využívána než hlavní vůz rodiny. Stáří pneumatiky můžete velice snadno ověřit tak, že si přečtete čtyřčíselný kód na bočnici. První dvě číslice označují týden výroby a druhé dvě rok výroby. Pokud je tedy například kód 1717, pneumatika byla vyrobena v 17. týdnu roku 2017. Tomuto tématu jsme se věnovali v našem nedávném článku.

TIPY NA ZIMNÍ PNEUMATIKY PRO DRUHÝ VŮZ V RODINĚ

 • Vyberte si kvalitní zimní pneumatiky určené do středoevropských podmínek.
 • Vyměňte pneumatiky po šesti letech jejich aktivního užívání.
 • Bez ohledu na to, jak často je vozidlo užíváno, kontrolujte DOT pneumatik a ujistěte se, že nejsou starší než 10 let.
 • Vyměňte pneumatiky nejpozději v okamžiku, kdy je jejich zbývající hloubka běhounu 4 mm.
 • Kontrolujte tlak huštění pneumatik na svém druhém vozidle – doporučená hodnota pro zimní pneumatiky je přibližně o 0,2 baru vyšší než u letních pneumatik.

Vždy mějte na paměti tato pravidla!

Aby byla zaručena jízdní bezpečnost, musí mít vaše vozidlo kvalitní zimní pneumatiky, které byly testovány, aby byly efektivní v různorodých zimních podmínkách.

 • Kontrolujte stáří, hloubku běhounu, stav běhounu vašich zimních pneumatik.
 • Doporučená provozní životnost u aktivně užívaných pneumatik je 6 let a maximální provozní životnost 10 let. Běhounová směs v průběhu času tvrdne a snižuje se její přilnavost.
 • Pokud je hloubka běhounu menší než 4 milimetry, je třeba koupit nové zimní pneumatiky. V okamžiku, kdy přezouváte na zimní pneumatiky, měly by pneumatiky mít více než 5 milimetrů, aby byla zaručena přilnavost v kluzkém počasí.
 • K měření hloubky běhounu v hlavních středových drážkách je možné použít dvoueurovou minci. Pokud stříbrný okraj mince vyčnívá z drážky, je hloubka běhounu menší než 4 mm.
 • Je třeba kontrolovat, zda na bočnicích a drážkách nejsou vlasové trhliny.
 • Tlak huštění by měl být kontrolován vždy přibližně jednou za tři týdny. V zimních podmínkách se tlak huštění udržuje vyšší přibližně o 0,2 baru (20 kPa) než v létě.
 • Ujistěte se, že se vaše pneumatiky opotřebovávají rovnoměrně. Alespoň jednou za sezónu změňte pozici pneumatik – z přední nápravy na zadní a naopak.